De ce urasc "home cinema-ul"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

am numarat acum pe masa si am 7 telecomenzi,din care doo-s universale(HDD-u' si avcorz home-cinema-u')...de muuulta vreme...probabel ca m-as simti frustrata daca n-as avea de folosit cate doua -trei telecomenzi odata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Vad ca toata lumea are telecomenzi cu duiumul in jur. Ba constat cu mare mandrie ca sunt si multe doamne care par sa inteleaga care-i treaba cu ele - probabil voi nu sunteti blodnde.

Cum faceti insa ca acele telecomenzi sa stea unde le puneti? Ca la noi sunt pe sub pernele de la canapea, sunt scapate pe jos, ajung pe diferite mese si masute, copilul le mai arde cate-un picior din greseala... ceea ce sporeste confuzia generala din casa noastra pentru ca, evident, rar se intampla sa gasesti telecomanda pe care o cauti. Si mai sunt si toate gri cu butoane multicolore - eu una nu vad nici o diferenta intre ele de la distanta (sunt mioapa).

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

La noi telecomenzile nu mai au capacul ala care tine bateriile. Ca nu are rost. Catrina stie sa scoata acumulatorii doar prin ciocnirea telecomenzii cu un alt corp dur. Cum ar fi biblioteca. Si sa zburatceasca acumulatorii pe dupa. Biblioteca este cat peretele din living si ca sa recuperam ceva ce cade pe dupa trebuie sa o dam cu totul la o parte. Asa ca de Craciun cum au intrat musafirii pe usa au prestat sporturi extreme: fuga cu biblioteca de la locul faptei. Si am redevenit iar o familie fericita dupa ce am recuperat telecomanda de la ecran. Asa ca in aceste conditii imi pare masochism curat ultima achizitie in domeniu a consortului...prize cu telecomanda deh, chelului tichie cu margaritar ii trebe...
Aseara am facut rost de un baston cu care sa rascolim dedesubturile bibliotecii...alea vizibile pt. ca din nefericire sertarele de jos au un spatiu sub ele la care se ajunge...ati ghicit prin indepartarea bibliotecii



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:


Vai....de mult n-am mai ras asa copios...si mai sunt si la munca, se uita colegii la mine ca la urs!!

Problema cu telecomenzile o avem si noi, dar e-n faza incipienta, din fericire folosim doar 2 frecvent (mai avem vreo 3 da's puse bine ) si in afara de faptul ca de multe ori scotocim juma de casa dupa ele, in rest n-avem probleme majore.

In schimb mi-am adus aminte de-o faza haiosa cand ne-au adus receiver-ul pentru televiziunea digitala. Era in timpul zilei, noi la serviciu si bona acasa, l-au instalat frumos, l-au testat, totul in regula, asa ca baietii au plecat. Ajungem si noi seara acasa, hai sa vedem cum functioneaza. Ne explica bona, dati drumu la tv de la comanda lui, apoi apasati butonelul X si din momentul ala folositi doar telecomanda de la receiver. Toate bune si frumoase, numai ca telecomanda receiverului NU MERGEA. Hmm...da-i si cauta sa vezi care-i problema, schimba bateriile, suna la relatii clienti, injura-i pe-aia de toate cele.....nimic. Bona saraca se scuza, ca ziua a mers telecomanda cand i-au facut test.
In fine...renuntam la telecomanda si schimbam programele de la butoanele de pe receiver.
A doua seara, ajungem acasa, bona bucuroasa: gata, functioneaza telecomanda, a folosit-o toata ziua si e ok. Ne repezim amandoi la telecomanda, telecomanda nimic, moarta pe front, nu reuseam sa schimbam nimic.
In fine, mai trece o zi, la fel, ziua mergea telecomanda, seara nimic!
Vine week-endul, stam acasa, testam si noi telecomanda, in timpul zilei mergea brici. Vine seara.....aprindem lumina...si moare telecomanda! Ne-a picat fisa, foloseam becuri din alea economice care nu stiu cum naiba interactionau cu telecomanda si o blocau. Asa ca punem frumusel un bec normal....si uraaaaa....merge telecomanda noastra si seara!!!
Asa ca dupa cateva zile de SF in care ziua mergea si seara nu...am deslusit misterul .

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Si ziua mea e una extrem de proasta...de fapt acum s-a terminat ! Am ras de am lesinat ! Si nici eu nu-s singura in birou !!!!! Noi nu avem decat o telecomanda pentru fiecare televizor ( dar avem trei )..deci nu pot sa arat cat de blonda sunt.
Si, o alta concluzie, trebuie sa spun NU cand si-o exprima sotu' dorinta de a achizitiona astfel de ...scule destepte !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Am uitat sa va spun ca de trei saptamani barbatemeu cauta nauc un SUPORT DE TELECOMENZI nici nu stiam ca exista asa ceva.
simali daca gasesc te tin la curent si pe tine :)))))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Fetelor, macarcar am rasu-plansu pe tema asta. Nu stiti cat ma bucur ca home-cinema-ul nostru a facut lumea sa rada la birou sau acasa - cred ca este singurul beneficiu cert pe care l-a adus pana acum. La anu'-l inscriu in deschidere la Cannes.

Papadie - sa nu cumva sa uiti sa-mi arati suportul de telecomenzi. Sper sa nu fie cine stie ce ragalie...

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

pai nu tre sa stii mare lucru la butoanele de la telecomanda. decat cum se inchide si deschide, volumul mai tare sau mai incet si schimbarea programelor. astea is strictul esential.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Eu am o mare problema cu telecomanda de la t.v cand stau in pat. Respectiv, o pierd printre cearsafuri si p-orma tre' sa scutur plapuma sa gasesc obiectul in cauza.
Drept care mi-a trecut prin cap urmatoarea solutie. Deoarece locuiesc intr-o mansarda si deasupra patului tavanul este relativ aproape, am batut un cui in superba grinda de lemn (ornamentala de altfel) si am legat telecomanda cu un snur de acel cui. Imi vine undeva la mana stanga si sta asa atarnata de tavan. Snurul e de-ala ca de telefon, respectiv tragi de el si se intinde.
Eh, acum sigur n-o mai pierd prin pat. Singurul inconvenient este ca uneori ma ridic brusc si daca nu-s atenta o iau in freza.

---------------
Just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

simali si tu anka aveti in dar de la mine toate florile acestei primaveri...Cine gaseste prima suport de telecomenzi va rugam puneti poza pe forum....stiu ,exista drepturi de autor ,insa punem mana de la mana si cumparam licenta

Mergi la inceput