EURESPAL pt viroza care bantuie

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katik spune:

venim si noi in clubul tusitorilor. am fost la dr, nu are nimik la plamini, cica numai secretii, ne-a dat stodal.(nu are nasul infundat, nu are muci). il luam dar o apuca o tura de tusit la miezul noptii, o tine vreo ora dupa care se linisteste total, pina noaptea urmatoare. ziua nu tuseste deloc, nici macar la somnul de dupa-masa. e nasol rau ca nu se odihneste bine noaptea iar ziua este miriita. nu mai stiu ce sa fac, i-am dat si eurespal(am vb cu dr la telefon) dar pina acum nu s-a vazut nici un efect(il ia de ieri numai, ce-i drept). aveti vreo idee ce pot sa mai fac?
multa sanatate la puiutzi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Eu imi tratez copii de tuse cu ceai de ceapa. Am incercat toate siropurile posibile si existente pe piata. Niciunul nu a avut eficienta ceaiului de ceapa. Zilele trecute am avut baiatul bolnav. Tusea toata noaptea. Am incercat cu sirop de tuse dar nimic. Asa ca am apelat la ceai. Fara sa exagerez a doua zi era bine in sensul ca nu a mai tusit noaptea si nici ziua.Doar asa putin( o data sau de doua ori l-am auzit). E oribil la gust dar am convins copilul ca e tratament si e bine sa il bea. Il indulcesc cu miere sau sirop de brad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

A trecut ceva timp de cand am lansat subiectul asta, si in continuare cred ca Eurespalul n-are efect, cel putin nu la noi. Vad ca mai sunt mamici de aceeasi parere. Si totusi pediatrii il lauda.
Noi am tusit cam 2 luni jumate (cel mic mai ales) si m-am tinut tare, am dat siropele la greu, ne-am reprofilat acum, luam miere cu propolis si polen, sirop de macese si echinaceea, asta dupa ce am incercat intai cu Prospan, de data asta fara efect. Vreau sa va zic ca le-am dat Claritine sirop, asta intr-un impuls ca nici in asta nu mai credeam de mult si cred ca asta pana la urma a pus capat tusei. Noi mergem si pe tratament homeopat, si-o fi facut si ala efectul, nu mai stiu. Dar ma gandeam sa va aduc aminte de Claritine...

Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
Poze cu noi

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Pentru ca tot se discuta despre Eurespal, spuneti-mi si mie cat le-ati dat la copii? Mie doctora mi-a spus sa-i dau 5 ml de 3 ori pe zi dar citind prospectul cred ca este cam putin tinand cont ca Sofia are 19 kg. Si nu stiu ce sa fac, sa-i dau mai mult...
Voi cat ati dat la copii?
Multumesc,
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

quote:
Originally posted by katik

venim si noi in clubul tusitorilor. am fost la dr, nu are nimik la plamini, cica numai secretii, ne-a dat stodal.(nu are nasul infundat, nu are muci). il luam dar o apuca o tura de tusit la miezul noptii, o tine vreo ora dupa care se linisteste total, pina noaptea urmatoare. ziua nu tuseste deloc, nici macar la somnul de dupa-masa. e nasol rau ca nu se odihneste bine noaptea iar ziua este miriita. nu mai stiu ce sa fac, i-am dat si eurespal(am vb cu dr la telefon) dar pina acum nu s-a vazut nici un efect(il ia de ieri numai, ce-i drept). aveti vreo idee ce pot sa mai fac?
multa sanatate la puiutzi!

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Poze noi




chiar ma intrebam daca mai sunt si altii care tusesc doar noaptea... nici serban nu are aparent nasul infundat, dar dupa unele din crizele de tuse nocturna vomita kilograme de mucozitati.
noi i-am mai dat acc combinat cu eurespal, la sugestia pediatrei, si a functionat - in sensul ca tusea devine productiva si mult mai rara.
stodalul nici la serban nu a avut vreun efect, ba chiar mi s-a parut ca tuseste mai rau dupa el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Fetelor, iar disper. Irina a facut in octombrie pneumonie, de bine de rau i-a trecut, dar a continuat sa mai tuseasca putin, apoi la 3 saptamani a mai facut un rosu in gat, tratat cu tot ce vreti plus antibiotic, i-am dat pt. tuse ca era incarcata EURESPAL, am trecut pe Sinupret, ideea e ca iar nu-i trece tusea si as vrea sa mai incerc odata cu ceaiul de ceapa si nuca. I-am dat atunci dupa pneumonie o singura zi, a fost f. eficient, dar mi s-a iritat la fundulet. Intrebare: cum sa il fac (ce proportii), tinand cont ca are doar 10 luni jumatate, astfel incat sa nu mai reusim vreo isprava?
Livia, mami de Alex (10.11.2002) si Irina(19.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia72 spune:

Si inca ceva; vad ca mentionati pastilutele Baraka sau ce or mai fi. Varianta siropel pt. copii mici stie cineva? Si imunostimulatoare se pot da atata timp cat copilul tot mai tuseste sau trebuie sa astept sa-i treaca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

fetelor aceeasi nedumerire legat de cantitatea administrata de eurospal o am si eu asa ca am decis sa merg pe baza prospectului adica la copii de peste 10 kg se poate da 30 ml pe zi..adica 3x10 ml...eurespalul fiind un antiinflamator pe aparatul resspirator merge combinat cu siropuri care fluidifica tusea gen Erdomed sau mocosolvan junior, ambroxol..medicul pneumolog mi-a spus treaba asta...noi mergem in paralel si cu tratament de fond pt cresterea imunitatii gen..Imunogrip junior...barraka...muguri de calin si coacaz negru...

Alycia si cei doi flacaiasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tymy spune:

se poate administra imunostimulatorul si daca copilul tuseste este chir indicat sa se administreze in perioada de boala
si eu am avut probleme cu baietelul meu de trei ani cu gatul ffff des si am ajuns pana la propunerea pt scoaterea amigdalelor,dar ni s a prescris de catre dr de la orl ribomunyl si nu mai avem probleme aproape deloc adica doar raceli care trec repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Ne-am imbolnavit si noi ... tot week-endul a tusit ingrozitor, zi si noapte. Nasul infundat.... noroc ca nu are febra. In sfarsit am fost ieri la doctora, bineinteles ca iar santem pe antibiotic (Augmentin), mai luam Eurespal (2 linguri pe zi), Sinupret (15 picaturi de 3 ori pe zi) si Vibrocil picaturi de nas.

Eu deja sint disperata. Rybomunil am luat timp de 2 ani in cure de primavara-toamna. Nu mai spun de vitamina C, Oscillo, Imunomix (sirop cu Echinaceea). Concedii de 2 ani la Slanic la salina si la mare.... si tot degeaba. Si santem in al doilea an de gradi si totusi se imbolnaveste...e a doua oara pe anul asta (ianuarie si acum...)
offf
Noroc ca nu mai face febra 40

Ingrid si Cristi 4 ani si 11 luni

I

Mergi la inceput