test postcoital

test postcoital | Autor: teodoran

Link direct la acest mesaj

ce este acest test? unde se face?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ionutza spune:

Si eu vreau sa aflu despre acest test. Stiu doar ca se face in ziua 12 a ciclului, dupa ce in seara precedenta: .
Cine stie mai multe sa ne spuna si noua.

Ionutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Din cate stiu eu testul postcoital se face la cuplurile care nu au obtinut nici o sarcina.
Noi nu am facut-o,dar asa stiu ca se face a doua zi dupa tk-pk (nu as putea sa spun anume ziua).Se recolteaza secretie de la femeie si se cauta ca spermatozoizii sa fie vii.
Organismul unor femei dezvolta o reactie cu "aparare" ca un fel de alergie la lichidul seminal,omorand cu propriile secretii,spermatozoizii.Tot asa se poate afla si ph-ul care daca e prea acid,are acelasi rezultat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Se procedeaza cam asa:
Timpul pina la analiza trebuie sa fie de cel mult 6-8 ore.Deci prestati cu 6-8 ore inainte de analiza,apoi mergeti la laboratorul unde se va face recoltarea(fara sa va spalati!!!).Pe baza a ce se recolteaza,se pun note de la 1 la 10 pentru spermatozoizi vii,morti,PH,etc si se face media.Pe baza acestui test doctorul va
stabili ce se va face in continuare!!!Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

multumesc mult pentru raspuns. Stiti undeva in Bucuresti unde se face testul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veveritza spune:

quote:
Originally posted by teodoran

multumesc mult pentru raspuns. Stiti undeva in Bucuresti unde se face testul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veveritza spune:

Eu sunt noua pe aici si nu m-am priceput sa raspund din prima.Testul postcoital eu l-am facut la spitalul CFR 2 la d-na dr.Matei( in cadrul policlinicii, etj2).Se poate face si la Giulesti la dr.Laura Dracea.Daca reusesti sa il faci , spune-mi si mie, mie mi-a iesit o prostie, putinii care s-au vazut erau morti.Astea in conditiile in care spermograma sotului e O.K. si eu eram la ovulatie.Ce sa fie?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by veveritza

Eu sunt noua pe aici si nu m-am priceput sa raspund din prima.Testul postcoital eu l-am facut la spitalul CFR 2 la d-na dr.Matei( in cadrul policlinicii, etj2).Se poate face si la Giulesti la dr.Laura Dracea.Daca reusesti sa il faci , spune-mi si mie, mie mi-a iesit o prostie, putinii care s-au vazut erau morti.Astea in conditiile in care spermograma sotului e O.K. si eu eram la ovulatie.Ce sa fie?!



S-ar puteaca PH-ul tau sa fie prea acid si le vine de hac dumnealor!!!Dar asta e doar o presupunere.Sigur un medic te va putea lamuri!!!Cristina

Mergi la inceput