Mea culpa (?)

Mea culpa (?) | Autor: Luna_2007

Link direct la acest mesaj

Nicaieri in regulamentul acestui forum nu scrie ca 2 persoane nu pot posta la aceleasi PC-uri (mai exact un PC si un laptop - in caz ca verificati).

Ma numesc Carmen-Mariana Badulescu (mi se spune si Magda), am 38 de ani, traiesc in Romania si ma aflu de 4 saptamani in vizita la verisoara mea, Felicia Popescu (MissParker), care m-a invitat la ea si ma ajuta sa-mi gasesc de lucru aici, la o familie romano-germana din Darmstat cu un copil de 6 ani de ingrijit.

M-am inscris si eu pe acest forum molipsita de entuziasmul Feliciei (mi-a oferit si o adresa de mail pe care ea n-o mai folosea - presupun ca aveti modalitati sa verificati ca spun adevarul). Daca am avea o videocam am instala-o ca sa ne puteti vedea pe amandoua una langa alta, dar ma tem ca ar incepe se semene a Orwel si 1984...

Mi-am recitit acum postarile si inteleg pe undeva confuzia moderatorului, care a crezut ca e vorba de aceeasi persoana. Adevarul trist este ca eu si Feli avem cam aceeasi istorie de viata Mama mea este matusa Feliciei despre care ea a scris deja ca a fost violata de propriul frate la varsta de 4 ani.

Credeti-ma, nu va puteti imagina consecintele nefaste ale incestului din aceasta familie asupra noastra in copilarie. Noi am copilarit impreuna si am suferit impreuna. Feli a scris destule, iar eu am trait cam aceleasi lucruri si situatii: si pe mine m-a molestat bunicul nostru si amandoua am fost molestate de un alt unchi, de mine a incercat sa abuzeze si al doilea sot al mamei (aveam 13 ani cand mama era la schimbul de noapte si eu m-am trezit cu el in pat langa mine, doar in chiloti, ma pipaia!!). Cand i-am spus mamei, "solutia" ei a fost sa monteze un zavor la baie si la camera mea, DAR nu s-a despartit de acel nenorocit!!! Ce mama iubitoare ar face asta? Nu va puteti imagina ce adolescenta in teroare am trait, cum fiecare privire a acelui nenorocit o simteam in carne, cum nu pierdea nici o ocazie cand treceam pe langa el prin casa sa ma inghesuie de perete, cum facea glume porcoase si imi zambea pervers cand mama nu se uita etc. Consecinta: am suferit ani intregi de anorexie si m-am casatorit la 17 ani (ca sa scap de acasa!!) cu un alcoolic violent langa care mi-am distrus anii frumosi ai primei tinereti.

Si eu si Feli am fost batute cu pumnii, eu una si cu picioarele cand eram la pamant (mai tarziu, cand am intrebat-o pe mama de ce ma batea, mi-a raspuns: "Nu stiu ce ma apuca, dar din ce dadeam, din aia as mai fi dat!" - probabil fiindca subconstientul ei dorea sa dea in altcineva!), familia mea si a lui Feli petreceau concediile impreuna si noi mancam bataie cu randul, iar Feli cand venea in camera se ineca si era rosie la fata, dar nu-i curgea o lacrima si repeta in continuu: "Nu m-a durut, nu m-a durut! Sa nu plangi, sa razi, sa nu-i arati ca te doare" (iar eu o veneram ca suporta atata durere fara sa planga si incercam sa fiu ca ea - probabil ca si acum incerc asta).

Am si eu o casnicie nefericita in spate, am fost batuta si chinuita rau de primul meu sot, iar mama ii lua apararea si sustinea ca "ei, el te iubeste, dar nu stie s-o arate" (ca si ea probabil??), am divortat si acum 5 ani si jumatate am cunoscut un barbat minunat cu care acum sunt f. fericita. Si o merit. Si fac si eu terapie de aproape 3 ani (am inceput la recomandarea lui Feli) si imi face bine, si citesc multa psihologie si ma informez pt. ca doresc sa nu ajung ca mama mea, sa traiesc ca o marioneta a trecutului.

Am simtit nevoia s-o apar pe Feli fiindca m-a ranit postarea lui Miau-Miau cum ca unii trebuie sa faca terapie "fiindca le fileaza un bec" (??!!), fiindca si eu fac terapie si am considerat ca asemenea atacuri la persoana nu sunt tolerate de acest forum. Dealtfel asta scrie si in regulament. Oare m-am inselat? Se da la cap tot celui care indrazneste sa spuna ca e atacat si jignit?

Dealtfel asa ni s-a intamplat noua si in familia noastra: vinovati nu au fost bunicul si unchiul care ne-au molestat, vinovate am fost scoase tot noi, ca am indraznit sa tulburam "armonia" familiei si sa vorbim despre asta, despre cosmarurile noastre si suferinta noastra; noi vrem doar sa ne vindecam sufletele de ceea ce ni s-a facut si nu cred ca facem rau nimanui, cu atat mai putin cuiva de pe acest forum. Dimpotriva, am incercat sa ajutam, Feli a pus la dispozitie materiale si carti, am incercat sa dam pareri si sfaturi din ceea ce am trait noi, din dorinta ca nimeni sa nu treaca prin ce am trecut noi, din dorinta ca mamele de azi sa-si trateze copiii altfel decat am fost tratate noi.

Ce mi se pare trist este ca subiectul lui Feli a fost inchis in stilul bagatului pumnului in gura, fara a i se da dreptul sa mai spuna ceva.

Daca nu va cer prea mult, va rog sa postati aceasta contributie la finalul topicului lui MissParker si apoi sa inchideti si acel subiect si pe acesta. Ar fi pacat ca acel subiect sa se incheie in stil ceausist, cand acuzatul era condamnat inca dinainte de proces.

Daca nu, probabil ca nu veti posta textul meu si va fi si asta un raspuns. Il vom accepta, caci - nu-i asa - dupa cum scrie si in regulament: NU "sufera" nimeni daca nu mai doriti sa postati/vizitati acest forum. Iar faptul ca noi am suferi probabil ca nu intereseaza atat cat speram noi.

Cu multumiri anticipate, Luna_2007 (Magda)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu nu mai gasesc subiectul de care vb, nu stiu ce s-a intamplat pe acolo...

vreau doar sa spun ca imi pare ff rau pt ceea ce ati patimit amandoua

cat despre DC.. nu trebuie sa puneti mereu la suflet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

acum am vazut subiectul de care vorbeati inchis...

si am vazut si marele subiect deschis de flaviutza... halal nas de psiholog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Eu nu ma prea pricep la dat sfaturi la povesti telenovelistice dar aseara,dupa ce moderatoarea a inchis subiectul,am citit totusi postarile MisseiParker.E clar ca interventiile Lunei2007 sunt facute ca si cum voi doua nu v-ati cunoaste,darmite ca sunteti verisoare si sunteti logate de pe acelasi computer...


Uite aici,de ex:
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Luna_2007

Felicia, ti-am citit mai multe postari si iti admir atat inteligenta cat si delicatetea sufleteasca. Ti-am vazut fotografiile, nu arati nici pe departe de 39 de ani, radiezi fericire si tinerete, se vede ca esti fericita si te simti iubita de sotul tau

Un copil cu asemenea parinti va fi un norocos. Abia astept vestea cea mare, sa ma bucur si eu alaturi de tine.
--------------------------------------------------------------------------------


Luna_2007, ma faci sa rosesc. Multam din suflet pt. complimente. Asa sa ne ajute Dumnezeu. Si poate iti voi fi un exemplu, cine stie... Ca si eu de cand am intrat pe forumul asta (chiar inainte sa se iveasca sansa de a ma gandi la un copil al meu) deja ma sensibilizasem enorm la aceste teme, vazand postarile mamicilor. Curaj!!



Portugalia 2006: http://family.webshots.com/album/557164596AdFMgt
Eu si sufletul meu pereche: http://family.webshots.com/album/557167184hBwWJt
_


Cum adica i-ai vazut fotografiile?Nu o stiai in realitate,aici nu erati tot verisoarele?

Sigur,citind cu atentie tot subiectul reiese clar ca voi doua nici macar nu v-ati cunoaste,v-ati intilnit prima oara pe DC si avind in vedere noul tau subiect,situatia devine cel putin comica,daca nu bizara...

La 38-39 de ani,sincer,nu stiu daca joaca,"uite verisoara,nu e verisoara "as mai cataloga-o copilarie...


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:

Regret acum din tot sufletul ca am postat ca si cum nu ne-am cunoaste, probabil amandoua ne-am gandit ca astfel parerile noastre vor avea mai multa greutate si acum imi dau seama ca a fost naivitate (plecata din nesiguranta noastra cronica), dar repet: nu am facut rau nimanui, nu am jignit si desconsiderat pe nimeni, nici atunci cand ne-am aparat de jignirile altora, ba dimpotriva, eu cred ca am fost civilizate si decente chiar si in polemici.

Ne cerem mii de scuze daca cineva considera ca am gresit chiar atat de tare, dar nu am pacalit pe nimeni cu continutul postarilor noastre si tot ce am scris este ce a trait fiecare din noi cu adevarat. Asa sa ne ajute Dumnezeu.

Va dorim la toti numai bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Vin si eu si-mi cer scuze pentru tot, de asemenea promitem ca asta e ultima oara cand vom mai posta una la subiectul celeilalte.

Dar va rog, nu lasati aceasta umbra sa cada peste toate mesajele celelalte in care noi am pus suflet.


Portugalia 2006: http://family.webshots.com/album/557164596AdFMgt
Eu si sufletul meu pereche: http://family.webshots.com/album/557167184hBwWJt

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Subscriu la ce a spus alina.
Mda, "ti-am vazut fotografiile, nu arati de 39 ani.....verisoara mea!"
DA' oricum,pana la proba contrarie, cordam prezumptia de nevinovatie!

Sa fiti fericite, fetelor, Miss parker, Luna2007, sa va mearga bine consilierea si sa va bucurati de bebei sanatosi!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Nu-mi vine sa cred!!!! Maaamaaaa, ce mai poveste!!


_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Eu, Flaviutza, sunt tanara si nelinistita, si uneori m-au dau cu stangu'n dreptul,dar un lucru am invatat si eu aici pe forum: sa incep cu "PAREREA MEA ESTE CA..." SAU "EU CRED CA..." Pt ca altfel, lumea crede ca incerc sa-mi impun parerea.

BUN


Eu cred ca........Miss Parker mai are si un VERISOR. infidel , iar ea trebuie sa-i spuna cumva sotiei, pt ca se simte complice la minciuna!!!!

Iote aici! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90146&whichpage=1

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

citisem subiectul.. si ce rezulta din demonstratia ta??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

MissParker - fara gluma, fara bascalie - la modul cel mai serios: de ce nu te apuci de scris? Sincer ai talent si poate, de ce nu, vei avea si succes! Te-am citit si la alte subiecte si ai raspuns fain (adica mie personal mi-a placut). Incepi prin proza scurta, mici povestioare (gen Somerset Maugham) si vezi daca poti publica. Ai o experiena dura dar bogata de viata, esti o persoana matura cu multa imaginatie si cu dar la scris - incearca-ti sansa in directia aceasta si multa bafta!
Witchie - te rog foarte frumos indica-mi pe baza carui articol din regulament ai inchis subiectul deschis de MissParker. Multumesc frumos.

Mergi la inceput