Mamici de ianuarie - februarie 2007 (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

mai, poate-poate nasc si eu in capitolul asta..sa vedem daca o sa respect traditia..nu am observat niciodata..cam cate zile tine un capitol? 2-3? mai mult? deocamdata am 38+ (ala cu "vine bebe" din semnatura e un ticker cu varsta sarcinii...)



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

dianamizzi..
Pai cu alaptatul e treaba grea.
fata mea cea mare pe la 3 luni a inceput sa suga la jumatate.Oricum eu alaptez la cerere si nu fac prostia cu program de n ore ca pe vremea bunicii.Pe la 3 luni incep bb sa-si faca program, adica daca acum sug de 10-12 ori , atunci ajung sa suga de 6 ori pe zi, cam de 2-3 ori noaptea si de 3-4 ziua.Dupa 3 luni ..cam pe la 5 luni iar se rareste.Eu am ajuns la 7 luni la INGRIS CU SUPT SEARA SI DORMIT TOATA NOAPTEA, DE ATUNCI ASA DOARME.

eli1977, eu am scos-o a doua zi de cand am venit la spital si o scot indiferent de vreme ..o sa o scot si la -10.
Pe Ingrid anul trecut avea 4 luni , si la -20 eram afara cu ea, dr pediatra mi-a dat voie, sa stau cam 15 min.N-are legatura vremea, important e sa iasa si 10 min e bine. asta era in ideea ca eu car copii peste tot cu mine.de ex , vroiam sa-mi i-au toale o luam pe Ingrid in carucior si da-i mama...vreau sa va zic ca in momentul asta iubeste sa mearga prin amgazine , nu se plictiseste ...chiar am haituit-o o zi intreaga ..si nimik...a dormit in carucior ..a mancat asa la picnic etc..super ok


Bebeii ragaie mai usor, daca dupa ce papa ii lasati acteva minute pe spate in patut de ex si dupa ii luati si ii bateti usor pe spate, ragaie imediat.Dupa masa , de regula nu ragaie mereu.


cleopiciu.La noi situatia dureaza de 3 sapt.Pana acum am dat vina pe tyratamentul meu si pe constipatia mea, sau oricum f tare.
de ieri am facut un macerat de prune uscate in apa cu miere si putin otet, am baut dim 2 linguri si am iesit.Voi vedea maine daca eu sunt buba Iarinei.
Tu esti constipata?

Nu merge cu Lass Baby?Debridat?

Liuda, treaba cu programul nu te ajuta acum la inceput pt stimularea lactatiei , aici e buba.Acum produci 60 ml la un san, pe urma 90 , 120, 180 ..e ,si etapele astea presupun ca bb sa suga des ca sa-si mareasca cantitatea de care are nevoie.DE REGULA E O PERIOADA DE CATEVA ZILE CAND faCE ASTA< DUPA AIA IAR SUGE MAI RAR< PANA ISI FACE SINGUR UN PROGRAM>

Aa..mi-a plecat bona..asa brusc, ieri a venit si-a luat toalele si dusa a fost ..am ramas paf...sunt distrusa...




*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

m-am tacanit..Iarina e la un san cu o mana scriu...nici eu vad pe unde



*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

poze: http://community.webshots.com/user/taisiaeliana

revin ca ies afara ca m-a capiat...urlaaaaaaaaaaaa

Mamix2 cu Taisia&Toria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Megbeng, multumim de capitol!
Eu mi-am sterilizat o suseta, i-am pus capacelul, am pus-o in suport si am s-o iau cu mine sa fie acolo.
Alinatxa, e bine. Am vorbit eu cu ea azi; inca nu naste.


Loredana 40fix Roni-Cristian
http://new.photos.yahoo.com/loremunteanu/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

nu mai stiu cine intreba de garzi, parca lore..depinde f tare de dr si de spital..depinde cati medici sunt in total..in spitalele mari, cu multi medici un dr ajunge de garda de 2-3 ori pe luna...in spitale mai mici, cu putini medici pe sectie, un medic poate face si 2-3 garzi/saptamana!!!



vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Eu intrebam da..........
Era un gand... Dr meu tocmai a fost de garda si ma gandeam cand ar mai putea fi....

Loredana 40fix Roni-Cristian
http://new.photos.yahoo.com/loremunteanu/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Fetelor,va multumesc pt sfaturi.M-am muls si acum imi e mai bine.
Bebeiilor le place mult lapticul de mamai.Mai mult decat completarea cu formula.

As mai avea o problema.Uneori fornaie pe nas,dar daca te uiti pe nari,sunt curate,cred ca sunt nsite mucozitati undeva intre gat si nas care ii deranjeaza,mai ales dupa ce sug.In ttimp ce dorm adanc parca nu fornaie.Numai cand dau sa se trezeasca si dupa ce mananca.
Ce e de facut? Care o fi cauza?


Pentru lista de mamici,haideti sa va dau si eu datele exacte:
Am nascut la 36 sapt si 5 zile,cezariana cu anest generala pe:Andrei la ora 7,55-2,250kg si Stefan,la ora 7 ,58-2,600kg,amndoi scor agpar 9 .

Luminita36+ si Daria
Pozele mele

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Completez:-data nasterii 1 feb 2007
Andrei-48 cm si Stefan -49 cm

Luminita36+ si Daria
Pozele mele

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Se anunta o zi mai buna din toate p.d.v.
Adam doarme dela 12, dupa ce a mancat in nesimtire de la 11 pana la 12 cu mici pauze. Matei doarme de la 1. Eu am terminat treaba si merg sa pap ceva,ca iar se trezeste "huliul" si apoi la nani, ca imi lipseste.

Am vazut ca tema cu hranitul ala-n-dala a prins la populatie. Practic am deshis cutia pandorei, deci m-am mai linistit. Deocamdata nu intru pe formula, mai rabd sa vad evolutia de pana la 1 luna, si stau cu ochii pe voi...

curaj celor care trebuie sa nasca, rabdare celor care mai au de asteptat, perseverenta celor care deja au bebei, si somn usor micutelor noastre stelute!

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond Luca Matei - 05.11.2004
Liliana cu Adam Cristian- 15.01.2007
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput