Mamici de iulie-august 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna dragele mele!
M-am intors si eu sambata din spital. "Am incuiat fetitele in casa" unde o sa stea pana le scoatem la lumina. Nu a fost greu cerclajul, anestezie totala, dar inainte de cerclaj am intrat in panica si nu m-am mai calmat pana nu m-au anesteziat. Am plans intr-una. am sangerat putin dupa, mi-au facut injectii cu amestec litic din 6 in 6 ore si acum totul e OK.
Oricum cu o ziinainte de cerclaj cand am fost la Iosup colul era super OK si inchis. Dar poate ca-i mai bine asa.

Ioana75 eu cred ca eram tipa care a iesit la 11 fara 5 minute de la Iosup. A durat foarte mult ecografia. A muncit dublu practic, dar m-a si costat aproape dublu fata de o sarcina cu fat unic. Dar a meritat. M-a linistit cand mi-a spus ca totul e bine.
Le-am ales si nume capritzelor: Karina si Iris. Ma mai gandesc si la niste nume de sfinti.
Va pup fetelor si va doresc numai bine. Ma duc acasa sa pap. Cred ca o sa-mi pun net acasa pentru ca devine absolut necesar.

lachi 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

andutzy, ai dreptate. are atat de multe paciente ca nici nu mai stie ce si cum. si eu cred ca spre sfarsit o sa ma duc la altcineva, desi nu am nici o idee la cine, pentru ca nu vreau la orice doctor (am avut eu experientele mele cu ei). poate chiar de prin luna mai mare sa imi iau un backup. dar deocamdata nu am ce face. nu am pe nimeni altcineva, si nici nu stiu la cine sa ma duc.
eu am fost o data cu listuta la el, si nici nu a vrut sa auda. acum macar o sa ii pun 2-3 intrebari. sper ca macar pe alea sa apuc sa le pun...


Aylin, 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami07 spune:

Buna burticutze!
Felicitari burticilor noi si celor care au aflat deja ce culoare de carucior vor avea.
Aylin, am gasit pe net o explicatie legata de acea brida amniotica despre care vorbeai tu si se pare ca nu e ceva grav:
O brida amniotica este o mica anomalie a membranei amniotice, practic o fasie de membrana fiind localizata in cavitatea amniotica. Trebuie urmarita ecografic si de vazut daca nu cumva este dispusa in asa fel incat sa incurce o eventuala nastere naturala sau miscarile fatului in cavitate. In general nu apar probleme in astfel de situatii.
Oricum , nu cred ca dr. Iosup ar mai fi avut chef de glume daca ar fi ceva grav, eu anul trecut am fost la el la morfo-fetala de 20 de sapt si a vazut ca bb de atunci avea spina bifida, el m-a trimis la amniocenteza de urgenta. Crede-ma e o persoana f. ok, ti-ar fi spus daca era ceva rau.

Oana17+ cu [baiat] Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

aylin bine ai venit!iti inteleg perfect ingrijorarea,dar sa sti ca numai medicul tau te poate linisti cel mai bine dupa efectuarea unei ecografii,sa vada daca e brida,unde e localizata,dimensiunile ei etc... din cate am citit eu despre dr iosup,dar numai din "citite",pare a fi un medic care "vede bine" la ecograf si cu sigurantza daca era ceva grav nu glumea cu asta.ceea ce ai spus tu de sectionari de membre nu e imposibil dar sunt cazuri atat de rare ca par povesti.cel mai bine ar fi sa te linistesti cat de cat si sa-l strangi cu usa pe dr T cu intrebari,esti pacienta lui,vrei sa nasti cu el,asta e,e dreptul tau.ma bucur si ii multumesc lui DD ca am avut parte de medici fff comunicativi,cel de la szeged imi recita tratate la fiecare intebare,e un dulce!si eu acum imi pregatesc listutza pt joi,ca si a mea e lunga ...capul sus,nu te mai uita inapoi,din proprie experientza iti scriu ca de multe ori cu cat cautam raspunsuri cu atat suferim mai tare.si sa sti ca noi aici ne-am hotarat sa nu plecam nici una decat din maternitate cu bb in brate spre casa dar sub nici o vorba mai devreme,nu-i asa fetele?asa ca bine ai venit printre noi si ai sa vezi ca ne intalnim in iulie-august la celelat topic.

alina 18+ cu bb Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

lachi ff frumoase numele!eu ma lupt cu al meu pt un al doilea nume sfant,dar nici nu vtrea sa auda.....

alina 18+ cu bb Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

alina.a ADEVAR GRAIESTI

17 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Eu in afara de prenumele meu, deloc de sfant si deloc feminin , nu mai am nici unul... Si am regretat toata viatza ca nu ma sarbatoreste si pe mine de un sfant ceva, asa ca i-am pus copilului si nume de sfant. La asta al doilea, nici primul prenumele nu il stim, nu mai zic de cel de sfant... poate Petre/Petru daca va vrea sotul!

Deni & Vlad & bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

alina.a, merci pentru incurajari. sunteti toate niste dulci si ma bucur foarte mult ca ma primiti intre voi. sa dea DD sa fie cum zici tu, sa ne intalnim la celalalt topic. o sa va tin la curent cu ce mai aflu, mai ales dupa intalnirea cu T.

fetili

Aylin, 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Anculici, Joujou, v-am admirat burticile.
Lachi, bine ca s-a incheiat cu bine operatiunea de vineri.

Am luat rezultatele la AFP si bHCG de la Diagnosis si sint ambele in limite normale, estriolul vine peste o saptamina. Asa ca m-am hotarit de una singura sa ignor rezultatele dezastruoase de la bitestul de la medlife; sa vedem ce parere au dr si sotul.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Ioana75 poate te linisteste un pic ce iti zic si eu: anul trecut cand am intrebat daca sa fac triplu test doctorul meu mi-a zis urmatorul lucru: din punctul meu de vedere nu pentru ca eu pana acum imi trimiteam pacientele la Medlife si de catva timp incoace toate vin cu rezultate fals pozitive. Eu amnio asa de dragul rezultatelor gresite de la Medlife nu iti fac si daca stai 5 luni stresata iar nu e bine. Nu am facut nici triplu si nici bi am mers pe mana lui si a fost ok. Asa ca poate ca inca nu si-au revenit cei de la Medlife.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput