Esti o persoana influentabila ?

Esti o persoana influentabila ? | Autor: coltofeanu

Link direct la acest mesaj

Esti o persoana influentabila ?
Sau , ai in jurul tau persoane influentabile ? Oameni care sa creada tot ce spun ceilalti despre o anumita persona sau situatie , fara se verifice cat de reale sunt cele relatate ? Ce parere ai despre acestia ?

Crezi, cu usurinta , ceea ce afli de la alte persoane si esti convinsa ca asa este ? Sau verifici cat este de adevarat ?
De exemplu , o cunostinta iti spune ca ti-a vazut sotul in compania altei femei . Ce faci ? Abia astepti sa vina acasa sa ii spui ce ai pe suflet ,intrucat orice intentie de a insela a sotului trebuie starpita inca din "fasa " , sau nu crezi ceea ce ti-a spus respectiva persoana si nu-i spui nimic sotului , pana nu esti convinsa de adevar... Este doar un exemplu ... Cum procedati ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu sunt influentabila , in sensul ca pana sa adopt o atitudine mai intai trebuie sa treaca prin filtrul gandirii mele.

In situatia data de tine am fost pusa , m-am dus la el si l-am intrebat direct daca e alba sau neagra. Pierzi timp pretios din viata stand cu indoieli si cu o imaginatie zburdalnica. In loc sa te ascunzi dupa deget asterni totul intr-o discutie serioasa si gata .
Daca relatia continua bine , daca nu continua.......treci peste .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eu nu cred orice imi spune altcineva. Dar investighez pe cont propriu si sunt convinsa ca pot afla adevarul si ma pot prinde cand e vorba de o minciuna. Cred ca, dupa ce am luat niste tepe, am ajuns sa ma cam pricep la oameni, asa ca nu cred ca la mine (mai) tin povesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

Eu sunt influentzabila daca mi se aduc argumente pertinente, dar daca vine una sa-mi zica de barbatul meu ca e cu una, il sun direct si-i zic ca mi-a zis cutareasca, si-l intreb daca ma pregatesc de divort. Io-s mai glumeatza si adaug sa invetze sa se ascunda mai bine data viitoare ca daca-l rpind in fapt ii rup picioarele, dar nu m-am dus niciodata la el sa-l acuz ca asha si pe dincolo, de obicei verific innainte si stiind ca lumea este barfitoare sau stiind ca de multe ori unele comentarii sunt deplasate, rau intentzionate sau ca sunt rostite in necunoshtintza de cauza, sunt ceva mai perspicace si imi trebuiesc dovezi palpabile.
Nu prea imi place sa coalizez la barfe sau la impresii, nu ma iau nici dupa prima impresie...la mine nu prima impresie conteaza ci aparentzele inshala, deobicei am rabndare ca adevarul iese la lumina si ma lamuresc eu pana la urma cum sta teraba, chiar daca pot greshi in aprecieri, dar oricum...tzin cont de ce am auzit ca s-a comentat ca si cum ash avea un buzunarash in care strang comentarii si daca se verifica zic: "uite ma ca avea dreptate"

Mai e un aspect al influentzabilitatzii: atunci cand am hotarat ceva, foaaaarte greu ma convingi sa actzionez ca tine, chiar daca ai dreptate, din punctul tau de vedere, daca eu sunt convinsa ca am dreptate potzi sa-mi aduci la argumente cate vrei, raman pentru mine simple argumentazii logice ale modului TAU de a gandi.

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Recunosc...ca sunt!
Sunt costient ca nu ar trebui sa iau in seama ce spun altii, dar pe moment, mai ales la ceva de genul "o cunostinta iti spune ca ti-a vazut sotul (respectiv sotia, adaug eu) in compania altei femei(altui barbat)" prima data ma infurii, si apoi cuget. De fapt de cele mai multe ori ma aprind repede, dar imi si trece repede. Dupa care stau si cuget, si in final, concluziile imi apartin. Doar ca daca nu as fi influentabil, si as dovedi mai multa intelepciune as evita acele momente, si chiar experientale neplacute cu unele persoane.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Crezi, cu usurinta , ceea ce afli de la alte persoane si esti convinsa ca asa este ? Sau verifici cat este de adevarat ?


nici nu cred, nici nu neg: prefer sa verific.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

din pacate da , oricat as vrea sa neg dar sunt .... dupa aceea gandesc .....asta sunt

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

eu=iuda

mi se spune "ceva" ok....dupa aia search pe google sau investigatii pe con't propriu, sau o discutie cu sotul, dak e vorba ca ar fi fost vazut cu O alta dupa......al treilea razboi mondial ....sau NU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Depinde despre ce vorbim. La principiile mele de viata nu o sa fac rabat niciodata si nu ma voi lasa influentata. Iarasi cand e vorba de sotul meu, prietenii mei, de parintii mei asemenea nu ma las influentata.

Dar daca e vorba despre prostii precum haine, mobilier, creme, sapunuri etc...mai exact consumabile - n-as putea spune ca sunt influentabila dar as putea spune ca ma las influentata cu buna stiinta, bineinteles pana la un punct - adica ce nu-mi place nu-mi place sub nici o forma - orice ar zice Oana Cuzino ca e la moda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

nu cred nimik pana nu verific...asta acuma, ca prin "tinerete" ce fraiera mai eram

anca

Mergi la inceput