cum salvez relatia?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
dar cum poti sa renunti la cineva cu care ai stat atata timp .. care stie totul despre tine? el e prima persoana pe care o sun cand am nevoie de cineva.. si la fel face si el..



dar cum poti sa inseli "pe cineva cu care ai stat atita timp... care stie totul despre tine"?
Si nu, el nu face la fel: el a sunat o alta cind a avut nevoie de cineva. Nu pe tine.

Realitatea e cruda, dar asta e.
Nu exista alta.
In rest sint vise.

Faci cum crezi, desigur, dar pastreaza un picior pe pamint, ca sa ai pe ce sa te sprijini cind o sa ai nevoie.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Nu e o regula ca cel care a inselat o data sa o faca si a doua, a treia.......oara. Insa daca de-a lungul timpului atitudinea lui fata de tine va fi si pentru o clipa mai rece sau distanta o sa fugi imediat cu gandul ca poate iar are pe alta, existand un precedent, si poate nu va fi asa, dar indoiala iti va sfasia sufletul mai mult decat ar face-o el printr-un comportament iresponsabil fata de tine.
Trei ani impreuna, stie totul despre tine....sunt altii care au impartit 20 de ani acelasi pat si casa, au copii si totusi se despart si o iau de la inceput...
Pune pe o hartie plusuri si minusuri legate de relatia asta si raspunde-ti sincer la intrebari, fara sa te tii cu dintii de o relatie pentru ca e prima si s-a investit mult in ea.
O relatie inseamna dragoste, respect, incredere si cel mai important....sa priviti amandoi in aceeasi directie. Cam pe toate le-a incalcat.
Oricum...eu iti doresc sa iei cea mai buna decizie, insa in totala cunostinta de cauza

Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Sweet Angel bine ai venit pe DC!
Tu parca incerci sa ne convingi pe noi ca trebuie sa ramani cu el. Daca tu asa vezi situatia, da, merita sa lupti. Iubirea e singura ptr care merita sa lupti. Dar sa stii ca vei castiga. Caci daca stii ca ai sa pierzi dinstart, peste inca 2,3 sau 7 ani vei regreta de anii pierduti. Cand iubesti pe cineva nu inseli. Stii de ce? Cand inseli te iubesti pe tine si poftele mai mult decat pe cel de langa tine, si nici nu-l respecti, ca om, nu-i respecti sentimentele. Spui ca l-ai neglijat si asta l-ar fi impins. Si daca te vei casatori, vei face 1, 2 copii? In perioada de sarcina, chiar la o sacina normala (nu una cu riscuri) sunt perioade lungi in care nu ai voie sa ai contact, ce vei face? sau mai bine zis ce va face el? Il vei justifica si atunci. Nu cred ca un om care inseala odata o va face si a doua oara. Chiar cred contrariul, ca orice om merita a doua sansa. Dar trebuie sa fi sigura ca merita sa i-o dai.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

sweetangel cand esti pe punctul de a pierde ceva , te agati cu disperare.Asa e omul...Nu cumva ti-e teama de singuratate?In momentul asta la el apelezi in toate , fiindca il iubesti.Sunteti de 3 ani impreuna , e normal sa fie asa.Hai sa vedem ce ar fi in sufletul tau daca i-ai mai da o sansa.E vorba aceea ierti , dar nu uiti.S-a creat un precedent , vei trai cu teama in suflet , mai ales ca distanta va desparte , intrebandu-te mereu oare nu cumva ma insala.Vei mai trece prin momente dificile ca in orice relatie si mintea ta il va cupla cu alta i nevitabil.Vor exista discutii in care tu ii vei reprosa greseala , de aici alte neplaceri.
Barbatii , femeile se mai intampla sa insele in timpul casniciei.El nici macar n-a asteptat sa ajungeti pana acolo , desi vad ca v-ati facut planuri pe tema asta.Nu te-ai intrebat oare cat valoreaza sinceritatea pentru el?Faptul ca n-a avut curajul sa-ti marturiseasca personal ca a umblat cu 'alta'. O greseala spusa e pe jumatate iertata.
Cel mai important e ca esti tanara nu esti intr-o casnicie , fara copii , obligatii si nu s-au gatat barbatii cu el.Fa alegerea corecta pentru tine , nu pentru el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

eu cred ca inainte de toate sunteti prieteni buni, si apoi iubiti, si nu invers.. ati crescut impreuna v-ati obisnuit sa va spuneti multe lucruri, sa va sfatuiti unul pe altul..si asta din cauza varstei.. sunteti f. tineri si mai ales barbatii la acea varsta le zboara mintea pe campii, f. putiti sunt cei care stiu ce vor si raman consecventi in alegerea lor.

nu stiu ce sfat sa iti dau, insa iti spun ce as face eu in locul tau mi-as vedea de cariera, eu mereu asa am gandit scoala si cariera la tinerete si restul vine sigur, iubirile lasa ca vin ele, viata nu se termina cu el.
si ce sa mai salvezi dintr-o relatie in care el singur iti spune ca vrea sa va despartiti.. din proprie experienta nu vreau pe cineva care nu ma vrea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu stiu de ce credeti ca daca cineva inseala inseamna ca nu iubeste pers. respectiva.

In al doilea rand , fata a spus ca l-a neglijat pt. ca avea alte ganduri , dar si-a dat seama ce vrea.
In al 3-lea rand ca sunt in orase diferite.Dorinta sexuala exista , poti foarte bine sa iuvbesti pe cineva dar sa faci sex fara sentimente cu altcineva.

Mi se pare normal sa nu ii spun ca a inselat-o.Doar daca e prost ii spune.Daca intr-o relatie exista un moment de slabiciune sau mai stiu eu ce si unul dintre parteneri inseala cred ca relatia are sanse mai mari sa continue daca nu se afla de aventura decat daca se asterne pe tava .



Sweet angel , daca baiatul ti-a spu ca vrea s va despartiti fii sigura ca e din cauza altei fete ;)
Si eu am fost despartita de prietenul meu acum cativa ani tot cu replici "te iubesc , dar ceva nu mai e ca inainte , o sa vb " etc. si era de fapt o fata la mijloc.Macar a avut bunul simt sa se desparta de mine inainte sa faca ceva cu aia .

Tu esti la faculta , nu ?Stai linistita ca nu s-au terminat baietii din lumea asta si nu se va prabusi cerul pe tine daca vei ramane singura.Suferi 1 saptamana, 2 , 3 si gata .
Gandeste-te bine ce vrei sa faci , citeste toate parerile , dar alege in functie de gandirea ta , ca e viata ta pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweet__angel spune:

si credeati ca daca am ramane doar prieteni foarte buni..( oare e posibil?) am mai continua sa vorbim? cred ca pana la urma asa am ajunge niste straini.... si eu nu vreau asta , imi dau acum seama ca sunt dependenta de el :( ,ca pur si simplu uneori nu pot merge mai departe fara sa ma ajute el ... si nu am cu cine sa-l inlocuiesc .. si nu cred k se poate inlocui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Uita-l. Daca acum a fugit in bratele alteia, ce va fi mai incolo? Si nu, n-ai nici o vina, iar el nu e minunat decit in imaginatia ta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroty spune:

Sunteti amandoi niste copii la inceputul vietii si o relatie inceputa asa devreme are mici sanse sa reziste.Trebuie ca fiecare din voi sa dea dovada de multa intelepciune si sa reuseasca sa treaca cu vederea unele abateri ale celuilalt, ori asta nu o fac nici cei cu mai multa experienta de viata. De aceea zic ca e foarte greu sa mentii o relatie de lunga durata, o casnicie.

In permanenta trebuie sa faci concesii, sa treci peste orgoliul personal, sa te gandesti ca nici tu nu esti perfecta si ca el te accepta asa. Zic... Toate astea daca vrei cu incapatanare sa ramai langa persoana respectiva; drumul nu e usor si ar trebui sa ii intrebi pe cei care stau de o viata impreuna peste cate obstacole au trecut.

Mai trist e sa iti dai seama dupa ani ca nu a meritat.

Cred ca faptul ca el te-a inselat, in conditiile distantei dintre voi si tineretii lui, este scuzabil.Barbatii nu sunt facuti sa fie monogami.Mai important mi se pare ca el vrea sa ramana cu tine, e sincer si sentimental.Daca ti-a spus ca vrea sa va despartiti este pentru ca l-ai facut sa se simta vinovat.

Este evident ca el a facut doar sex cu cealalta si ca pe tine te iubeste. Cred ca ar trebui sa ii condamnam pe barbatii care ne inseala doar daca ne neglijeaza si e evident ca au si altfel de sentimente pentru cealalta.

Sanatate si liniste sufleteasca. Doroty cu minunea de baietel, Onut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Oricine are dreptul la a doua sansa! Eu zic sa i-o oferi.



"Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma."

Roxana, mamica lui Andutu grasunelu' bursucelu' scumpicu' zis "Piedone"

Mergi la inceput