Mamici de martie-aprilie 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Seara buna!

Bun venit fetelor noi, flopici si mihaela_ce, sa aveti nasteri usoare!

Eu azi n-am avut chef de nimic, mai mult am dormitat. Nu prea sunt in forma, mi-am pierdut rabdarea si abia astept sa vina bebe, desi stiu ca ar trebui sa mai treca vreo 2 saptamani ca sa fie totul in regula.

Si eu am avut toata ziua pofta de mancare, nu stiu ce m-a apucat, cred ca de plictiseala. Acum vin de la o intalnire cu fetele pe care noi o facem aproape saptamanal unde bineinteles ca am mancat si am stat in tipetele celor care urmareau meciul. Eu nu prea sunt microbista, dar pacat ca nu a fost valid golul ala.

Sunt tare curioasa sa vad poze cu pinguinii Monicai...Katink, nu ne mai zici nimic?

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaisaFudulu spune:

Mihaela bine ai venit printre noi...mai bine mai tarziu decat niciodata ...sa stoo ca si eu am tercut printr-o experienta asemanatoare si la inceput nu m-am putut bucura din plin de sarcin adar apoi am zis cu DD inainte.....vom fii alaturi de tine si poti sa fii sigura ca de asta data totul va fii asa cum iti doresti

eu gata pe ziua de azi ma duc la patut ca mi s-au umflat picioarele parca as avea doua gogosele si parca si mainile putin...

Pupici pe burtici sa aveti o noapte odihnitoare cu cat mai putinme vizite la baie

Diana 31+ RAISA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

mihaela_ce.....................bine ai venit! capul sus si fi optimista!trebuiea sa fie bine.stiu ce inseamna sa pierzi un bebe...

vcarmen......ti-am trimis email.sper ca reusesti sa-ti activezi PM-ul.daca nu am prea fost explicita o sa rugam fetele sa te ajute.

RaisaFudulu.......somn usor!



Carmen 32cuDarius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

BUNA FETELOR!

Bun venit noilor -ute in nostru si sarcina usoara in continuare.

Eu sunt franta dupa o zi plina de stres am fost sa-mi renovez rezidenta pe inca doi ani ma doare capul de mor atatea acte si atatea formulare nici daca vroiam sa candidez la presidentie nu-mi trebuiau.Dar bine ca am rezolvat totul acum pot sa nasc linistita.

HAI STEAUA nici eu nu sunt microbista dar cu sotul care este nu am de ales chiar daca nu ma uit trebuie sa ascult fortat.

Hai sa pun si eu fetele la treaba :





pt. fetele ce vor naste in curand .Sa dea DD sa decurca totul bine sa va refaceti repede si sa veniti cu vesti bune.

Acum ma duc sa ma intind putin ca s-a terminat meciul si e mai liniste si pot sa vad si eu altceva la tv.

si noapte buna

laura31+arianna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna, burtici! Nefiind microbista, pot sta si eu la calculator, tati se uita la meci....
Bun venit pt noile burtici! Sa dea Doamne-doamne sa fie totul bine, sa ajungem la final , la intalnirea mult asteptata, cu bine.
O sa caut si eu linkul cu Sanda Ladosi, ca la stiri n-am vazut nimic(am fost la ultimele cumparaturi pt bb), sa-l vad pe mititel.
Despre ce acte ii trebuiesc lui tati, asta nu prea stiu, stiu doar ca la internarea in spital ne trebuie buletin(copie + original) si adeverinta de salariat(daca mama nu munceste, poate aduce de la tata de la servici).Cred ca pt inregistrat bb-le, trebuie in plus si certif. de casatorie(copie +orig). Si cred ca ne dau de la maternitate o hartie, ceva, cum ca s-a nascut bb acolo.Fetele cu bebici mai mari poate ne spun si noua...Mi-am dat si eu cu parerea , ca despre asta vb si noi in pauza meciului.
A! Am terminat si noi de facut bagaju' de spital.Ditamai gentoiu',parca plec la mare
Hai ca m-am intins ...!!!Va las. Mai bantui un pic pe net, apoi la culcare(ca am niste picioare de monstrulet)
Va pup
35+ Theodora


carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Buna seara,

Azi am fost foarte ocupata la munca si nu abia am apucat sa intru sa va citesc.

Danuta foarte interesanta povestea ta si eu cred ca nu va fi totul in roz si cred ca ne ajuta sa aflam experientele celor care sunt deja mamici.

Mihaela bine ai venit si fii optimista.

Dani7asi ma gandeam de mult la tine cum mai esti, ti-am vazut pozele cu bebele. Sa dea Dumnezeu sa nu fie nevoie de operatie.

Laurici sper ca esti ok.

O noapte buna.

Cria29+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

buna seara la burtici!
se pare ca numai io n-am somn pe acilisa...asa ca m-am gindit sa caut date despre declararea nasterii...
Inregistrarea nasteriiSe face la Oficiul Starii Civile, la Biroul de Inregistrarea Nasterilor din sectorul/localitatea in care se afla maternitatea unde s-a nascut copilul.
Inregistratrea se face pe baza declaratiei verbale, cu prezentarea urmatoarelor documente:
Certificatul medical constatator al nasterii intocmit pe formular tip, avand un numar de inregistrare, data certa, sigiliul unitatii sanitare, semnatura si parafa medicului
Actul de identitate al mamei
Certificatul de nastere al mamei - daca este divortata sau necasatorita
Certificat de casatorie
Declaratia de stabilire a numelui copilului in cazul in care parintii au nume de familie diferite
Actul de identitate (buletin, carte de identitate, pasaport, etc.) al declarantului nasterii in situatia in care parintii copilului nu sunt casatoriti
Certificatul de casatorie al parintilor
Termenele de declarare a nasterii
Copilul trebuie declarat in termen de:
15 zile de la nastere, daca copilul se naste viu si este in viata.
3 zile de la nastere, daca copilul s-a nascut mort.
24 ore de la deces, daca copilul s-a nascut viu dar a murit in primele 15 zile.
Daca declararea nasterii se face la mai mult de 1 an, pentru a se efectua inregistrarea este necesara o sentinta judecatoreasca.
Daca nasterea nu este declarata in termenele prevazute de lege persoanele care aveau obligatia sa faca declaratia sunt sanctionate cu amenda.

Nedeclararea nasterii în termenul prevăzut de lege, se va sanctiona în conformitate cu dispozitiile articolului 23 din Legea 119/1996, cu amendă de la 30.000 la 60.000 lei.

Declararea nasterii
Se face in maxim 15 zile de la eveniment. La primarie sunt necesare urmatoarele acte:

Certificatul medical constatator al nasterii, de la spital
Certificatul de nastere si actul de identitate al mamei
Certificatul de casatorie al parintilor.
Inregistrarea nasterii in strainatate

Pentru copiii nascuti in strainatate inregistrarea nasterii se poate face pe urmatoarele cai:
- intocmirea certificatului de catre :

misiunea diplomatica sau consulatul Romaniei din tara respectiva;
autoritatile localeale tari respective
Daca intocmirea certificatului nu s-a facut de catre misiunea diplomatica sau consulatul Romaniei din tara respectiva, inregistrarea nasterii se face in tara, la autoritatea administratiei publice locale (Serviciul de stare civila) de la domiciliul parintilor, dupa verificari, conform legislatiei aferente
Daca nasterea a fost inregistrata corect la autoritatile locale din tara respectiva, se aplica procedura transcrierii prevazuta pentru certificatele procurate din strainatate, dupa verificari, conform legislatiei aferente.

Certificatul medical constator al nasterii intocmit pe formular-tip, avand numar de inregistrare, data certa, sigiliul unitatii sanitare, semnatura si parafa medicului se elibereaza la maternitate. Acte necesare: Certificatul de nastere si actul de identitate al mamei sau al declarantului, daca nasterea nu este declarata de mama. Certificatul de casatorie al parintilor copilului. Carte de identitate.

Pupici
roxygeo 30+




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Hop si eu cu niste noutati.
Banutii de care beneficiem dupa nastere daca nu stiati deja sunt:
- alocatia copilului pana la varsta de 2 ani - 200 lei;
- cei 600 lei indemnizatia pt crestere copil;
- contravaloarea trusoului 150 lei;
- prima de nastere 204 lei.
Pentru toate astea se depun actele in acelasi loc sau....ma rog in aceeasi cladire si avem nevoie de cateva copii dupa C.I., certificat casatorie, certificat nastere.
In Iasi biroul este langa sediul Salubris vis a vis de CET.
Eu nu stiam de prima de nastere care se acorda o singura data, imediat dupa nastere. Zic eu ca nu strica niste banuti in plus.
In speranta ca va sunt de folos informatiile ma duc sa "pap" somnic

Ce fac fetele Laura_Oana si Kisstherain? Pe unde umblati fetelor?Nici pe mess nu va mai vede omu' la ochi.
37+

It's easy living with eyes closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElenaGiulia spune:

Buna fetelor,bun venit noilordute in grupul nostru sa aveti sarcini usoare si bebei sanatosi!!!
Elpower multumesc pentru raspuns cel putin am o idee ce ar putea fi vomitatul asta cu sange.
Selene nu am cum sa intru in contact cu medica mea pentru ca aici e cu totul diferit nu iti da nimeni nr de telefon daca ti-e rau trebuie sa chiemi salvarea sau sa dai fuga la urgente astia aici nu prea ii intreseaza bebici sant mai reci de felul lor,ce o vrea Dumnezeu acum sper sa nu fie nimic si sa ajung la sfarsit cu bine mai am 5 saptamani si 5 zile.
Imi cer scuze ca nu prea am mai intrat saptamana asta dar nu prea m-am simtit bine am avut si contractii nu dureroase dar burtica se intarea rau si erea suficient sa ma sperie si sa ma tina in pat.
Acum ma sacaie si o masea si nu stiu ce sa-i fac.
Ai caa va las ca oricum la ora asta dormiti toate,vise placuteeeee!!!!
31 si 6 zile

wolf elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

'Neata

Iaca am aparut. Sunt la serviciu, ma doare capatana si gatul. Cred ca m-a cipit raceala. Sper sa nu fie mai rau de atat.

Mihaela bine ai venit si curaj, toul o sa fie bine.
Lumi am mess deschis pana la 16:30.

kiss

32+
Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput