Mamici de iulie-august 2007 (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Lia, eu ar fi trebuit sa fiu o mamica de "iulie-august 2006". Si acum chiar mi-am dorit enorm sa raman insarcinata in asa fel incit sa fiu tot o mamica de iulie-august, dar 2007! Sunt tare nostalgica dupa perioada de anul trecut, in care imi faceam o mie de vise si eram tare fericita, din pacate acum sunt un pic mai rezervata, dar parca incepe sa-mi revina optimismul odata cu loviturile din ce in ce mai puternice ale baietzelului meu.
Anya, am sa vad cum fac cu numele, oricum nu asta e cel mai important, bebe sa se nasca sanatos si atunci poate sa poarte orice nume, nu vreau sa cred in superstitii! Mi se pare foarte normal sa decizi ce-i dai sa manince copilului tau. Foarte bine faci ca o inveti cu fructe si incerci sa elimini alimentele nesanatoase, esti o mamica model. Eu am ramas absolut socata cind am vazut-o pe o prietena de-a mea ca ii dadea fetitei iei de 8 luni pateuri de la Forneti!!!!! Si cind i-am zis ca nu e bine ce face, mi-a replicat ca bebitzei ii plac foarte mult pateurile, asa ca nu vede de ce sa nu ii dea!
Museto, pe mine nu ma mai lasa sotul sa cumpar absolut nimic pana nu nasc. Bine, ca eu oricum mai am o multime de hainute de anul trecut, si tot de baietzel, dar parca tot as mai cumpara. Ce sa zic, cind suntem in Carrefour, eu iau ceva pentru bebe de pe raft si el mi le pune inapoi. Acuma are si el dreptate, dar nici sa lasi totul pana dupa ce nasti nu cred ca e bine. Te trezesti cu cine stie ce oribilitati cumparate de soacara, mama si chiar sotz, ca barbatii nu prea se pricep la cumparaturi!!! (cel putin al meu e dezastru!!!!!!!!!)
Simo, multumesc si tie pentru sfatul legat de numele bebe-ului.

Cristina, 18+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni71 spune:

Am intrat doar sa va urez saptamana buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Cristina_ana, ma "omoara" cand aud: "pai daca ii place, de ce sa nu-i dau?". de curand am primit aceeasi intrebare (retorica) referitoare la mezeluri date copiilor la 1 an si ceva. cu adaugarea ca "ii plac foarte mult si daca sunt proaspete, de ce nu?". ei, dar avem timp sa discutam pe indelete despre alimetatia copiilor...

Alina Arina Ilinca si Anya Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

legat de "daca ii place de ce sa nu-i dau"...stiu ca eu vorbesc doar teoretic, dar e exact aceiasi problema ca si vegetarienii care nu dau carne copilului "pentru ca nu-i place" (discutia pe care am avut-o noi). Cred ca in primii ani le cam place sau displace "ce vrem noi" ca sa zic asa...Da am sa vad eu pe pielea mea.

Dar cu "stiu ca mama nu-ti da voie, dar nu strica" ...woooow...m-as face foc si para! Adica nu-i destul ca ii da copilului ceva despre care stie ca eu nu sunt de acord, dar ma mai face si personaj negativ.

Simona 18+ Matei Hisham

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Dragelor, apropos de vitamine in sarcina. Eu iau la indicatiile "celebrului" 4 Magne B6 pe zi si un biomarin plus(ulei de peste). Doctorita de familie a zis ca ar fi tare bine daca as lua Elevit, insa Elevit-ul deja contine magneziu si acid folic, chiar daca nu in aceleasi cantitati. La mine Magne B6si uleiul de peste, in combinatie cu Prgnyl-ul injectabil(din cauza caruia m-am facut cat malu') le iau pt IR-urile marite aparute in eco de 14 saptamani. ce sa fac? Sunt sigura ca mi-ar prinde bine Elevit-ul la starile de oboseala care ma rapun, dar nici nu vreau sa iau prea mult magneziu...Of, si pana la eco de 20 sapt(implicit control la TUTU) mai sunt 9 zile

Andra18+cu bb2 Horia Andrei siDragos Alexandru

Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:



Liadorian, tocmai am deschis TV-ul cand se termina reportajulO sa verific special in programul TV ca de cand vreau sa vad si eu reportajul si nu reusesc...

Cristina
pune ce nume vrei la copilul tau si nu te increde in superstitii...Oamenii care au superstitii, parerea mea, nu au timp sa-si traiasca viata si e trist.Iar despre binevoitorii din jurul nostru...vor fi intotdeauna.

Anya nu-mi spune ca stiu de faza cu dulciurile...Fac alergie cand ii gaseste vizita pe unii drept in ora de masa a copilului si scot din sacose diverse "tampenii"Stefi acum le recunoaste si stii cum e, incepe negocierea"Iti dau un jeleu dar mananci toata carnitza" etc ca altfel nik nu mai mananca.

Si eu sunt anti dulciuri rafinate mai ales ca eu una nu ma omor cu ele. Insa la 1 an si jumate am fost nevoita sa incep munca si neavand cu cine lasa copilul l-am dus la soacra-mea pana la 2 ani si 9 luni(in fine, mai veneau si ei in Bucuresti, una peste alta cu ei a stat mai mult) Nu zic ca a fost rau, doar ca la vreo 2 luni dupa ce a ramas la ei, stia de "mamanea"-caramea sau "ou" - kinder . Acum suntem resemnati, limitam cat putem consumul, dar ce e rau este ca si la gradi le da biscuiti cu crema sau napolitane si atunci ce sa-i mai explicam noi ca nu sunt bune ca vine cu replica"Si Doamna ne da". In fine, sa zicem ca incercam fara excese.

Saptamana asta sunt tintuita acasa, Stefi are din nou rosu in gat. E pe antibiotic, face febra, tare amarata mai sunt.Tare greu e primul an de gradi, dar nu ne dam batuti. Cica de la anu' ar trebui sa fie mai bine, Doamne ajuta ca vine si bb2, si asta ne trebuie sa fim cu totii raciti pe aici.

Pupici sa aveti o saptamana buna!

Carmen17+si Stefi3 ani



http://new.photos.yahoo.com/carmenion2003/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Fetelor, as vrea sa va intreb si pe voi daca aveti dureri de cap mai des ca inainte de sarcina. Eu in ultima luna am cam o data la 3-4 zile cate o durere destul de severa, si as sta linistita daca as sti ca e normal in sarcina, dar deja ma ingrijorez (mi se par cam prea dese).

Inainte de sarcina nu aveam decat f f rar (o durere de cap la cateva luni bune, poate la 5-6 luni). Iar acuma par destul de dese... Nu am tensiune prea mare sau prea mica, am verificat la fiecare durere de cap si tensiunea e ok. Iar durerile sunt la tample sau la baza nasului, si cateodata nu ma lasa nici dupa ce dorm, ma tin si 24 de ore.

Mai pateste si altcineva, macar as sta linistita ca e un simptom intalnit la femeile gravide...

sapt. 16 cu maricel in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:



Prezenta la cafea, ceai, laptic cu ciocolata...dupa preferinte

Carmena, sanatate multa lui Stefi!

withcy suna-ti medicul (gineco) daca durerile de cap nu sunt din cauza tensinuii.

Hai ca va astept, ma duc sa fac pachetel lui iubi.

Simona 18+ Matei Hisham

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

'Neata, Simo! Ne-am trezit devreme pentru ca de astazi schimbam "prefixul"! Am trecut in saptamana 20! Burtica e bine mersi la purtator, de-acuma nu se mai poate uita nimeni lung daca spun ca sunt insarcinata,ne laudam ca bebe misca de cateva spatamani, iar maica-sa are fundul ciuruit de injectii! Astazi mergem la control, sa vedem daca scapam de internare! Tineti-mi pumnii!

Lia S20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Netza Lia....bafta azi la medic.

Simona 18+ Matei Hisham

poze

Mergi la inceput