sac embrionar prea mic?

sac embrionar prea mic? | Autor: newbaby

Link direct la acest mesaj

Buna ziua tuturor,

Astazi am facut prima echo si am aflat ca bebe are 6 saptamani si e pozitionat unde trebuie. Doctorita m-a speriat insa foarte tare, spunandu-mi ca sacul embrionar e cam mic...desi embrionul e normal dezvoltat pentru varsta aceasta...Stie cineva daca sunt riscuri legate de acest aspect? Am incercat sa gasesc info pe net, insa fara succes...Singurele cifre legate de biometrie sunt acestea : DSO 8,0 mm si LCP 3,7 mm. As aprecia foarte mult daca mi-ar da cineva un raspuns reped, sunt foarte stresata, tinand cont ca e prima sarcina si mi s-a spus anterior ca voi avea copii mai greu...
Va multumesc!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eu cred ca nu ai inteles tu foarte bine ce a spus: la 6 saptamani abia se vede sacul care este cat o gamalie, daramite embrionul? Poate ti s=a spus ca ai uterul cam mic. Eu zic sa stai linistita sa nu iti mai faci atatea griji.
Uite, citeste pe aici sa vezi cam toate etapele sarcinii : http://www.desprecopii.com/info.asp?id=SAP6

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns newbaby spune:

Multumesc mult pentru raspuns!
Eu am facut ceva "research" in ultimele saptamani, insa nicaieri n-am auzit de asa ceva...Si astazi am cautat in compendii si pe net ...Asa ca m-am gandit ca, de o fi stiind femeia ce stie, ca nu degeaba isi spune d-na doctor...Mai multe chestii nu mi-au placut la ea, asa ca raspunsul tau vine ca o confirmare a ceea ce am simtit eu...

Numai bine!


quote:
Originally posted by tanima_i2002

Eu cred ca nu ai inteles tu foarte bine ce a spus: la 6 saptamani abia se vede sacul care este cat o gamalie, daramite embrionul? Poate ti s=a spus ca ai uterul cam mic. Eu zic sa stai linistita sa nu iti mai faci atatea griji.
Uite, citeste pe aici sa vezi cam toate etapele sarcinii : http://www.desprecopii.com/info.asp?id=SAP6

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze
Botez



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

E posibil sa-ti zica la o eco de 6 saptamanai ca e sacul VITELIN cam mic, dar daca embrionul este dezvoltat normal... NU e nici-o problema!!!

POZA Bebe Antonio din Sapt.16
Andrada 26+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns newbaby spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Da, dimensiunile lui BB erau absolut normale, un pic chiar peste medie din cate am mai citit...Va ma spun eu ce se intampla, dupa ce merg saptamana viitoare la o a treia echo. Sarcina usoara si BBi sanatosi tuturor!



quote:
Originally posted by andradap

E posibil sa-ti zica la o eco de 6 saptamanai ca e sacul VITELIN came mic, dar daca embrionul este dezvoltat normal... NU e nici-o problema!!!

POZA Bebe Antonio din Sapt.16
Andrada 26+ cu Antonio


Mergi la inceput