program de somn

program de somn | Autor: puiut85j

Link direct la acest mesaj

bebelusa mea nu adoarme seara mai deloc,mai devreme de ora 12.are 6 saptamani.i-am schimbat si programul,n-am mai lasat-o sa doarma dupa ora 17 si tot degeaba.nu stiu ce sa fac.

elena

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

buna!
incearca sa-i faci baita pe la 8-9, dupa stingi lumina ( sau lasi o lumina foarte slaba in camera ), fara tv fara galagie, fara joaca dupa baita, fara nimic...ii dai sa pape, poti sa-i canti incetisor! dupa ce termina de mancat, o asezi in patut si o legeni cu mana, cantandu-i aceeasi melodie! la noi a functionat metoda!

daca nu merge las-o in pace, isi va regla somnul! dar n-ai spus cam ce program are ziua, si sa stii ca un copil obosit mai greu va adormi!

mai vorbim, sper sa functioneze ce ti-am zis!

bafta multa si sanatate puiului!

POZE IANA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Programul si-l va face sau il vei face in timp.Deocamdata e prea mica pentru a face diferenta intre zi si noapte.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_mari spune:

Buna
Nici baietelul meu nu doarme si are tot 6 saptamani.Cu cat ii fac baie mai tarziu cu atat se " intinde" mai mult.Am incercat sa-i fac baie la 6, la 7, la 8, la 9 si tot nu doarme. mai rau nu-mi doarme pana la 3 dimineata si stiu ca de fiecare data este obosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Sunt perioade in care au programul de somn dereglat.
E prea mica acum, o sa-si regleze singurica programul de somnic. Tb. sa ai rabdare si sa-ti adaptezi programul dupa ea.
Si noi am avut perioade din acestea, cu povesti noaptea de la 12-4 dimineata Am preferat sa astept sa-si revina singurica decat sa-i dau ceai(baby calm).
Incearca sa o scoti un pic la aer(la geam sau balcon, imbracata) inainte de culcare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de corina_mari

Buna Seara!
Sunt noua pe ac site. am un baietel de 6 saptamani si am o problema cu el: somnul. Nu doarme mult. Un copil de "varsta" lui trebuie sa doarma 16-18h/24h, iar baietelul meu doarme 5-7h/24h.Daca stiti o "smecherie", va rog, sa mi-o spuneti si mie.
PS:nu are colici, nu de la colici nu doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Cred ca de oboseala adoarme asa greu. Cu cit doarme mai bine ziua, cu atit e noaptea mai lunga. Insista sa doarma ziua 4-5 ore macar - culca-l din doua in doua ore, prin orice metoda reusesti (chiar si numai pe-afara, in carucior, daca asa doarme) Si incearca o ora de culcare mai devreme - intre 6 si 8.

mami de Agatha (21.08.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Puiut, bebelacul tau sufera de inversiune zi-noapte. Unii bebelusi patesc asta la inceputul vietii. Trebuie ajutata ca organismul ei sa inteleaga care e diferenta. Cum au spus si celelalte fete, o rutina consecventa inainte de culcare o sa o ajute.
Si intr-adevar, desi pare paradoxal, durata de somn din timpul zilei este direct, si nu invers proportionala cu durata de somn din timpul noptii.
La noi functionat urmatoarea rutina: baita, ulei/masaj, pijama, intuneric, cintecel/carte, tzitzeala. Cu religiozitate. Atita religiozitate ca acum, la peste 1 an ne-a fost taaare greu sa renntam la ultima parte din rutina.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Sustin si eu tot ce au spus fetele mai sus.

Cu cit doarme mai putin ziua cu atit este mai ososit seara.
Si incearca renumitul ritual seara de seara: baita, masaj, titica etc.
Acum, cum al tau adoarme asa de tirziu cred ca ai putea sa incerci sa faci baita pe la 22.00. Cu timpul reduci ora si faci in asa fel ca la ora 9 sa fie adormit.
Iar noaptea nu scoti o vorba, nu dragaleala, lumina difuza, nu jucat, nimic. Eu nici pampersul nu i-l mai schimb.

In plus eu am observat un lucru la al meu bb: nu poate sta ziua treaz mai mult de 2 ore. Are 5 luni. Asa ca din 2 in 2 ore pac la somn, chit ca doarme 20 min.
La noi a mai dat rezultate si un CD cu sunete din natura. Gasesti pe net daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marichiri spune:

Buna!
Am avut si noi perioade cand adormeam la 9 dimineata dar ne-a trecut.Acum furam vreo 3-4 ore de somn ziua(in 2-3)episoade iar la 20.00 avem program de baita, laptic si apoi somnic.Somnul si l-a cam reglat singurica.Inainte ii faceam baita pe la 21.00 dar a cerut-o mai devreme si ne-am conformat.Rabdare.
Pupilici la bebilici.Am uitat sa va spun ca acum avem 5 lunici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiut85j spune:

Ms.pentru sfaturi.Facem deja ritualul asta.Cred ca in timp se rezolva,vorba voastra.Va pup,ne mai auzim.Si apropo cat ceai beau bebeii vostrii.Amea cam 200 ml.pe zi.Temp. in camera avem 20 grade.

elena

Mergi la inceput