Sa-mi vaccinez copilul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Simina, de ce nu-i faci doar acele vaccine impotriva bolilor care tu consideri ca nu trebuie sa le faca in niciun caz,de ex. poliemielita, sau ce crezi tu.


Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

daca-ai stii cat de mult mi-as dori sa dau timpul inapoi..imi dau
cu pumnii in cap de ciuda ca i-am facut cateva vaccinuri. daca ar fi s-0 iau de la inceput nu i-as face NICIUNUL.

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaCan spune:

Dar de ce Patou? Ai avut probleme? Sau nu ai vazut eficienta vaccinurilor? Unde le-a facut bebele? Aici in Canada?Pls raspunde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

Buna dimineata!

Stii tu ceva Kali...si e foarte bine pentru puiul tau...
Cum ti-am mai spus...avem multe de invatat de la tine...

Din pacate eu nu stiam aceste lucruri...acum aproape 6 ani nu prea existau aceste informatii...
Uite ce am mai gasit...din 2002...cand Andrei era deja vaccinat...i-am facut trivaccinul pentru ca deja avea probleme intestinale...si voma totul

"Vaccinul suspectat ca ar provoca autism a ajuns in Romania
Vaccinul suspectat de cercetatorii englezi ca ar provoca autism (trivaccinul ROR-impotriva rujeolei, oreionului si rubeolei) a ajuns in cantitati mici in Romania, numai din donatii, el nefiind inclus in programul national de imunizari, a declarat Alexandru Rafila, director general in Ministerul Sanatatii si Familiei (MSF). Pentru imunizarea impotriva rujeolei, MSF utilizeaza prin programul national un vaccin monovalent, iar in cazul rubeolei, conducerea ministerului pregateste un program de vaccinare a fetelor de 12-13 ani. Pina acum nu au fost semnalate probleme de sanatate in cazul celor citeva zeci de copii care ar fi primit trivaccinul. Din ce in ce mai multi parinti britanici refuza sa-si vaccineze copiii impotriva rujeolei, din cauza unui nou studiu in care se sustine ca a fost depistata o legatura intre acest virus si autism. Procentul copiilor vaccinati a scazut la 65 la suta in Londra, departe de obiectivul guvernamental de 95 la suta necesar pentru eradicarea bolii. Un studiu realizat de cercetatorii irlandezi, care va fi publicat in luna aprilie in revista Molecular Pathology, a descoperit o posibila legatura intre virusul care provoaca rujeola si anumite forme de autism si afectiuni intestinale. Echipa de cercetatori a ajuns la concluzia ca trivaccinul ROR ar putea juca rolul unui „detonator imunologic“. Studiul nu a fost destinat analizarii efectelor vaccinului si deocamdata nu se poate trage o concluzie definitiva, dar „ridica multe intrebari“, a declarat profesorul R. O’Leary, coordonatorul studiului."

http://www.gds.ro/Actualitate/2002-02-11#articolNr4392

Este un copil foarte frumos...muncim mult pentru recuperare...este atat de fin si de delicat...cum am putut baga atatia virusi in el?

http://www.totsites.com/tot/andrei-constant

Medicul m-a avertizat la Diana sa nu-i mai fac acest vaccin...si bine am facut ca am ascultat-o

Dar la bebe Teo...nu i-am facut nici vaccinul de 6 luni...si medicul zice sa mai aman...
Este vorba de un medic care-si dac doctoratiul acum...a studiat mult in Germania...

Fetelor citind ce ati scris incep sa-i dau dreptate unei mamici din Cluj care a refuzat pana si vaccinul pt TBC care se face imediat dupa nastere

Deci si in occident lumea incepe sa-si dea seama...sau ei stiu de mult si noi abia acum deschidem ochii?







Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI




Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

eu am hotarit sa-mi vaccinez fetita.si aici a fost scandal cu vaccinarile din cauza presupusei legaturi cu autismul.doctorita de familie mi-a spus ca e alegerea mea dar din citi copii a vaccinat ea nici unul nu a devenit autist.eu personal nu cred ca vaccinul provoaca autism dar poate ma insel. oricum mi-am vaccinat fetita si nu s-a intimplat nimic rau. in privinta vaccinului antigripal..eu mi l-am facut anul trecut si nu am patit nimic si nici gripa nu am facut.inainte de vaccinare am fost avertizata ca pot face o reactie la vaccin dar din fericire nu s-a intimplat.

edit: sora unei vecine de aici nu si-a vaccinat baiatul si din pacate a facut o forma grava de oreion si a ramas complet surd...
e greu sa iei o decizie corecta,trebuie cintarite avantajele si dezavantajele..cred ca ar trebui evitata vaccinarea doar in cazurile in care exista cazuri de autism in familie...dar e doar parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Citisem recent un articol in Time despre autism in care ziceau ca numarul tot mai mare de cazuri se trage de la faptul ca doctorii si parintii au devenit mai bine educati asupra acestei boli si chestii care inainte se diagnosticau ca altceva acum se diagnosticheaza ca autism.Si da,genetica se pare ca are un rol mare.
Eu sint pentru vaccinuri;riscul de a face autism e mai mic decit cel de a face forme sau complicatii grave ale bolilor prevenite de vaccinuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by mamitzica

Citisem recent un articol in Time despre autism in care ziceau ca numarul tot mai mare de cazuri se trage de la faptul ca doctorii si parintii au devenit mai bine educati asupra acestei boli si chestii care inainte se diagnosticau ca altceva acum se diagnosticheaza ca autism.Si da,genetica se pare ca are un rol mare.
Eu sint pentru vaccinuri;riscul de a face autism e mai mic decit cel de a face forme sau complicatii grave ale bolilor prevenite de vaccinuri.



daca citesti parerile celor ce le au cat de cat cu medicina pe aici pe forum, o sa vezi ca nu-si vaccineaza copilul antigripal, antivaricela etc.

Una e sa il vaccinezi antipolio, boala grava, cu complicatii urate rau de tot, si alta e sa-l vaccinezi contra tuturor bolilor copilariei.

sa luam doua cazuri: copilul meu, de 4 ani, nevaccinat niciodata. ne luptam cu gripe, raceli, viroze. acum vine un nenorocit de virus cum e asta de acum si mi-l ia copilul. organismul lui are idee ce inseamna virusul gripal viu, a trecut prin lupta cu el de mai multe ori. pus in fata unuia foarte agresiv, are sanse sa scape.

cazul 2: copilul lui x, vaccinat anual antigripal. dupa cum stiti, virusul gripal sufera frecvent mutatii. adica vaccinul facut nu te protejeaza impotriva tuturor tulpinilor existente. adica vreo 200 si apar altele noi. sa zicem ca al lui x copil a trecut cu brio primii trei ani, fara gripe(a fost vaccinat) .mamica x ii tare fericita ca al ei copil nu raceste. " sintagma AL MEU ARE IMUNITATE DE INVIDIAT, NU MI-A RACIT NICIODATA, CA I-AM FACUT ANTIGRIPAL, I-AM DAT IMUNOBABY SI BRONHOVAXOM" in diferite combinatii, se gaseste peste tot pe aici pe forum.Dar, acest copil, daca da sfantul si prinde virusul ala nenorocit nu va scapa asa usor. pt ca organismul lui nu stie sa lupte. una e sa fabrice artificial anticorpi (stimulat de virusii lesinati din vaccin) si alta e sa se lupte de 5 ori in decurs de 4 ani cu virusi reali.

sa nu ne mai miram ca se ajunge la deces.

o sa ma refer aici strict la vaccinurile astea noi, aparute ca dupa ploaie. antivaricela, antirubeola, antioreion, etc.

toate sunt boli ale copilariei. pe care noi, adultii, le-am facut ,fiecare la randul nostru. in afara de grupele de risc(batrani, bolnavi sida etc) un copil sanatos trece cu usurinta peste ele. ca sa nu mai vorbim de faptul ca, de ex, cel impotriva varicelei confera imunitate pt vreo 6-7 ani. poate uita odata sa si-l faca, adult fiind, si ce face?




Cred ca s-a declansat un fel de psihoza in randul parintilor, mai ales in randul acelora care isi vaccineaza copiii cu aceste vaccinuri(nu ma refer la alea clasice,care salveaza vieti) . contrar logicii, frica mai mare de boala apare in radul acestor parinti, cei pro vaccinuri. cum apare unul nou, cum il cumparam si-l administram la copil. ce conteaza ca nu-i dam ocazia sa se confrunte cu boala, important e sa nu-mi fie mie bolnav acum , in momentul asta.



ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

Am hotarat sa va cer si voua parerea despre vaccinuri deoarece vineri am fost nevoita sa le explic pe larg educatoarei si asistentei de la gradinita copiilor de ce nu sunt de acord cu vaccinarea...

Andrei si Diana au fost foarte raciti desi sunt vaccinati...chiar si bebe Teo s-a racit...am avut doua saptamani de cosmar cu febra ....sufocari....injectii si alte medicamente...

Pot sa spun ca acum copii sunt bine...desi inca mai tusesc....
La gradinita au fost vaccinati toti copii...asa li s-a ordonat....
Ei si-au facut serviciul...dar eu am avertizat educatoarea ca Andrei si Diana inca sunt raciti....nu ar suporta atat de repede un nou virus introdus in corp....
Dar lor ni le pasa...vor sa-si faca treaba de la serviciu
Oare daca era copilul lor cum procedau....?
Eu care am trecut la un pas de moarte cu Diana din cauza acestei gripe...nu mai risc sa-mi infectez din nou copii

Acum cand ma documentez despre vaccinuri...simt ca mi se incing creierii...tot ce stiam eu...ca suntem protejati...aflu ca este exact invers...

" Titlul articolului original : The Medical Time Bomb of Immunization Against Disease Articol tradus de dr. Anca Nitulescu Locatia articolului original : http://www.whale.to/vaccines/mendelsohn.html

Vaccinarea impotriva bolilor copilariei - o “bomba cu ceas” medicala
dr. Robert S. Mendelsohn
Cea mai mare amenintare legata de bolile copilariei isi are originea in efortul periculos si ineficient facut pentru de a le preveni –
de dr. ROBERT S. MENDELSOHN (Robert S. Mendelsohn, M.D.)

OREIONUL
POJARUL
RUBEOLA
TUSEA CONVULSIVA
DIFTERIA
VARICELA
TUBERCULOZA
SINDROMUL DE MOARTE SUBITA LA SUGAR (SMSS)
POLIOMIELITA

Scriind despre pericolele vaccinarii in masa, stiu ca acesta este un concept pe care il veti gasi dificil de acceptat. Vaccinarile au fost atat de iscusit si agresiv promovate, incat cei mai multi parinti le considera “miracolul” care a eliminat multe boli temute din trecut. In consecinta, a te opune lor frizeaza nebunia. Pentru un medic pediatru, a ataca ceea ce a devenit “painea si cutitul” practicii medicale pediatrice, este echivalent cu negarea infailibilitatii papei de catre un preot catolic.

Stiind acest lucru, nu pot decat sa sper ca veti pastra totusi o minte deschisa in timp ce cititi expunerea mea. Multe din ceea ce ati fost facuti sa credeti despre vaccinari, pur si simplu nu sunt adevarate. Nu numai ca am indoieli mari in legatura cu vaccinarile; daca ar fi sa-mi urmez convingerile personale profunde, v-as indemna sa respingeti toate inocularile destinate copilului dvs. Nu voi face asta pentru ca parintii din aproape jumatate din statele SUA au pierdut dreptul de a face aceasta alegere. Medicii, nu politicienii, au solicitat legi care forteaza parintii sa-si vaccineze copiii, ca o conditie obligatorie pentru admiterea in scoli.

Chiar si in aceste state, ati putea totusi sa va convingeti pediatrul sa elimine componenta pertussis (tuse convulsiva) din vaccinul DTP (Diftero-Tetano-Pertussis). Acest vaccin, care apare ca cel mai amenintator dintre toate, este atat de controversat, incat multi doctori au devenit anxiosi in momentul in care trebuie sa-l administreze, temandu-se de actiuni juridice de malpractice. Intr-adevar, ar trebui sa fie speriati, pentru ca intr-un proces recent din Chicago, un copil invalidat de vaccinul anti-pertussis a primit 5,5 milioane $ despagubiri. Daca medicul dvs. este in aceasta stare de spirit, exploatati-i frica, fiindca este in joc sanatatea copilului dvs.

Desi am administrat vaccinuri in primii ani ai carierei mele medicale, am devenit un oponent neclintit al inocularilor in masa datorita multiplelor pericole pe care acestea le prezinta. Subiectul este atat de vast si complex incat merita o carte in sine. In acest articol trebuie sa ma limitez la a-mi enumera obiectiile impotriva zelului fanatic cu care pediatrii injecteaza proteine straine in corpul copilului dvs. fara macar sa stie ce rau pot face acestea.

Iata esenta ingrijorarii mele :

1. Nu exista dovezi stiintifice convingatoare ca vaccinarea in masa a dus la eradicarea vreunei boli a copilariei. Desi este adevarat ca unele boli ale copilariei, candva foarte frecvente, au scazut in incidenta sau au disparut dupa introducerea vaccinarii in masa, nimeni nu stie de ce. Mai degraba imbunatatirea generala a conditiilor de trai poate fi motivul. Daca vaccinarile ar fi fost motivul disparitiei acestor boli in SUA, ne putem intreba de ce ele au disparut simultan si in Europa, unde vaccinarea in masa nu s-a practicat.

2. Se crede ca vaccinul anti-poliomielita Salk a determinat oprirea epidemiei de poliomielita care a afectat copiii americani in anii 1940 si 1950. Daca este asa, de ce epidemia de poliomielita s-a oprit, de asemenea, si in Europa, unde vaccinul anti-polio nu a fost folosit extensiv ? O intrebare si mai relevanta este : de ce vaccinul cu virus Sabin este inca administrat copiilor cand dr. Jonas Salk, care a preparat primul vaccin anti-polio din lume, arata ca vaccinul cu tulpina Sabin este cel care cauzeaza in prezent cele mai multe cazuri de poliomielita la copii ? Continuarea vaccinarii fortate a copiilor cu acest vaccin este o practica medicala irationala care confirma parerea mea ca medicii repeta cu consecventa greselile. Situatia este identica cu incapatanarea lumii medicale de a renunta la vaccinarea anti-variolica la 3 decenii dupa disparitia bolii, cand vaccinul ramasese singura sursa de contaminare si deces prin variola.

Ganditi-va la acest fapt ! Timp de 30 ani, copiii au murit din cauza vaccinului anti-variola, desi nu mai erau amenintati de boala naturala.

3. Exista riscuri semnificative asociate cu fiecare vaccin si numeroase contraindicatii care fac ca administrarea vaccinurilor sa fie riscanta pentru copiii dvs. Cu toate acestea, medicii le administreaza de rutina, de obicei fara sa avertizeze parintii asupra riscurilor si fara sa cerceteze initial daca respectivele vaccinuri nu sunt contraindicate pentru un anumit copil. Nici un copil n-ar trebui vaccinat fara a se investiga initial existenta unei posibile contraindicatii. Cu toate acestea, mici armate de copii stau aliniati in clinici pentru a primi injectia in brat, fara ca parintii lor sa puna vreo intrebare !

4. In timp ce multitudinea de reactii adverse postvaccinale pe termen scurt este cunoscuta (dar rareori explicata), nimeni nu stie care sunt consecintele pe termen lung ale injectarii de proteine straine organismului omenesc in corpul copilului dvs. Si mai socant este faptul ca nimeni nu face nici un efort coerent ca sa afle.

5. Exista suspiciunea crescanda ca vaccinarea impotriva bolilor relativ inofensive ale copilariei este responsabila de cresterea dramatica a bolilor autoimune, crestere aparuta dupa introducerea vaccinarii in masa a copiilor.

E vorba de boli de temut, ca leucemia, cancerul, artrita reumatoida, scleroza multipla, boala Lou Gehrig, lupusul eritematos si sindromul Guillain-Barre. O boala autoimuna poate fi definita simplu ca o situatie in care mecanismele de aparare ale organismului nu pot face distinctia intre invadatorii straini si propriile tesuturi si, in consecinta, isi distruge propriile structuri. Am dat oare oreionul si pojarul pe cancer si leucemie ? Am subliniat aceste probleme pentru ca probabil pediatrul dvs. nu va va preveni asupra lor. La Forumul Academiei Americane de Pediatrie (AAP) din 1982 s-a propus o rezolutie care ar fi asigurat informarea parintilor asupra riscurilor si beneficiilor vaccinarii. Rezolutia indemna ca “sa se faca cunoscute intr-un limbaj simplu, pe intelesul oricarui parinte rational, riscurile si beneficiile vaccinurilor de rutina, riscurile bolilor impotriva carora se vaccineaza si managementul celor mai frecventa reactii adverse”. Se pare ca medicii adunati acolo n-au considerat ca “un parinte rational” are dreptul la acest tip de informatie pentru ca au respins rezolutia !

Controversa amara in legatura cu vaccinarile, dusa in interiorul profesiei medicale, nu a scapat atentiei presei. Un numar din ce in ce mai mare de parinti refuza vaccinarea copiilor lor, suportand sanctiunile legale in consecinta. Parintii ai caror copii au suferit vatamari ireversibile dupa vaccinare nu se mai resemneaza cu situatia si intenteaza actiuni in justitie impotriva producatorilor de vaccinuri sau a medicilor care au administrat vaccinul. Unii producatori au stopat productia de vaccinuri, iar cei care inca le produc, extind an de an lista contraindicatiilor vaccinarii.

Existenta vaccinarilor obligatorii face ca pacienti care altfel n-ar avea nici un motiv sa se prezinte la pediatru, sa fie obligati sa vina periodic doar pentru vaccinare; astfel, vaccinarile au devenit “painea si cutitul” practicii pediatrice. De aceea, pediatrii vor continua sa apere pana la moarte conceptul de vaccinare obligatorie.

Intrebarea pe care parintii ar trebui sa o puna este : a cui moarte ?

Ca parinte, numai dvs. puteti decide daca sa refuzati vaccinarea copilului dvs. sau sa riscati acceptand-o. Dati-mi voie sa va indemn ca, inainte de a va vaccina copilul, sa va inarmati cu informatiile despre riscurile potentiale si beneficiile vaccinarii si sa-i cereti pediatrului sa va argumenteze vaccinarile pe care le recomanda. Daca hotarati ca nu doriti sa va vaccinati copilul, dar legea statului in care locuiti spune ca trebuie, scrieti-mi si va pot oferi sugestii despre cum va puteti redobandi libertatea de a alege."
Continuarea acestei traduceri o puteti gasi aici:
http://www.nccn.net/~wwithin/mendelsohn.htm


Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI




Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by flaviutza
...toate sunt boli ale copilariei. pe care noi, adultii, le-am facut ,fiecare la randul nostru. in afara de grupele de risc(batrani, bolnavi sida etc) un copil sanatos trece cu usurinta peste ele.


Nu-i chiar asa. Aceste boli "usoare" pot da complicatii grave, in special rujeola si oreionul. Deocamdata, noi am ales vaccinul.

Varicela este o boala care poate determina complicatii, in general imediate, care pot merge pina la encefalita, pneumonie variceloasa. In plus, virusul poate ramine in organism, iar in timp, dupa 10-20 de ani, chiar mai mult, sa revina sub forma de zona Zoster.

Potrivit aceluiasi comunicat, anul trecut, in Romania au fost inregistrate peste 27.000 de cazuri de varicela, iar in 1999 peste 38.000.

Rujeola este o boala care provoaca, la nivel mondial, un milion de decese in fiecare an, ea afectind prodominant copiii mici. Desi face parte din afectiunile care pot fi prevenite prin vaccinare, rujeola este una din principalele cauze ale mortalitatii infantile.

Oreionul este o infectie virala care afecteaza copiii de virsta prescolara, scolara si adolescentii. Boala apare ca urmare a infectiei cu virusul urlian si poate avea complicatii severe, precum meningita, encefalita, pancreatita, surditate.

Rubeola este o febra eruptiva cu aparitie frecventa, dar cu evolutie mai putin severa. Virusul rubeolic este extrem de periculos pentru femeile gravide, imbolnavirea putind provoca moartea fatului, nastere prematura sau aparitia malformatiilor congenitale.

http://www.desprecopii.com/NewsItem.asp?id=6

Complicatii varicela:
- prin virusul varicelo-zosterian: - pneumonie variceloasa primara (mai frecventa la adulti); laringita; encefalita variceloasa (incidenta 1:1000-1:10000 cazuri de varicela), survine mai frecvent la copii între ziua a 4-a si a 7-a a bolii, este de origine infectios - alergica, ce asociaza cerebelita; alte complicatii neurologice (mielita, poliradiculoneuropatii, neurita optica, sindrom Reye) sunt rare; mai pot fi: keratita ulceroasa, orhita, hepatita, pancreatita, artrita, miocardita, sindromul Lyell, purpura fulminanta.

- prin infectii bacteriene: erizipel; abcese, flegmoane, celulita; stomatita, conjunctivita, keratita, laringita; scarlatina, septicemie; varicela buloasa; varicela pustuloasa.

http://www.sanatatea.com/boli.php?topic=boli&page=023

Complicatii rujeola:
Complicatiile apar mai ales la copii mici. Acestea pot fi: diareea (severa mai ales in cazul sugarilor), otita medie, pneumonia, encefalita, decesul. Copii malnutriti, cu carente de vitamina A, cei al caror sistem imunitar este afectat (SIDA sau alte boli) sunt cei mai expusi complicatilor. In Africa rujeola este o cauza majora de cecitate (orbire). Rujeola scade mult capacitatea de aparare a organismului, astfel incat infectiile microbiene ulterioare pot imbraca forme grave.

http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/Infectioase/Rujeola_-_pojarul_160.htm

COMPLICATII. Rujeola determina complicatii severe mai ales in cazul sugarilor. Este vorba despre suprainfectii, precum bronho-pneumoniile, laringitele, otitele, encefalitele. Uneori, complicatiile pot fi foarte grave, de la diabet la panencefalita sclerozanta subacuta, afectiune mortala. In cazul varicelei, doar 5% dintre copii fac forme severe de boala.

http://www.jurnalul.ro/articol_43516/sunt_plin_de_bubite_.html

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

Varicela este o boala care poate determina complicatii, in general imediate, care pot merge pina la encefalita, pneumonie variceloasa. In plus, virusul poate ramine in organism, iar in timp, dupa 10-20 de ani, chiar mai mult, sa revina sub forma de zona Zoster.



Cine a fost vaccinat contra varicelei nu poate sa faca Zona Zoster?

Eu am inteles ca, desi vaccinat, copilul poate face la un moment dat chiar varicela - intr-o forma mai usoara.

ROR-ul sau cum i se mai spune (MMR aici) i l-am facut. Insa Varilix-ul - nu. De varicela s-a imbolnavit dar tot intr-o forma usoara.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput