***** Mamici de Mai - Iunie 2007***** (29)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Fetele , Utrogestanul e hormon de sustinere a sarcinii, iar gynipralul ridica sarcina, impiedica declanasare travaliului si a nasterii premature. Deci fiecare se ia intr-o anumita perioada, sau mai bine zis cu un anumit scop, nu inlocuiesc una pe alta.

alyna, eu am pus 10 kg de la inceputul sarcinii, am 23 de saptamani, 1,60, si 68 de kg. Ne chuniuim noi dupa aia, acum nu mai conteaza.

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Ideea este urmatoarea: cand ti se pune un diagnostic si medicul iti da concediu pentru prima data se bifeaza CM initial. Din zilele respective de CM, 5 zile (parca, nu sunt 100% sigura) le plateste firma si restul le platesc asigurarile de sanatate. Daca pentru acelasi caz (diagnostic) ti se mai dau zile de concediu, se va bifa "in continuare" si atunci platesc tot asigurarile medicale.
Din cate stiu eu, Alina a avut 2 internari si atunci i-au dat de fiecare data CM initial. Normal ca firma vrea cu orice chip sa nu dea un ban din buzunar dar nu mi se corect (deci firma la fiecare CM trebuie sa suporte cate 5 zile, in total 10; daca ar fi fost al doilea CM trecut cu "continuare" nu ar fi platit din buzunarul ei decat 5 zile)

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Fetelor... eu sunt foarte foarte foarte suparata!!!

Prietena mea, de care va ziceam, azi a facut avortul...

Nu pot decat sa ma rog sa dea D-zeu copii doar la cei care si-i doresc (ca sunt multi care vor si nu pot ) si sa aibe grija de mamicile (care ii vor) si de copiii lor sa fie sanatosi!!!



Camera BEBE Antonio

BEBE
Andrada 27+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

quote:
Originally posted by eimotto

Mai Alina - eu nu inteleg cum adica nu vor sa iti plateasca cei de la serviciu 3 zile de concediu daca tu ai certificat. Pe ce luna este acest concediu? daca este pt Ianuarie tu cand le-ai dus la serviciu? (ca suntem obligate sa le predam pana pe data de 5) Acum daca vin dupa nustiu cat tip ca nu e bine completat ... de ce nu ti-au spus atunci?


Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+



L-am dus la inceputul lunii feb si e in per 27-31 Ian!Ideea e ca eu mai am pe ianuarie un concediu si nu le convine ca tb sa plateasca 10 zile din CM!Ideea e ca am dreptate si tocmai vreau sa le fac o adresa alora de la CAS sa-mi spuna dc am dreptate(vreau un raspuns legal de la ei) si apoi le fac astora de la sv adresa si ii pun sa plateasca de-or sa vada ei!Caci nu au nici un temei legal pt refuzul la plata!Seful meu nu vrea sa plateasca pur si simplu pt ca am fost internata pe acelasi cod de boala, vezi Doamne!

27+

Alyna
http://new.photos.yahoo.com/alinafobl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

"Mutzunesc" andrada, dupa cum zice Maria.

(e tare politicoasa, zice "mutzunesc" si "poshtim", dar numai din proprie initiativa, daca ii zic eu sa zica imi intoarce spatele si pleaca....:)))

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Am pus aici Poze. Va rog sa imi spuneti daca le puteti vedea

Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Chiqui... stiu ca e hormon ... ca doar este de fapt PROGESTERON, ca sa zic asa...

Dar ideea era ca nu stiu nici-un mecansim fiziologic prin care ar putea mentine sarcina... dupa sapt 12

Dar...am zis c-o pun pe dr. sa-mi explice luni... ca sa nu mor proasta... Ca eu una NU inteleg mecanismul de sustinere...

CRED ca sarcina asta m-a prostit de tot! Oooof.... imi vreau NEURONII inapoi!!!!

Camera BEBE Antonio

BEBE
Andrada 27+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Alina - foarte bine le faci. Sper ca ti-ai facut copii la concediile respective (eu asa fac). Din pacate nu cunosc pe nimeni... dar cred ca pe site scrie cum poti sa te adresezi lor.
Sau si mai bine, ii suni si le ceri copii dupa certificate spunandu-le ce vrei sa faci (sa le trimiti la casmb ca sa iti spuna ce si cum). Poate se sperie si nu mai fac figuri.
Mamica de Iulia (06.02.2004) si 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

eimotto...da vedem!!!

3 poze cu burtik si o scumpete!!!! Sa-ti traiasca!!!

Camera BEBE Antonio

BEBE
Andrada 27+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Oooof.... numai burta mea arata de parca as fi mancat mai mult???

La voi arata clar ca aveti pe cineva acolo... dar la mine parca as fi mancat mai mult!!!!!!!!!!!!11

Camera BEBE Antonio

BEBE
Andrada 27+ cu Antonio

Mergi la inceput