Donatie

Donatie | Autor: csim

Link direct la acest mesaj

Cum se poate anula un act de donatie curat, fara sarcini, pe motiv de ingratitudine? Ce inseamna de fapt gratitudine? Pana unde trebuie sa mearga bunavointa celui care a primit donatia? Cum se probeaza in instanta amenintarea cu moartea, bataia etc?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

De la bun inceput trebuia sa stii ca actul de donatie este unul care poate oricand fi revocat. Si chiar se poate revoca dupa bunul plac al donatorului in defavoarea celui care a primit donatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by grodear

De la bun inceput trebuia sa stii ca actul de donatie este unul care poate oricand fi revocat. Si chiar se poate revoca dupa bunul plac al donatorului in defavoarea celui care a primit donatia.




Donatia NU poate fi revocata dupa bunul plac al donatorului.
(Poate ar fi bine sa ne informam inainte de a dezinforma, ma gandesc, mai ales pe subiecte atat de delicate.)

Ingratitudinea este motiv de revocare, alaturi de neîndeplinirea culpabila a sarcinilor cu care s-a facut. Un regim special are donatia inte soti, dar inteleg ca nu-i cazul.
Bataia se demonstreaza in instanta cu martori si certificate medico-legale. Amenintarea - cu martori sau alte inscrisuri (de exemplu, reclamatii inregistrate).

Donatia se revoca pentru ingratitudine în urmatoarele cazuri:

a) daca donatarul a atentat la viata donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, stiind ca altii intentioneaza sa atenteze, nu l-a instiintat;

b) daca se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave fata de donator;

c) daca refuza donatorului ajuns în nevoie acordarea de alimente, in limitele venitului corespunzator al bunurilor daruite si neputand depasi valoarea actuala a donatiei.

Dreptul la actiunea prin care se solicita revocarea pentru ingratitudine se prescrie în termen de un an de la data savarsirii faptei imputate donatarului sau din ziua in care aceasta a putut fi cunoscuta de donator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Am spus asta pentru ca asa stiu eu de la notarul cu care ma consult cand am o problema. Am fost in postura de a mi se face un act de donatie si mi s- a spus ca cel mai sigur e cel de vanzare- cumparare. Nu am dorit sa dezinformez ci am spus varianta care si mi mi- a fost mai de folos pentru siguranta mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Sfatul UNUI notar pe UN subiect nu are valoare de general, ca sa poti spune "se poate ORICAND...dupa bunul plac etc".
Daca astea au fost cuvintele notarului, schimba-l.
Daca nu, raman la observatia mea.


Mergi la inceput