Sa-mi vaccinez copilul?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

RUXANDRA, ce ai scris tu aici e acelasi lucru cu prospectul unui medicament oarecare. te doare capul cand citesti. reactii adeverse, ce, teoretic pot aparea, practic nu prea apar.

Daca ar fi asa, cati copii ,de fapt cati dintre adultii de azi ar avea sechele in urma bolilor copilariei? hai, ati auzit de vreun caz de adult ramas nenorocit in urma varicelei? exceptand cazul in care a contactat-o la maturitate?

Inclusiv pediatrul meu, care are ceva tangente cu strainatatea, mi-a spus ca principalul risc sunt bolile autoimune(scrie despre asta in articolul de mai sus) . si dintre astea, cap de serie este diabetul juvenil. chiar aici pe forum veti gasi cazuri de bebei, copilasi sub 3-4 ani, cu diabet, in conditiile in care nici unul din parinti nu are.

cititi si acest articol si mai ganditi-va in privinta "sterilizarii" copilului.

http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=660



ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

quote:
Originally posted by LUCIA MIRELA

Eu cred ca ti-ai dat singura raspunsul. ARticolul postat de tine se afla aici:
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=4496



De curiozitate, asa, voi mai cititi si altceva de pe paginile astea!!??
Cum ar fi de exemplu:
„Dezvaluiri uluitoare despre modul în care este afectata Romania de gigantica conspiratie internationala a Noii Ordini Mondiale”
Infectarea criminala intentionata cu SIDA in Romania ,
Trei dovezi de netagaduit ca francmasoneria este o secta satanica
Albert Pike, demonul-paianjen si „ingerii” cu copite
sau ultimul editorial 'din exil' al lui Gregorian Bivolaru
Binecuvantare sexuala prin urinoterapie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by xenocid

quote:
Originally posted by LUCIA MIRELA

Eu cred ca ti-ai dat singura raspunsul. ARticolul postat de tine se afla aici:
http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=4496



De curiozitate, asa, voi mai cititi si altceva de pe paginile astea!!??
Cum ar fi de exemplu:
„Dezvaluiri uluitoare despre modul în care este afectata Romania de gigantica conspiratie internationala a Noii Ordini Mondiale”
Infectarea criminala intentionata cu SIDA in Romania ,
Trei dovezi de netagaduit ca francmasoneria este o secta satanica
Albert Pike, demonul-paianjen si „ingerii” cu copite
sau ultimul editorial 'din exil' al lui Gregorian Bivolaru
Binecuvantare sexuala prin urinoterapie






Xeno, multam' fain!
Ma pregateam sa scriu un raspuns lung si complicat, plin de explicatii medicale, dar acum numai e nevoie!
Ai subliniat tu tot ce era de spus!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Articolul de mai sus e un fel de capitol dintr-o terorie a conspiratiei. FOrte oculte vor sa ne vaccineze pentru a ne omori mai repede si pentru a-si umple buzunarele. Toate vaccinurile sint inventate pentru imbogatirea fabricilor de medicamente si nu fac nici un bine!
Eu una nu-mi vaccinez copilul impotriva varicelei, dar impotriva hepatitei A o voi face cu siguranta (nici unul dintre ele nu este obligatoriu). Cred ca ar trebui sa fim oameni rationali, sa citim ce e de citit, dar sa nu cadem in extrema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

nici mie nu imi inspira incredere respectiva pagina. numai ca e plin de asemenea informatii. cu riscul sa-mi stergi mesajul pe motiv de "reclama ascunsa" ,XENO, te rog citeste si asta:

http://209.85.135.104/search?q=cache:7BdZWW1w4xoJ:www.nccn.net/~wwithin/SinghAutism.doc+vaccinuri+%2B+autoimune&hl=ro&ct=clnk&cd=3&gl=ro



ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

nasol, nu mi-a luat legatura

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

BUNA DIMINEATA !

Abia acum am aflat de ce am fost chemata la gradinita vineri...

Toti copii au fost vaccinati fara sa fie cerut acceptul parintilor...
Diana mea se teme de injectii deoarece a facut pana acum 4 zile tratament cu antibiotic Ce-forte pentru gripa...A inceput sa planga ca nu vrea sa fie intepata...
Andrei tocmai se pregatea sa fie intepat....i se tampona mana cu alcoolo sanitar...dar cand Diana a inceput sa planga...a refuzat si el vaccinul...
Cred ca exist un Dumnezeu care mi-a protejat copii... ei inca tusesc si le curge nasul...un nou virus introdus in corpul lor le-ar fi distrus cu totul sistemul imunitar...

Priviti ce ni se propune:


"Vaccinarea la nastere – o posibilitate? (27 aprilie 2006)

Un studiu a aratat ca vaccinarea nou-nascutilor ar putea fi posibila.

Actual, cea mai multa imunitate este data bebelusilor la doua luni pentru ca nu sunt in stare sa dea un raspuns imun la majoritatea vaccinurilor.

Dar cercetatorii americani au descoperit o cale de a stimula un raspuns imun la nou-nascuti urmarind descoperirea unui tip de molecula prezenta la nastere.

Echipa, scriind in jurnalul “Blood”, spun ca mortalitatea infantila ar putea fi redusa daca bebelusii ar fi vaccinati la nastere.

Nou-nascutii detin un sistem imunitar imatur. Aceasta, impreuna cu raspunsul redus la majoritatea dintre vaccinuri, lasa bebelusii foarte tineri sa fie vulnerabili la infectii.

Dar imunologii de la Spitalul de Copii din Boston (Children's Hospital, Boston) spun ca au descoperit o molecula numita receptor 8 care ar putea fi stimulata sa mareasca raspunsurile imune si sa permita vaccinarea.

Prima aparare

Receptorii Toll sau RT sunt gasiti pe suprafata diferitelor tipuri de celule albe si constituie prima linie de aparare impotriva infectiei.

Acestia detecteaza prezenta bacteriilor si virusilor si declanseaza productia de citocineze, un tip de proteina care cauzeaza ca alte celule imune sa ridice o linie de aparare impotriva infectiei.

Bebelusii, la fel ca adultii, detin 10 tipuri de RT, dar ,spre deosebire de adulti, cei mai multi dintre ei, cand sunt stimulati, nu declanseaza acest tip de raspuns imun.

Aceasta, potrivit cercetatorilor, ar putea fi un factor evolutionar pe cand sistemul imunitar al unui bebelus este inactivat pe perioada sarcinii pentru a preveni atacarea sistemului imunitar al mamei.

Totusi, cercetatorii au descoperit ca unul dintre RT, mai precis RT-8, a fost o exceptie si ar putea fi stimulat de mai multe componente pentru a produce un raspuns imun.

Dr. Ofer Levy, cercetator conducator al studiului si un imunologist de la Scoala Medicala Harvard (Harvard Medical School), a spus: “ Acestea sunt exact tipurile de raspunsuri care iti trebuiesc pentru a obtine raspunsuri de vaccin bune.”

Vaccinuri noi

Aceste componente ar putea ,poate, date la bebelusi pe langa vaccinuri, a spus el, sa mareasca raspunsul neonatal vaccinal, astfel permitand vaccinarea nou-nascutilor.

“ Credem ca am dat peste Sfantul Graal molecular al imunologiei neonatale.”

Echipa sa va face alte studii pentru a testa aceasta posibilitate la animale si eventual la bebelusi.

Acesta a spus ca descoperirile lui ar putea avea beneficii practice reale.

“ In lumea vestica avem tendinta sa vaccinam bebelusii la doua, patru si sase luni – aceasta inseamna ca lasam o fereastra de susceptibilitate deschisa,” a spus Dr. Levy

Dintr-o perspectiva globala de sanatate, a spus el, exista dovezi ca bebelusii, in lumea in care se dezvolta, detin cea mai mare rata de contact cu sistemul de sanatate la nastere, comparat cu restul copilariilor lor.

“ Si daca un vaccin ar putea fi facut la nastere, vom realiza rate de vaccin mai bune”, a spus el.

Dar Adam Finn, profesor de pediatrie a Universitatii din Bristol, a spus ca este prea devreme sa spuna daca aceasta cercetare ar putea sa schimbe vaccinatia.

“ Aceasta este o observatie interesanta despre un aspect al sistemului imunitar al bebelusului care pare sa functioneze destul de bine si care ar putea, teoretic, sa fie exploatat sa faca vaccinuri mai eficace in viitor”, a spus profesorul Finn.

“ Dar este important sa tinem minte ca este o observatie preliminara.”

SURSA: BBC.COM/HEALTH
"


Ce putem face noi?
Pai hai sa le cerem sa fie introdus in corpul firav al copiilor nostrii toti virusii care sunt pe Pamant...incepand de la SIDA...si terminand cu vaccinul impotriva obezitatii


Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI




Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Of , Doamne ce-ai patit! eu i-as retrage de acolo...cum naiba sa-i vaccineze fara acordul parintilor, si, din cate reiese, fara sa-i verifice daca sunt sau nu bolnavi??

Auzi sa-i vaccineze de a nastere...pai oricum ii vaccineaza la 5 zile, nu?? sau pe-aproape, e un vaccin care se face in spital.

De zeci de mii de ani, evolutia presupune ca organismele tari rezista bolilor si urmasii lor vor fi si mai rezistenti . e vorba de selectie naturala aici. numai ca omul a descoperit o cale sa insele zecile de mii de ani de evolutie. sa supravietuiasca aproape toti. tratamente, vaccinuri, etc.


Eu nu inteleg un lucru. zilnic se descopera tratamente noi, vaccinuri noi. si totusi, societatea in general e mai bolnava. cancer la copii, diabet sub un an, toate bolile considerate ale adultilor sunt mai nou si ale nou nascutilor.

Asta pt ca ne jucam cu focul, ne intindem mai mult decat ne tine plapuma. hai, inteleg, poliomielita, tbc, difterie. bun, facem vaccin, le tinem departe. Dar de ce sa intervenim mai mult, tot mai mult, din ce in ce mai mult in evolutia firesca a organismului? cum isi mai formeaza el sistemul imunitar daca noi il ferim de orice boala?

Bani pt cercetari in domeniul vaccinarii impotriva oricarui virusel, cat de marunt, se gasesc. nu se gasesc insa banii pt campanii pt cercetarea exploziei unor boli, cum e diabetul de exemplu. campanii pt preventie, etc. nu se gasesc, pt ca e o industrie productia insulinei si a accesoriilor.

Eu nu vreau decat sa va propun un exercitiu de imaginatie. ganditi-va la generatia copiilor nostri la varsta adulta, in conditiile in care generatia noastra e asa cum e la capitolul sanatate, in conditiile in care nu cred ca nu exista persoane care sa nu aiba cel putin o cunostiinta bolnava de ceva incurabil

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Am si eu o intrebare!
Daca ar exista un vaccin impotriva SIDA (asa cum exista impotriva hepatitei de exemplu) l-ati face sau nu?



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Hallo Simina,

multumesc pentru PM.
Deci Magnus e vaccinat, de 2 ori pana acum, e asazisul HEXA... mai mult nu pot sa spun acu ca sunt la servici si carnetul baietelului e acasa; aici, in Germania ti se da posibilitatea sa alegi daca vrei ca copilul tau sa fie vaccinat... apropo, aici nu se face la anstere vaccinul impotriva TBC-ului, mi s-a spus ca este depasit si nu se face de mult timp asa ceva; in rest doctorul m-a asigurat ca toti anticoprii sunt "omorati" asa ca nu are de ce sa-mi fac probleme; Magnus a trecut peste vaccin fara nici o problema.
Noi, si eu si sotul meu ne vaccinam in fiecare an impotriva gripei, pentru ca Andreas sotul meu, lucra in comunitati cu mare numar de vizitatori, apropo el este acu in concediu de paternitate, are grija de baiat si eu lucrez de 3 luni.

Cam asta e,
Cristina & Magnus Tiberius 07.04.06


P.S. Si aici in Germania sunt foarte multe mame importriva vaccinurilor; fiecare insa alege cum crede ca e mai bine pentru puiul lui; in orice caz e bine ca cunosti toate partile problemei si asa poti sa iei o decizie in cunostinta de cauza... de fapt intreaga viata a noastra e plina de decizii... intotdeauna ne intrebam daca am luat-o pe cea corecta.

www.snugglepie.com/ezb/584170.png " target="_blank"> mein baby

Mergi la inceput