Mamici de noiembrie-decembrie 2007 (3)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Ache draga,ce mai faci??
Depinde cat de lung e ciclul tau.Mie mi s-a vazut liniuta la test in Z20 .Dar aveam ciclul de 24.
In legatura cu vitaminele,eu ziceam ca mie nu mi-a dat vitamine,a zis ca mai incolo.Inseamna ca stie doctorita ce vorbeste.

http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel
Ramonel6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissintibun spune:

Am uitat sa precizez ca eu am avut ovare polichistice si ca de aceea am ramas mai greu insarcinata.Acesta este si motivul pt care mi-a dat dr sa iau Utrogestan pt ca am o deficienta de Progesteron .De aceea sunt destul de ingrijorata cu privire la evolutia sarcinii.Un alt element de stress e si faptul ca dr mi-a recomandat sa astept pana in sapt 8 sa anunt familia .Ca atunci nu se mai poate intampla nimic rau ,ca scade f mult riscul de avort spontan.Eu am o relatie mai speciala cu dr ,ma stie de cand eram mica si tatal meu este cel care a invatat-o meserie ,cum se spune .Poate si de aceea a fost atat de precauta incat sa imi zica sa mai astept pana sa dau vestea .Mentionez ca e prima mea sarcina si as vrea f mult sa aflu parerea voastra in legatura cu asta ...Voi ati spus deja rudelor si celor apropiati sau mai asteptati?..Eu mor de nerabdare sa le zic .Mai ales ca stiu doar trei prietene de ale mele f apropiate si un singur prieten al sotului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

mult, am plans cand am citit postarea ta in care ne povesteai cum iai vazut piciorusele, trebuie sa fi fost un sentiment nemaipomenit
eu sunt bine si optimista, cm-ul ar trebui sa fie de 28, ca iau dostinex si duphaston de luna asta, si amandoua regleaza
ma duc diseara sa fac un test ca primesc rezultatul in 2 ore, altfel nu mai pot dormi la noapte...si oricare ar fi rezultatul promit sa nu ma super, ma gandesc la tine care ai ramas dupa 3 luni de duphaston, deci se poate
si greturi cat mai putine, ca nu pot scrie decat in pauza de masa si s-a terminat

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

salutare mamici!
Eu am fost ieri la dr.....
La controlul normal mi-a spus ca nu se poate pronunta foarte sigur pt ca e o sarcina f. mica....iar apoi am facut eco transvaginala....si s-a vazut pe monitor un sambure foarte mic....de marimea unei seminte de mar.......care ere 3 saptamani( respectiv 5 dupa calculele standard)....si se pare ca este in uter....si nu extrauterin......
Mi-a dat sa iau acid folic ...si atat.....sa ma ingrijesc foarte tare.....fara medicamente...alimente sanatoase......si ne revedem peste 2 saptamani.......
Voi pentru ce luati Ultrogestan?????......mie nu mi-a recomandat.....
In rest am avut azi niste intepaturi mici in burtica......m-am cam speriat......acum am devenit cam panicoasa......imi verific zilnic....sa nu apara pete.....
In rest....ma simt cam slabita, obosita,...as dormi sau as zace......va trebui sa imi modific putin stilul de lucru.......
greturi...nu am inca...nici stari de voma......si nici nu prea am posta de mancare......si nu suport anumite mirosuri..de ou, peste....
Sper ca la voi e totul Ok.....
Astept vesti!
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Ache, iti tinem pumnii exact cat de stransi trebuie (stii ca se zice ca nici prea stransi nu trebuie, ca se strange norocul) si sa dea Dzeu sa ni te alaturi cat mai curand!
Te asteptam cu mult drag!

Tooth fairy 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

fetelor, in urma durerilor , m-au napadit si pe mine petele maronii.
m-am simtit dintr-o data uda si cand am fost la baie eram plina de cateva pete maronii amestecate cu utrogestan. imi vine sa mor. cred ca s-a intamplat ceva
mi-am bagat repede utrogestan, dar cred ca nu e de bine. parca durerile m-au lasat...si sanii parca nu-i mai simt, dupa ce toata noaptea m-au durut.
asta e...

danotino 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Danotino eu zic utrogestanul sa nu il mai iei vaginal daca curge sange.
Curge mult?
Bun venit ptr noile mamici
Gill utrogestan se ia ptr sustinerea sarcinii

anca 5+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Danotino te inteleg atat de bine, ca si eu cand le-am vazut am plans bine. Acum parca sunt la mentruatie asa arata, doar ca e un maroniu-kkcios . Noroc ca stiu de unde curge. Sunt mult mai linistita, chiar daca e mai abundenta scurgerea decat eram cand erau doar pete . Cred ca e de vina starea mea euforica de azi .
Daca dr. a spus ca sunt sangerari fiziologice inseamna ca e perfect normal sa le avem. Nu vezi ca unele fete care nu au nici o durere sau semne nu stau nici ele linistite. Asta este de crispam din orice pentru ca sunt copii foarte doriti. Eu cred ca nu are um sa fie de rau. Cate fete suntem acum cu pete?
Cris draguto, sunt ca in ziua 2 a CM. Dar psihic excelent stau.
Athena dulce, bine ai venit la noi in . Dupa cum vezi suntem cu toane de . Adica cu zile mai proaste sau mai bune.
Criss eu iau 6 utrogestan/zi, iar acum cu petele maronii chiar mai mult. Si mie mi-a zis dr. sa nu ma entuziasmez prea tare ca trebuie sa trec de 1 trimestru de sarcina. Mie nici acum nu-mi vine sa cred. Probabil cand imi va creste burtica .
Gill, in sfarsit am crezut ca nu mai intri la noi. Utrogestanul e pentru sustinerea sarcinii, contine progesteron. Ma bucur ca ti-ai vazut "seminta de mar" si ca este in uter. Acid folic e obligatoriu 1/zi. Intepaturile din zona ovarelor sunt normale. Uterul la 4 saptamani de la fecundatie e de marimea unei mandarine. Schimbandu-si dimensiunile, uterul incepe sa traga de ligamentele care il sustin. Aceasta este cauza pentru care s-ar putea simti tensionari usor dureroase la baza abdomenului .
Secretiile vaginale sunt mai abundente , devenind tot mai acide, si astfel protejeaza intreaga regiune vaginala de un eventual atac microbian. - citat din Cartea viitoarei mame.
Ache, nu ma prea pricep cu zilele. Mie UM era in 02.02. si hcg-ul l-am facut in 02.03. la un CM de 28 zile. Daca nu ai luat medicamente care sa influenteze hcg-ul ar trebui sa apara o valoare > 0.

Monica 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

fetelor..se confrunta cineva cu niste intepaturi mici...de cateva secunde....in zona ovarelor....mai exact doar in dreptul unui ovar?
de la ce or fii?......apar cand si cand pe parcursul zilei.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

moniland, multumesc de incurajari, dar parca ma doare burta
ca la CM. si sanii, cat de tare ma dureau azi-dimi, parca nici nu-i mai simt.
sper sa fie stari normale,asa cu ti-a zis medicul, dar ceva ma face sa zic ca nu e ok. la tine asa maro inchis? cat de mult...mie mis-a parut ceva cantitatea...
ma duc sa stau in pat...am bagat 2 utrogestan si vreau sa nu curga.
va pup.revin...


danotino 5+

Mergi la inceput