Cum se invata masticatia

Cum se invata masticatia | Autor: bebita06

Link direct la acest mesaj

Pentru mamicile cu experienta: cum ati reusit sa ii faceti pe bebeii indaratnici sa mestece bucatele? Eu ma chinui la greu si am incercat cu orice, inclusiv borcanele speciale. Cum simte mai mare pe limbuta cum deschide gurita si se chinuie sa dea afara, chiar vomita. Ce a mers? Ca doar nu o sa ii mixez pana la 15 ani?

Geo si
Bibi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pai bebe are doar opt luni, nu? E prea devreme. Asta vine de la sine, cu virsta. Cu ce sa mestece bietul copil la virsta asta, citi dinti are?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Alexandru are 1 an si 7 luni, 8 dintisori (incisivii) si trei maselutze. Ei bine, cu tot acest arsenal tot ii zdrobesc papica. Este adevarat ca nu i-o mai fac crema, insa nu las bucati mari pentru ca nu are cu ce sa mestece si risca sa le inghita. Cu alte cuvine, ai putintica rabdare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:

Eu am inceput treptat sa-i dau papica intai pasata in blender.apoi o parte pasata cu furculitza si o parte la blender,si la sfarsit numai cu furcuitza,si de la un an papa normal,nepasat orice fel de mancare.

Totul consta in rabdare,iar aceasta schema se aplica treptat in functie de evolutia copilului in ale mestecatului.

Alice are acum 8 dintisori care-i foloseste impreuna cu gingiile la mestecat.


Asa ca...aveti rabdare cu ei. pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Si mie imi vomita. Tot la cateva zile incercam cu bucatele mici de banana ca era mai moale. Pana in ziua in care am vazut ca s-a prins ce trebuie sa faca. Intre timp faceam si cu mancarica ca alondra. Dar trebuie muuuuuuuulta rabdare.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Craciun 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebita06 spune:

Am vrut sa ii dau mancarica pasata cu furculita f.fin sau mancarica speciala la borcanel pentru 8 luni care are si bucatele mici. Masticatia eu stiu ca se invata cu gingiile, nu cu dintii. Maselele, cele care ajuta la maruntit mancarea normala apar la 1.5 ani sau 2; doar nu o sa o tin pana atunci cu mancare facuta pasta. Chiar si branzica foarte moale, frecata cu lingurita o refuza. Dar daca ii dau o bucatica de mar imediat se infinge in ea cu dintisorul din dotare si o rupe. Asa nu mai e cah! Ce ti-e si cu bebeii!

Geo si
Bibi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu-i indaratnic deloc, pur si simplu nu e pregatit inca sa treaca intr-o alta etapa. Si e normal la 8 luni! Si eu am incercat cu bucatele mici si moi tot pe la varsta asta (de la 8 luni parca am gasit borcanase cu bucatele), si nici vorba sa le accepte - i se facea greata. De-abia pe la 1 an, 1 an si ceva a functionat.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by bebita06
Maselele, cele care ajuta la maruntit mancarea normala apar la 1.5 ani sau 2; doar nu o sa o tin pana atunci cu mancare facuta pasta. Geo si
Bibi



Dar nu ar fi chiar o tragedie. Decat sa-i dai bucatele inainte ca bb sa fie pregatit si sa se inece, mai bine ii mai pasezi o perioada si, din cand in cand, in timpul asta, incerci cu mancare semi-pasata. Parerea mea.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Si mie mi se pare ca te grabesti la 8 luni. Doar pentru ca pe borcanele scrie ca sunt de la 8 luni nu inseamna ca bb e pregatit de atunci.
Noi am fost la tara la 11 luni si am plecat de acasa fara blender. Tragedie mare. Manca f. putin, cat sa-si astampere foamea si cred ca a si slabit in perioada aia putin, chit ca pasam cat puteam eu de fin cu furculita. Dupa 1 an a acceptat mancarea pasata cu furculita si in continuare pasam asa.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

Nu-i nici o graba!

Noi am inceput cu piscot, cu biscuite, dupa care i-am introdus crenvusti, sunca presata, fructe. Asa s-a invatat sa mestece! La noi alta a fost problema: tot ce-am scris mai devreme manca fara nici o problema, mai putin pranzul (pireul de legume!). Abia la 1 an si 3 luni a inceput sa manance pireul bucatele, pana atunci nu vroia si gata! Cum il simtea mare, scotea afara mancarea cu limbuta! Era tare haioasa!
Acum are 1 an 4 luni si 6 zile si am impachetat blendarul!




mary si gogoasa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Am mai povestit eu pe aici cum am facut noi. Taica-su ii arata cum mesteca. In sensul ca mesteca in modul cel mai dezagreabil cu putinta cu gura deschisa, ca sa se prinda plodul ce face. Si s-a prins, dar nu la 8 luni, ci mult mai tarziu, pe la un an, cam asa. La fel a invatat-o si sa muste, ca nu stia, sugea din corn, de ex.

Asa ca eu cred ca cel mai usor inveti copilul prin exemplu personal, cu miscari exagerate ca sa inteleaga.

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput