Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

dia, si eu am vrut sa spun acelasi lucru..arata ca un bebelus de 5-6 luni..pare maricica..si are un parut luuung..e frumusica foc..si atat de prezenta si intersata de jucarii..

fatima de eva ioana
eva ioana (08.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by pitikot

Buna fetelor !
Raportez si eu 2 luni si 11 zile 62 cm,7 kg,papam in continuare numai san. Am scapat si de colici,a fost minunat Siffa-packul,nu stiu ce ma faceam daca nu citeam aici despre el !
Noua pediatrul ne-a dat sa luam calciu. Bb-eilor vosrti de cand le-ati dat ? Si cat ?
pupici !



maaaama!!! 7 kile?? wow! pe la 6 luni va ajungem si noi nu-i bai, sanatosi sa fim!
si totusi, mai e cineva care nu stie ce e ala "Siffa-packul"
ma lamuriti si pe mine? ca daca ai zis ceva de colici, ne cam intereseaza...


Diana, mami de Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank"> Povestea nasterii lui Ianis



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74009&whichpage=1" target="_blank"> Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

dragelor,

acum am terminat bagajul de spital pt mine si ianis. desi mergem maine dimineata si poimaine ne si lasa acasa, operatia fiind minora, am luat o gramada de chestii pt ianis. vreau sa-mi duc inclusiv lap-top-ul sa-i pun desene animate. nu stiu cum am sa-l tin ocupat 2 zile intr-un salon de spital... si sa-l fac sa uite durerea de la degetelul ce va fi indreptat.

multumesc mult mamicilor care s-au gandit la noi si au postat incurajari.

si marc s-a gandit la fratiorul lui mai mare si a fost cuminte asta seara, doarme de aproape 2 ore. sper si la o noapte linistita, desi asta ar fi o premiera...

va citesc duminica, pana atunci... sanatate si liniste cu bebicii


Diana, mami de Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)

Pozele noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank"> Povestea nasterii lui Ianis



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74009&whichpage=1" target="_blank"> Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitikot spune:

Daa, 7 kg si mijlocul meu le simte,mi-e frica sa-l tin prea mult in brate ca mai sunt si cu cezariana..pare mai mare decat varsta lui,asta toata lumea o zice.Avem falcute,copanele,fundulet insa nu arata a bb grasut,e doar bine facut o sa pun acum niste pozici in album,sper sa-mi iasa..

Despre Siffa-pack de aici am aflat,sunt ca babutele cum spuneti ceva imi notez repede si dau fuga sa caut.Este o punguta cu un gel care se poate incalzi la microunde sau in apa calda,de fapt pe ea scrie ca este pt dureri articulare etc..se gassete la sensiblu si costa cam 200 mii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Salutare fetelor!
Hai c-am aparut si eu astazi (dar pana termin mesajul cred ca se face maine).
In primul rand vreau sa urez si eu La multe luni! sarbatoritilor:
Crinuta de Dandusa
Antonia de Bamboletta
Norbert de Otikerekes
Oliver de Patris
Bianca de Madana
Georgia de Cristina1974

Fetelor dar azi chiar ati avut chef de vorba! Si ati discutat si o droaie de subiecte - sa vad ce mai tin minte ca sa raspund si eu.
In primul rand ca sa nu uit :
Yagmur in Cta am vazut aparatoare de ploaie pt carucior la Real. Nu stiu dc aveti acolo, dar cred ca poti incerca si in alte hypermarketuri.

Dianarus tinem pumnii pt operatia lui Ianis de maine.

Angi_m bine ai venit in . Ai o fetita scumpica foc! Ne place freza.

Am vazut ca ati discutat despre bubite la bebei. Bubitele dc au cap nu trebuie sparte si asa cum sa mai zis nu folositi ceai de musetel(sau orice alt ceai) ca poate sa faca mai mult rau decat bine. Nu pot sa va recomand nici o crema-minune dar stiu ca NU tb folosite creme pe baza de cortizon decat in ultima instanta (sfatul asta mi l-au dat toti medicii). Cu Di am avut mari probleme cu pielea iar pediatra ei de atunci avea un fix cu cutadenul - nu zic ca nu e bun dar ea mi-l recomanda la orice buba (iritatie de scutec, dermatita atopica, intertrigo etc). Cel mai potrivit mi s-a parut insa pt bubitele de pe fata. Cu Isabela am noroc ca nu are pielea asa sensibila. Doar de vreo 2 ori s-a iritat un pic la fundulet - i-am dat de vreo 3 ori cu bephanten si pe urma am revenit la crema de galbenele.
In legatura cu scaunele la bb alaptati exclusiv - si Ela a avut o perioada in care facea cu mucus si cred ca a avut si 7-8 scaune pe zi toate apa chioara. Eu zic totusi ca a avut diaree si dr. mi-a dat Debridatul (mi-a prins bine ca a coincis si cu perioada colicilor).
Dr. nu a vrut sa-mi dea altceva a zis ca o sa-si revina ea. Si acum scaunul ei este doar lichid cateoadata, dar oricum acum avem 2-3 pe zi. Ma bucur ca nu mi-a dat si altceva pt ca at. cand a fost si Di intr-o situatie asemanatoare pediatra ei mi-a dat ecoflorina+smecta +ceai de menta si vreau sa va zic ca am dat copilul peste cap. Binenteles ca pe urma s-a constipat(dar nu chiar imediat). Si ne-am chinuit cu constipatia pana de curand (binenteles ca nu incontinuu). Deh, mama fara experienta. Probabil ca de-aia am schimbat pediatra, cum zic fetele pe aici. De fapt am schimbat si dr. de fam (in care nu aveam nici o baza) si deocamdata ma bazez doar pe noua dr. de fam. (care nu mai e chiar asa de noua ca suntem de vreo 2 ani la ea).
Deci fetele care va vaitati ca aveti bbi deranjati la burtica fiti atente cum procedati.

Aoleu ce tarziu s-a facut. Sper ca maine(de fapt azi ) sa apuc sa intru si eu pe zi ca azi(ieri) am avut zi de facut mancare.
Va las ca plec la culcare, pupici

Luly mamica de Maria Isabela (03.12.2006) si Diana Andreea (04.12.2003)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Adina , ti-am dat PM.



Ktrinel si Ana Julia 24.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by asiza

Fetelor, azi mi-a zambit Denis CONSTIENT si nu de pe Marte de undeva.... ...m-a topit, am crezut ca-l mananc...


Si uite asa te-a fermecat pe viata!
Cristi i-a zambit lu tati mai intai... ce m-am suparat, dar n-am zis nimic, m-am tinut tare. Dar cand mi-a zambit si mie... parca mi-au crescut aripi!

Laura, puseele de crestere sunt la 3 si 6 saptamani si la 3 si 6 luni. Dar si eu observ ca sunt zile in care Cristi parca nu se mai satura, ar manca mult si des. El suge cam 4 minute, 5 maxim. Chiar eram curioasa cat timp sug alti bebelusi, ma bucur ca ai scris. O sa mai cer si alte pareri.

Ktrinel, batem palma! Sau sa-ti spun cuscra ?
Na, ca am ajuns si soacra la varsta asta! Da' pentru asa nora merita
Si mergeti in Romania anul asta? Ne-am gandit si noi, dar cand ma gandesc cati bani o sa cheltuim asa imi trece orice dor de tara, prieteni si familie!

Intrebari intrebatoare:
1. Bebelusii vostri se trezesc de-a binelea noaptea cand mananca?
Al meu e mai mult adormit, asa suge si din cauza asta suge cam putin si apoi peste 2 ore iar ii e foame. Nu apuca sa suga decat o data din san, dupa ce il schimb e adormit beton, nu il mai trezesc nicicum.
2. Pentru mamicile care alapteaza: cam cate minute sug bebeii vostri? Al meu suge cam 4-5 minute si se satura. Dupa ce il schimb mai suge inca pe atat (numai ziua), dar cu mai putin entuziasm, ca il cam ia somnul.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

salut,
scriu si eu repede (ca am reusit sa citesc cap. trecut cap coada ), acum mi-a adormit pitica, si apoi ma duc si eu sa fac ca nu mai pot...
Cafea, eu beau decofeinizata si alaptez exclusiv, n-am observat s-o deranjeze cu nimic aceasta. Beau cam 2, una seara si alta dimineata, mai putin de 100g fiecare... Deci, nu mai suferiti de , cautati din aia decofeinizata, eu mi-am luat in vara de la Obor si Carrefour...
Pampers, noi am schimbat marimea Nr2 cu 3 cind am intrat in noul an Avea pina la 6 kg si 1.5 luni...
Hainute, caciulita dupa baita si dupa ce ne mutam in camera aerisita. Body cu salopeta cu miinici sau body, pantalonasi si bluzita, sau body, salopeta fara miinici... depinde cit de cald e. De obicei e 22-23 grade.. Afara cind e mai frig luam 2 caciulite, cind e cald una...
dormit afara, doarme si cite 3-3.5 ore, bine ca stam la curte si nu stau mereu linga ea, o pun suib geam, geamul deschis si eu fac treaba prin casa, sau pe afara... Mai avem un dulau a vecinilor care cind hamaie o cam trezeste si ma gindesc cum sa rezolv problema, daca aveti sugestii - welcome... Iar duminica daca e timp frumos avem program de iesit in parc cu tati, adica toti 3 si tot doarme min 2.5 ore...
oglinda, am impresia ca doar bb a mea plinge la oglinda, intii ride, apoi incepe a plinge de nu stiu cum s-o mai potolesc... Iar daca plinge si o duc la oglinda si mai tare incepe... Cu toate ca incerc sa-i zimbesc, sa-i vorbesc dulce +++
la fundulet, eu o dau doar cu ulei fiert (ulei de floarea soarelui, fiert in apa) in fiece seara dupa baita la toate incheieturile: gitishor, miinute, picioruse, fundulet si nu avem deloc iritatii. Cind mi-a zis medicul de ulei fiert ca e mai bun, n-am crezut-o si am incercat niste ulei si crema din comert, cu lee nu-i treceau iritatiile, dar cu ulei a doua zi au si disparut! Asa ca am decis sa folosesc doar ulei... Daca iritatia e puternica se poate folosi si cind ii schimbvati scutecul... eu o dau cu un betisor de urechi p/u bb...
Dorsila, daca nu reusesti sa aplici sfaturile fetelor, poate incerci sa-l dai la cresa/gradi, acolo are copii de virsta lui - poate ii va fi mai interesant, va vedea cum maninca alti copilasi totul din farfurie si va minca si el si vei putea si tu respira mai usor in cursul zilei, insa cum au zis si fetele, spune-i ca el e mai mare, sti emai multe, ca aia e mica si neajutorata si trebuie si el s-o ajute, ca tu il iubesti la fel de mult ++++ Stiu mamici care au inceput sa duca copilul kiar sub 2 ani la cresa si a fost super bine pentru toti... Bafta si rabdare!
Alexandra, si a mea a vut si uneori mai are perioade, cind incepe sa manince si apoi refuza sinul, atunci o iau si o calmez si apoi reluam mincarea si functioneaza... Uneori is prea agitati si de aia il apuca si il arunca...
Sper sa am timp si miine sa va scriu despre vaccinul nostru...
o noapte cit mai linistita, ca a mea le cam incurca cu zilele...


lia_c si printesa Mirela Brianna (15.11.2006)


Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

am fost si noi ieri la vaccin..deocamdata nicio reactie.suntem la a doua tura de sirop eferalgan..sper sa treaca week-end-ul asta cu bine.doamne ajuta.

dolores si David Cristian -22.11.2006-

poze dolores
album David Cristian
www.youngnutrition.net/member/tickers/61338/ticker4.png" target="_blank">catre primul anishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Am apucat sa citesc si eu mai mult in diagonala...sper sa nu uit ce vroiam sa zic..

Ralumat, sa fie intr-un ceas bun botezul lui David. Te asteptam cu poze si povesti.

Donia, multam pt pontul cu pus bb mai jos cand se uita in oglinda. O sa experimentam.. da m-am lamurit ca-mi zambeste si mie ca ma cauta cu privirea cand "ma ascund".

Cu intrebarea referitor la "sculatul de tot noaptea". Eu il cam las sa planga de-a binelea.. de fapt cam atunci ma si trezesc. Eu as zice sa-l mai lasi pe Cristi sa se matzaie un pic, nu sa sari una-doua cu papa.. de zici ca nu suge prea mult si la 2 ore vrea iarasi.
Ce-am facut azi noapte: de vreo 2 zile si-a cam scos o masa. Ultima masa in jur de 22,30, apoi pe la 4,45-5,30 si urmatoarea pe la 9,30-10. Ei si azi noapte a dat strigarea pe la 3,45. I-am bagat suzi si dupa ce-a adormit i-am scos-o. Asa am mai amanat cu o ora papa.
Si chiar a mancat bine si frumos, fara opinteli. Da nu stiu daca am chef de pandit noaptea cu suzeta pe termen lung. Incercam cateva zile, daca nu.. o sa facem domnului pe plac.

Numai ca ingerasul meu a cam prins pofta de dormit numai pe burta. Aseara, cand l-am pus pe-o parte, plangea ca vroia pe burta. Cand l-am ridicat sa-l calmez (ma gandeam ca mai avea aer) si l-am pus pe burta pe salteaua de infasat..cum l-a luat somnul. Iar dimineata se scoala in jur de 8.. il pun pe burta si doarme linistit in continuare.
Uff, de abia astept sa inceapa sa se intoarca singur ca sa se culce cum pofteste dumnealui.

Dianarus, bafta la operatia micutzului tau mai mare.
Sa se faca bine degetzelul.

Dianocica, vezi ca Adinutza a cam pus ochii pe Grigore. Si potentiala cuscra si-a dat acordul. Ce mai, oficial de oficial. Acuma daca se baga si David al tau la mijloc.. nu stiu ce-o sa fac!! Da, asta e, tre s-o lasam pe domnisoara sa aleaga. Noi nu putem decat sa speram.

Noi azi servim parc, dar se pare ca programele noastre se distanteza...

12 saptamani

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput