Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (14)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CatXO spune:

Napolitana impreuna cu figurinele le-am luat de la o cofetarie din Ploiesti si au costat 20 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, aluatul lu nenea doctoru Oetker seamana mai mult cu cel dospit, asa ca nu prea merge la tarte, parerea mea. Fa-le mai bine din aluat fraged.
Ca idee pentru aperitive, poti sa faci si choux-uri pentru umplut, pe linga tarte.
Seturi de figurine (necomestibile) pentru tort am vazut la magazinul cu produse Wilton (si nu numai) din Bucuresti. Poate la Iasi gasesti prin cofetarii.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Si sa ma laud nitel. Mi-am cumparat azi www.tvproducts.ro/produs.php?id_cat=3&id_pr=2460&cauta=" target="_blank">asta, din magazinul firmei, cu reducere, am dat 19 lei. Sint 3 forme de gogosi + bonus o seringa de ornat cu citeva virfuri. Are si citeva retete. Sint tare incintata, poate fac o proba chiar miine.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

tz-tz, Natalia, nu ai putut astepta pana imi cumparam si eu formele alea? Ca daca acuma o sa dea fetele busna si eu nu mai apuc?

Referitor la tarta, nu mai am poza cu sectiune ca nu a iesit prea bine poza. Dar pot sa va spun ca a iesit ok la gust. Pentru mine cam dulce, dar buna totusi. Si e si mai buna cand te gandesti ca e de post. Ca asa, daca nu era post, Krem scria pe mine

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am uitat sa scriu si eu impresiile despre tarta. Intr-adevar a fost f.f. buna, nici nu zici ca e de post.


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Adi, aluatul lu nenea doctoru Oetker seamana mai mult cu cel dospit, asa ca nu prea merge la tarte, parerea mea. Fa-le mai bine din aluat fraged.
Ca idee pentru aperitive, poti sa faci si choux-uri pentru umplut, pe linga tarte.
Seturi de figurine (necomestibile) pentru tort am vazut la magazinul cu produse Wilton (si nu numai) din Bucuresti. Poate la Iasi gasesti prin cofetarii.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



Natalia,am sa incerc sa le fac din aluat fraged,eu ma gandeam la cel al dl doctor pt ca e mai gustos..Nu vreau sa fac choux-uri ,parca -s mai frumoase cremele puse in tarte si ornate frumos cu maslinute ,gogosari etc..

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, poate e mai gustos aluatul, nu neg, dar consistenta e asemanatoare cu cea a aluatului dospit. Cu alte cuvinte, la copt el pur si simplu o sa umple forma, o sa devina o chifla in loc de tarta.
Ai dreptate, tartele arata mai aspectuos. Mult spor la gatit si o sa astept pozele.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Salutare si cu intarziere va doresc si eu o primavara frumoasa si cu mult soare.
Am citit din urma sa vad ce bunatati ati mai facut si deja.
Mi-au facut cu ockiul chourile si ultimul tort al natalie,dar stau si ma uit cu jind la ele, fiinca ma gandesc cine imi mananca atatea praji?Adica as putea sa pap eu,dar unde voi ajunge cu kg-le?
In ultimul timp nu am mai facut mai nimic.Doar niste papanasi si inca odata strudelul cu fructe,poza aici

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, eu am mai zis. Atunci cind fac ceva dulciuri, daca nu le fac pentru cineva, f. rar se intimpla sa mincam numai noi din ele, sau cel putin dintr-o data. Sau congelez si scot cite putin, cit sa fie un desert acolo la o masa, sau ii dau sotului la servici sa-si serveasca colegii, sau servesc musafirii. Ca pentru mine mai mare placere e sa le fac decit sa le maninc (ma rog, vorbesc de perioada in afara sarcinii ).
Foarte frumos ti-a iesit strudelul, cu multa umplutura, o minunatie!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Azi fac neaparat strudelul .Am scos deja foietajul din congelator . Intrebarea mea e daca pot sa folosesc crema Ole de vanilie ca umplutura ,impreuna cu merele pregatite ca pt "floricica" facuta simbata bineinteles .Sau sa le umplu doar cu mere ?

GABI28+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput