Pitici de Ploiesti 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

ardeleanu, se pare ca avem aceleasi probleme, din pacate....si eu am tras mult cu Mara, ea fiind totusi un copil normal, dar cu retard motor...nici acum la 5 ani si 2 sapt fata mea nu stie/poate sa sara...in rest cred ca e recuperata 99 %...si totusi, ea e un pic plinutza...adica are inaltimea unui copil de 3 1/2 ani si greutate de 5 ani, iar dr Olteanu (la care am fost luni) mi-a recomandat sa consult si un medic endocrinolog (mi-a zis ori la parhon ori dr de la spitalul de pediatrie, Constantinescu parca mi-a zis ca se cheama...si mi-a zis si ca avea cabinet la Farmex...nu m-a lamurit....) eu azi ducandu-ma cu Ilinca la mediurg sa-i fac testare la xilina am vazut acolo ca era un anunt cu o dr endocrinolog de la parhon...o sa intreb maine daca vede si copii

Eliza cu Ilinca (7 aug 2006) si Mara (24 ian 2002)fete cucuiete

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Buna seara tuturor! Am mai trecut peste un hop azi .A fost al doilea control al celor de la DPC pentru cererea noastra de a o lua pe Sandra in plasament si se pare ca am iesit bine si de data asta .Om vedea ce-o mai fi in viitor .

.............................
Noi:
http://s40.photobucket.com/albums/e212/nickysweet4u/
http://community.webshots.com/user/nickysweet4u

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

LauraNicole, felicitari si mult succes in viitor

Eliza cu Ilinca (7 aug 2006) si Mara (24 ian 2002)fete cucuiete

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:

Geliza, sanatate Ilincutei.E mai bine?

Rox de Diana(8.05.2002) & Sarah(18.09.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Buna dimineata! - este servita, la fel si ceaiurile....cine vrea poate sa ia!!!

LauraNicole - felicitari si tinem pumnii pe mai departe!!!!

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Eliza - prin cate treci cu Mara, imi pare sincer rau..vroiam sa te intreb - retardul motor cand i s-a descoperit?; Ilincuta ce face, cum se mai simte?

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

quote:
Originally posted by geliza

ardeleanu, se pare ca avem aceleasi probleme, din pacate....si eu am tras mult cu Mara, ea fiind totusi un copil normal, dar cu retard motor...nici acum la 5 ani si 2 sapt fata mea nu stie/poate sa sara...in rest cred ca e recuperata 99 %...si totusi, ea e un pic plinutza...adica are inaltimea unui copil de 3 1/2 ani si greutate de 5 ani, iar dr Olteanu (la care am fost luni) mi-a recomandat sa consult si un medic endocrinolog (mi-a zis ori la parhon ori dr de la spitalul de pediatrie, Constantinescu parca mi-a zis ca se cheama...si mi-a zis si ca avea cabinet la Farmex...nu m-a lamurit....) eu azi ducandu-ma cu Ilinca la mediurg sa-i fac testare la xilina am vazut acolo ca era un anunt cu o dr endocrinolog de la parhon...o sa intreb maine daca vede si copii

Eliza cu Ilinca (7 aug 2006) si Mara (24 ian 2002)fete cucuiete

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)




neata!

va citesc dar nu am avut timp sa scriu, am avut o saptamana groaznica, am ajuns acasa numai pe la 23.00, nici nu am stat cu cupilu

ma rog; Elizaeu o cunosc relativ bine pe dr. Constantinescu, sunt pacienta ei de aproape 6 ani.
eu una sunt f multumita de ea; dupa ce mi-am pierdut timpul si banii pe la Parhon, am dat de ea; pot sa spun ca in cateva luni m-a pus pe picioare din punct de vedere endocrinologic si nu numai.
daca vrei, ne auzim la telefon, ca-s multe de povestit.

pentru consultatii o gasesti in incinta farmaciei de pe Praga, nu-mi aduc aminte acum numele.

sanatate multa la toti copilasii.

o zi buna!

edit: Laura Nicolae, felicitari si multa bafta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

GELIZA,spune-mi te rog,cum ai reusit sa o recuperezi pe fetita?ce terapii ai facut si unde?mi-ar fi de mare folos.bb meu este bine,multumesc lui DD,are o forma usoara de retard,insa medicii imi dau sperante ca poate fi recuperat.deocamdata el se afla in limitele varstei unui copil normal,insa e cam greu cu vorbitul,de aceea am optat la logopedie si psihoterapie,desi este cam mic,eu sper ca dumnezeu sa ne ajute si baietelul meu sa nu fie privit ca un copil special.multumesc si va doresc multa sanatate

http://good-times.webshots.com/album/556797738mcJoLA http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ebd177f9d364356611936&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

buna fetelor,
roxanae, clyo, alexutza, ardeleanu, multumim pentru grija...Ilinca nu a mai facut decat max 37.8 ...sa vedem in continuare

Clyo, da, inseamna ca dr Olteanu avea dreptate pt ca acea farmacie de pe praga se cheama Farmex....si uite ca n-am apucat sa citesc mesajul tau mai inainte si am apucat sa fac programare la mediurg pt 7 aprilie....(Ardeleanu, da, dr endocrinolog de la mediug vede si copii) ....dar nu-i nici o problema ca anulez programarea daca tu zici ca esti multumita de constantinescu...

Alexutza, despre Mara sunt destul de multe de povestit...pe scurt...dupa ce m-am chinuit internata 72 ore sa nasc (provocat) si dupa 12 ore de membrane rupte (de dr) in final m-a operat...dupa 3 zile in care copilul a fost normal brusc s-a cianozat la fata...mi-au dus-o la terapie pt oxigen si in sectia de "septic" de la maternitatea ploiesti s-a capatuit fie-mea cu 5 germeni...avea in ochi, in nas, in gat, in urina etc...pe scurt risc de septicemie....dupa 14 zile tratam cu genta, augmentin ne-am externat...dupa 1 luna jumate a inceput sa faca febra prelungit, febra ce nu ceda decat la antitermice...si am inceput investigatiile la 2 luni internate la Gr Alexandrescu....concluzia, dupa ce i-a descoperit anemie hemolitica pt care a primit sange de la sot, ca are "febra de etiologie necunoscuta"...ne-am externat...acasa din cand in cand mai facea febra....cand aproape de 6 luni iar febra prelungita....ne internam din nou si facem tomografie....apare o leziune supraselara si ne trimite la Bagdasar unde ne-am internat si am facut iar investigatii printre care si RMN la care a iesit un gliom benign ...concluzia prof Ciurea a fost ca este prima febra de nivel central pe care a intalnit-o...cei de la grigore au fost mai circumspecti...in fine s-a constat si un usor retard motor pt care ne-a dat encephabol si tanakan si recuperare....
Mara a mers in picioare la 1 an si 3 luni trecand peste a merge de-a busilea...in 4 labe a invatat sa se ridice doar dupa cateva luni de recuperare...recuperare am facut la inceput cu o asist acasa, dar mara plangea de cum o vedea ca intra pe usa...apoi d-na n-a mai putut sa vina si vreo juma de an n-am mai facut...am mai facut apoi la centrul sf Andrei pedurata unui an scolar cand avea Mara 2 ani si 8 luni....acum suntem bine, dupa cum v-am zis cam pitica si plinuta dar nu exagerat....iar gliomul trebuie sa-l urmarim de-a lungul timpului prin RMN sa-i vedem dimensiunile

hai ca m-am lungit....sunt cu ilinca in brate....mai revin

Eliza cu Ilinca (7 aug 2006) si Mara (24 ian 2002)fete cucuiete

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Doamne Eliza prin cate ati trecut...mi-e greu sa imi dau seama cum as fi reactionat eu daca as fost supusa la atatea griji, temeri si decizii....Ma bucur ca acum sunteti bine, deci pana la urma retardu motor se va vindeca....Doamne ajuta!!!
Imi pare bine de Ilincuta ca se simte mai bine....trebuie sa se faca bine sa iasa afara cu mami, ca doar vine primavara!!!!!
Mai astept noutati de a voi si un mare de la grasan pt fete!!!

Ardeleanu - ce sa zic...pt mine cand aud de copilasi care saracii se chinuie, ma ia groaza...nestiind prea bine cum sa reactionez. Sa va dea Dzeu sanatate muulta!!!! Astpet si dela voi vesti buune!

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput