Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Miha - eu nu am mixer deloc....dar sunt in cautare. Pana acum vreo 2 sapt nu mi-a trebuit dar acum daca v-am descoperit pe voi ma interesez peste tot ce sa iau sa fie bun. Iar cat despre cantitatea de crem..am facut din 500 ml frisca, si mi-a ajuns.

Natalia - forma aia pentru babornite am vazut-o eu la Metro si mi s-a parut ingenioasa. La ce o mai folosesti?

Inca ceva: ce crema mai pot face din frisca lichida?

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, pai ce, asta e motiv de suparare? E o ocazie de a-ti updata utilajele din bucatarie.

Roxana, smintina lichida eu o folosesc pentru a bate frisca, sau pentru crema cu ciocolata de care a pomenit Mihaela, sau pentru tarte nedulci (batuta cu oua si turnata peste umplutura), sau o pun in sosuri, la fel, nedulci. Exista destule intrebuintari, numai de s-ar gasi in mai multe locuri, ca trebuie sa merg intr-un supermarket ca sa o cumpar. Iar de sarbatori nu-ti zic ca e la pret de aur, nu prea o gasesti atunci.
Forma aia in care am facut babele este de fapt o forma pentru briose. Traditional, babele se fac in forme mici (sau in una mare) de guguluf, adica din alea cu gaura in mijloc.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

'Neatza! Am facut si eu celebrul krem a la krem sambata asta. Intrebare: blatul a fost bunutz si moale, dar nu mi-a dat deloc senzatia de 'insiropat', iar glazura a iesit cam molcutza, adica nu curge, dar nici nu s-a intarit ca o glazura de cofetarie. Asa trebuie? Sau am facut eu ceva aiurea (desi eu zic (,) c-am respectat intocmai instructiunile)?

Ortansa super mortal arata tortul. Cu ce l-ai acoperit de-i asa portocaliu? Ceva fondant?

Natalia foarte frumos si tortul masinutza. Eu deocamdata nu mi-am incercat talentul pe asa ceva, ca n-am copii, dar o sa am exemple bune de urmat si sfatuitori buni cand o sa fie cazul.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, ti-a iesit totul exact asa cum trebuie. Blatul se mai umezeste de la crema, dar incepind cu a doua zi, daca ajunge pina atunci. Glazura exact asa imi iese si mie. O data am facut o alta reteta de glazura, care mi-a iesit mai dura, si vreau sa-ti zic ca nu s-a potrivit deloc cu crema, era prea casanta si nu reuseam sa tai prajitura frumos, tisnea crema prin parti. Am zis ca data viitoare nu ma mai abat de la reteta sau cel mult, pun glazura de la brownies, care e tot moale.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Miha, pai ce, asta e motiv de suparare? E o ocazie de a-ti updata utilajele din bucatarie.



Natalia nu e motiv de suparare cand iti ia foc mixerul si ramai fara par pe mana ,cel mai mare motiv de suparare e cand ti se intampla asta la jumatatea operatiunii si trebuie sa continui cu telul.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, aoleu, ai fost ranita pe cimpul muncii deci! Ce ti-e si cu mixerele astea care se cred epilatoare! Iti doresc ca urmatorul mixer cumparat sa te tina pina la pensie, fara sa cedeze vreodata.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Alina arata super super Krem-ul tau. M-am uitat si la celelalte poze si pot sa spun ca mi-am luat masa pe ziua de azi.

Natalia,cu noul mixer o sa solicit si protectia muncii.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia imi pare bine ca mi-a iesit cum trebuie. Daca stau bine sa ma gandesc, ai dreptate, ca daca e tare glazura nu mai poti taia praji bine. Eu am taiat-o oricum cu cutitul umezit in apa calda si s-a taiat foarte bine asa. Oricum e foarte buna, si fina, a placut la toata lumea. A, si foarte usor de facut.
Miha mersi de apreciere . Nu-s foarte multe poze, ca acum mi-am descoperit pasiunea (de a face poze la mancarica, nu de a bucatari, ca aia e veche rau). Sper sa ma invrednicesc sa fac si alte praji sa impartasesc si eu retete bune (ca am cateva, dar vreau sa va pun si poza odata cu reteta).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

fetelor,ma bucur ca v-a placut tortuletul meu.da Alynutza,este acoperit cu fondant.am vazut eclerele tale si arata pur si simplu yummy.si-mi place cum arata si krem a la krem pe care o tot faceti si sunt tare suparata ca nu gasesc si eu budinca instant pe aici.se poate inlocui cu altceva sau cu budinca obisnuita?
vreau sa va rog si eu ceva:daca mai mergeti prin mag Wilton sa vedeti daca se gaseste colorant alimentar negru.sau daca stiti deja de asa ceva,please let me know.



I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ortansa, budinca obisnuita poti s-o pui in blat, dar iti va iesi ceva gen pandispan, adica mai tare decit iese blatul de krem. Iar in crema nu ai cum sa pui budinca simpla, doar crema nu se fierbe. Incearca sa cauti creme de tort instant, adica alea care se pun in lapte si se bat cu mixerul.
Cit despre coloranti, vad ca pe www.wilton.com/store/site/product.cfm?id=3E30B2D9-475A-BAC0-5D5C3DB846DFD354&fid=3E33265A-475A-BAC0-597A6ED538D55E2B" target="_blank">site-ul Wilton exista culoarea neagra in gama lor de coloranti.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput