Necrospermie!!!!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

quote:


ANIS,
cu problemele sotului tau nu se poate face FIV sau altceva ?

Te apreciez pt. rabdarea avuta pina acum , dealtfel pe toata lumea de pe forum !!!!!

Va doresc la toti sanatate si o viata plina de -iiiiiiii

MIHA.



Mihaela , deocamdata sotul meu e in tratament de vreo 10 zile....deci am aflat ce curand ce are...se zice ca trebuie sa dea rezultat tratamentul si ca nu e asa de grav ce are el.Daca si daca nu reusim, trecem si la IA..si FIV si orice , ca nu renuntam.Dar deocamdata nu e cazul.
Nu e vorba de rabdare....ci doar de "tovarasa de suferinta" ..ca sa zic asa...si trebuie sa ne sprijim una pe alta....ca ne e foarte greu uneori si poate ca nici nu avem cu cine vorbi..asa ca acest forum, cel putin pentru mine e si a fost o solutie.
Stii la ce ma gandeam??Sotul tau a respectat intocmai conditiile pentru spermograma? Eu zic sa o mai faca o data...dar sa respecte neaparat conditiile.

Pupici si capul sus..sigur o sa fie bine!

AniS




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela ema spune:

Anis, sa stii ca a respectat conditiile , la ultima spermograma ne-am abtzinut 5 zile de la ,fara alcool, tutun si a ajuns la spital cu proba dupa 25 min.
Crezi ca e prea lung timpul ?


Miha.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Mihaela ema,

E foarte bine 25 de min....timpul maxim..se zice ca ar fi de 30 minute.
Ai tinut tu sau sotul , recipientul la temperatura corpului??

Eu zic ...ca daca ia acum vitamine....si mai stiu eu ce tratament....sa le ia ..sa mai asteptati si din luna in luna(desi dr spune ca o spermograma e cam valabila 3 luni) sa faca spermograma ca sa vezi daca se intampla ceva schimbari, ca sa stii de ce anume sa te agati si sa poti sa hotarasti impreuna cu dr ce anume sa faceti.

In rest, sper sa ai noroc si sa aveti noroc ca lucrurile sa evolueze in bine!
Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela ema spune:

Multumesc de raspuns !

Si tie iti doresc bafta si numai vesti bune!


Miha.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela ema spune:

Gabi, Maria

sunteti pe acolo ?

Ce parere aveti dr. de aici din Cluj ?

Va pup ,

Miha.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Mihaela, sa-mi povestesti ce va urma sa faceti, ce o sa va zica dr! Ok?
Te pupic

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robert spune:

Mihaela,
Valorile unei spermograme sunt controversate in randul medicilor de specialitate. Cu acelasi rezultat ai sa auzi tot atatea pareri la cati medici vei merge. Eu am un buletin de analiza (standard) de la Giulesti care are tiparit pe el urmatoarele valori ca fiind bune (ca sa poti compara valorile tale cu cele "standrad").

Nr de spermatozozi: peste 20 de milioane/ml
cantitate : peste 2 ml
Ph : 7.2- 7.8
Mobilitate : A....
: B....
: C....
: D....
: A+B peste 50 %
Forme normale : peste 60 %
Timpul de lichefiere : cel mult 1/2 h la 37 de grade
Dupa cum bine vezi acesti "indici" par a fi usor de atins cu ajutorul unor tratamente bine administrate.
Am cunoscut alti medici care nu au fost multumiti cu o analiza care arata 51 de milioane de spermatozoizi/ ml cu viabilitate 70 % si forme normale 80 %. Unii sustin ca o sperma de calitate este aceea care depaseste cu mult 60-80 de milioane de innotatori/ ml cu viabilitate de peste 80 % si forme normale peste 90%.
Eu zic sa iei de bune valorile medicilor de la Giulesti, ei stiu mai bine cum stau lucrurile. Tot de la medicii din Giulesti mai stiu ca daca ai peste 40 de milioane de innotatori pe un ejaculat cu mobilitate buna si un procent de peste 60 % normali, se poate obtine o sarcina.
Si ca sa nu uit, am gasit intr-un tratat de specialitate ca se poate obtine o sarcina chiar si cu mai putin de 1 milion de spermatozoizi/ml cu conditia ca viabilitatea sa fie buna si femeia sa fie sanatoasa.
Sa auzim numai de bine,
Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Da,asa este Miha!La Medsana costa 1800$ procedura pt ca este facuta cu grecii nu de romani care au experienta in acest domeniu+600$ICSI,restul este medicamentatia care la Medsana este f puternica pt a obtine cat mai multi foliculi,embrioni...Eu am avut 11 embrioni dar s-au dus.Din ei a iesit o fetita ...acum trebuie sa o iau de la capat.Fetita mea are deja un an si 8 luni.O fata la care sotul avea azoospermie(niciun spermatozoid a obtinut in martie 12 embrioni prin punctie la sot)Deci se poate.Din cate am discutat cu o fata care a facut la Timisoara si a ratat dupa ce sarcina se prinsese conteaza si dr care te urmareste dupa.Medicii din timisoara erau f.indiferenti la astfel de sarcini.Eu in toamna vreau sa fac a treia oara FIV tot la Medsana cu acelasi dr cu care am reusit acum 2 ani jumatate.


Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Mihaela,inteleg ca a repetat spermograma la 3 saptamani de la prima ???? Pai eu cred ca asta este o problema !!! Spermatogeneza este de 3 luni spre deosebire de ovogeneza 28 -30 zile la femei !!! Asadar daca repeti analiza mai devreme de 2-3 luni rezultatul este eronat "rezerva" de spermatozoizi neavand timp sa se refaca.
Sunt curioasa ce au de zis si ceilalti care se confrunta cu problema asta.

In al doi-lea rand,daca sotul tau a avut un copil nu are cum sa fie "din nastere" problema aceasta !! La un moment dat,deci,el era capabil de reproducere.

Eu sunt din Timisoara si sunt pe cale sa fac o inseminare.Sunt si medici mai sufletisti si medici mai putin sufletisti.
La spital la Bega,o inseminare costa 150 euro + tratament.Vitro 250 euro + tratament (cca. 1000 euro). Preturile astronomice sunt la clinica Munteanu unde inseminarea este 2.500 euro +tratament iar vitro 3.000 euro (procedura)+ tratament.


P.S. Eu am acces la net doar de la job,deci aseara nu eram "on line" dar ne vorbim azi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela ema spune:


Va multumesc tare mult pt. sfaturi si sa stiti ca orice rind scris din partea voastra ma bucura nespus de mult !!

Maria , sa stii ca eu am inteles de la aceasta doctorita de la mine ca intr-adevar spermatogeneza tine 3 luni , dar spermaotozoizi ar trebui sa se produca tot timpul, ei depozitindu-se in epididim.
Binenteles ca , cu cit intervalul de timp dintre spermograme este mai mare , cu atit nr. lor este mai mare.
Ea a zis ca pt. a da verdictul daca se poate si ce se poate face , trebuie sa faca o spermograma ACOLO si sa se abtina de la sex 7 [/red]zile.

Sa nu rizi, dar am o intrebare...

Tratamentul pe care-l face sotul tau ar avea vreo influenta asupra copilului daca ai ramine acum insarcinata ?

Te pup,
Miha.

Mergi la inceput