Sarcina cu probleme

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by ingeras26a

quote:
Originally posted by tanima_i2002

Eu as fi tare curioasa sa vad cum arata un creier de fat la 8 saptamani. Ce vede el la ecograf si poate sa concluzioneze ca este ok sarcina sunt bataile inimii si sacul embrionar + embrion, dar creier? M-as mira. Nu sunt dr, dar totusi e prima oara cand aud asa ceva. La 14 saptamani se analizeaza organele vitale si nu la orice ecograf ci la unul morfologic. Clar o a doua parere te va lamuri mai bine si cu siguranta te va linisti. Tratamentul primit este unul de sustinere a sarcinii. Bafta multa.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez





Exact asta am vrut sa scriu si eu!!!
In viatza mea nu am mai auzit de un dr are sa vb de dezv insuficienta a creierului unui embrion de 8 sapt!!!
Tratamentul cu Utrogestan si Gravibinon il poti face linistita, este pur si simplu trat de ustinere a sarcinii!
Bafta, sarcina usoara si bb sanatos si schimba dr!!!

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)




In sapt. a 8-a incepe sa se dezvolte si creierul. Cititi mai jos :

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=SAP8

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

IRLANDEZA citez din link-ul dat de tine:"Incepind de acum pina in la 20 de saptamini, copilasul dvs va creste rapid dezvoltindu-si parti ale corpului (ca inima si creierul) acestea devenind tot mai specializate si mai complicate." Dar nu spune ca deja este format. Probabil ca pana la nastere deja vrea sa mearga si la gradinita.
Ligia imi pare rau ptr suferinta ta. Probabil este cea mai grea alegere pe care trebuie sa o faca o mama. Multa putere sa treceti peste aceasta durere.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Ligia, ai consultat mai multe pareri? Din ce cauza are bebe problemele astea? Banuiesc ca baietelul tau e ok, nu? E cumplit ceea ce se intampla cu tine. Chiar e singura solutie avortul? Nu exista niciun tratament care sa amelioreze situatia si sa-l ajute sa se dezvolte normal? Te rog sa mai faci o echografie la un alt doctor. Poate cel care a interpretat semnele de malformatie a fatului nu era un medic foarte bun. Eu asa ma rog sa fie, sa fie o greseala... Capul sus si multa putere iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia-miha spune:

as vrea eu sa fie o greseala,dar nu e.eu locuiesc in spania si aici medicii sunt f atenti cu gravidele.la ultima ecografie au fost de fata 7 medici,toti cu experienta,nu rezidenti si m-au tinut acolo cam o ora.bebe are vena cava inferioara f groasa si din cauza asta nu i se dezvolta plamanii(nu circula bine sangele),iar in jurul lor si al inimii se formeaza un lichid care o impinge pe aceasta din urma mult spre stanga.mi-e greu si mi-e frica,dar incerc sa ma adaptez situatiei.am inteles ca imi vor provoca nasterea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia-miha spune:

va multumesc la toate ca sunteti alaturi de mine.sper ca nici una dintre viitoarele mamici sa nu mai treaca prin ce am trecut eu.am noroc de caracterul meu tare.am plans mult in ziua in care am aflat vestea,dar acum incerc sa trec peste asta si sa ma gandesc la baietelul meu,cel sanatos(si,Doamne,sper ca asta sa nu se schimbe vreodata si ma rog in fiecare zi la asta)pt ca si celalalt e tot baiat.multa sanatate voua si puiutilor vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

quote:
Originally posted by Annisia

Hei, fetelor am o veste grozava - am un bebe foarte frumos, gras si sanatos. In urma tratamentului s-a dezvoltat si era un dragut la echo... Am zis ca turbez pana mi-a spus dr. Albu ca totul este ok, iar dupa aia m-a apucat un tremurat si de emotie, dar si de furie ca m-a facut sa am numai ganduri tampite in astea doua saptamani si sa imi fac o gramada de griji. Multumesc frumos ca ati fost alaturi de mine si daca nu am disperat, a fost datorita voua. Deci, cam pe 12 septembrie o sa fac un bebe sa speram sanatos si frumos ca mami si tati! Probabil ca la fel de modest... Pupici!



Annisia ma bucur ca esti bine si te asteptam la Mamici de septembrie-octombrie 2007


ligia-miha multa putere sa treci peste incercarea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Da, chiar vreau sa ma inscriu, dar... nu stiu cum. Am sa va dau voua datele si poate ma inscrieti voi. Deci, UM: 6 dec 2006, DPN:12 sept 2007 si DN: 31 martie 1978. Daca mai trebuie si altceva, astept intrebarile cu pricina. Va multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vbartan spune:

uite posteaza aici datele de mai sus.
Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos si mancacios


Nina mamica de Renata Maria (15 aug. 2006)

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Anisia ,schimba medicul!!Cred ca asta ar trebui safaci imediat.Sarcina usoarasibebe sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
Originally posted by ligia-miha

buna,sunt ligia si sunt noua pe aici.si eu am o problema asemanatoare cu a ta doar ca eu sunt insarcinata in 20 de saptamani si bebe al meu are probleme cu plamanii,care nu se dezvolta, si cu inimioara care e mult impinsa spre stanga.mie medicii mi-au spus ca ori astept sa moara in uter,ori fac avort.am ales sa fac avort si il voi face saptamana viitoare.ma doare mult mai ales ca deja il simt miscandu-se,dar cred ca asa e cel mai bine.problema mea cea mare e cum ii voi spune baietelului meu de trei ani ,care e f entuziasmat,ca fatiorul lui nu va mai veni.sper,din tot sufletul, ca la tine totul sa fie bine si sa ai un bebe sanatos si frumos.curaj



imi pare tare rau.sunt alaturi de tine.nu stiu ce inseamna in mod personal,dar am fost alaturi de verioara mea pana cand l-a nascut(indusa tot pt ca avea fffff multe malformatii bb la 30s) pe bb mic mort.el e acum ingeras si isi protejeaza parintii.ma rog pt voi.
uite pt suport poti intra si aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92544&whichpage=2
sunt mamici care au avut puii tare bolnaviori si nu au avut de ales...


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput