POGACI CU CASCAVAL/JUMARI

POGACI CU CASCAVAL/JUMARI | Autor: TOMALAVINIA

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor! Recent i-am cumparat fiicei mele pogaci cu cascaval ras de la o patiserie. I-au placut tare mult si as vrea sa incerc sa ii fac acasa. Stie cineva o reteta buna?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Chiar nu stie nimeni reteta???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu nu stiu reteta, dar o pot lua de la mama, care le face foarte bune. Sigur in alte zone ale tarii nu au auzit de pogacele, cum spunem noi

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=31" target="_blank">aici ne puteti vota poza "VIN2"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Vreau si eu, chiar zilele trecute vorbeam de pogacele si ni s-a facut pofta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

buna !
si maica-mea face pogacele cu jumeri sau branza, chiar mi-a trimis in toamna. cand am sa vorbesc cu ea la telefon daca nu uit, am sa o intreb reteta.
eu am o carte de bucate de a sandei marin, e o singura reteta de pogaci(aici sunt cu jumeri, dar tu poti pune cascaval in loc de jumeri) si ti-o scriu mai jos.

500 gr faina, 1/4 l lapte, 15 gr drojdie, 1 lingura de zahar, 2 oua, 60 gr untura, 250 gr jumari, 1 lingurita rasa de sare, piper.

se cerne faina pe masa de aluat, se face loc la mijloc si se toarna laptele in care s-a muiat drojdia si o lingura de zahar. se adauga ouale, 60 gr untura, sare si piper. se framanta.
din timp se pregateste o farfurie cu jumari date pri masina. se intinde aluatul intr-o foaie groasa de un deget, se intind deasupra jumarile intr-un strat cat mai egal, se impatureste in patru, si se da 10 minute la rece. se repeta aceasta operatie a impaturitului inca de trei ori, la intervale de 10 minute, dupa care se intinde o foaie de vreo 1/2 cm grosime. se taie forme rotunde de marimea unui pahar de vin, se ung deasupra cu ou si se coc la foc bun.

din ramasitele de aluat se mai intinde o foaie, se taie bastonase de latimea unui creion, se presara chimen sau cascaval ras si se coc la cuptor. se obtin astfel niste saratele delicioase.

pofta buna si sper sa-ti reuseasca.claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc, o notez. Bunica le facea cu jumari si erau atit de gustoase!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

hcclara, saru mana pentru reteta! Am sa o incerc in weekwnd!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Retzeta data de hcclarae ff buna.Doar ca trebuie sa muncesti cam mult la ea, si fetele sunt tot linga mine:))
Poate are cineva vreo alta retzeta mai rapida.
Astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Stie cineva cu ce se poate inlocui untura ca nu am asa ceva in casa. Ar merge cu margarina sau cu unt? Sau trebuie doar untura?
Imi place ideea si as face si eu dar cu cascaval.

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by katty

Stie cineva cu ce se poate inlocui untura ca nu am asa ceva in casa. Ar merge cu margarina sau cu unt? Sau trebuie doar untura?
Imi place ideea si as face si eu dar cu cascaval.Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

mai bine pune unt gras, e mai sanatos Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magh spune:

asa arata?
http://receptteka.extra.hu/turospogi.html

Mergi la inceput