Succesiune

Succesiune | Autor: CryssUK

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor!

Am o intrebare la care ma chinui sa-i dau de capat.
Tatal meu a murit acum un an.
Cei ramasi sa imparta masa succesoriala sunt:mama, eu si fratele meu.
Eu am facut o declaratie de renuntare expresa la mostenire (in termenul legal de 6 luni de la moartea tatalui)
Fratele a facut si el o declaratie la notariat de renuntare implicita la mostenire.
Acum mama vrea sa vanda un pamant care are titlu de proprietate pe numele sotului decedat si i s-a spus ca nu poate vinde nimic pana nu se dezbate mostenirea.
Si in contractul apartamentului e trecut doar tata, desi ei sunt casatoriti e 30 ani si nici apa si gunoiul nu vor sa le treaca pe numele ei :(
Acum ea a auzit ca tb sa plateasca o gramada de bani la notar pt succesiune. Cat la % din masa succesoriala se plateste?

Mi se pare ca nu plateai taxe asa mari daca dezbateai succesiunea in 6 luni e la deces, dar mama nu a vrut atunci.

INTREBARE:
Este absolut obligatorie dezbaterea mostenirii in cazul de fata?
Din moment ce si eu si fratele am renuntat la mostenire, nu vad de ce nu poate vinde pamantul. Lamuriti-ma , va rog!

Multumesc!
Cristina



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu stiu ca succesiunea trebuie facuta obligatoriu si daca renunta cineva la partea lui. Noi pt un apartament (care in acte valora cca 30.000 euro) am platit la notar in jur de 20 milioane.
La noi a fost asa: un apartament pe numele bunicii mele (care a decedat) cumparat acum 20 de ani, inainte ca bunicul meu sa decedeze. Ea nu a facut succesiune de pe bunicul meu si a trebui noi sa facem intai succesiune pe bunica (care era decedata) si apoi de pe bunica pe mama si mama renunta la partea ei (din partea bunicii) in favoarea mea. Si cica trebuia sa facem inca ceva acte (normal si ceva bani in plus) daca mama renunta si la partea din partea bunicului, care acum e pe numele ei.
Si inca ceva, daca a facut succesiunea poate vinde terenul cu prestatie tabulara si sa faca intabularea direct pe cumparator. (poate mai e asa si in 2007 )


Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

si eu zic la fel,daca ati facut un act prin notariat precum voi ati renuntat la partea voastra de mostenire nu vad de ce nu se poate ocupa mama voastra de restul,notarul e cel mai in masura sa va raspunda la intrebarea asta desi eu stiu sigur ca se poate,un caz similar am avut si eu fratii mei renuntand la un bun in favoarea mea,totul sa facut notarial iar eu m-am ocupat de restul.iat taxa de succesiune se plateste in functie de valoare bunurilor ramase.iar dupa 6 luni platesti o taxa in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

cu scuzele de rigoare}}}am gresit,,, sa facut succesiune chiar daca frati mei au renuntat la bunul respectiv,iat in actul succesoral se specifica faptul ca ei au renuntat la partea lor in favoarea mea,deci da...se face succesiune,indiferent daca voi renuntati la partea voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Va multumesc pt raspunsuri!

Am vazut pe net ca daca dezbati mostenirea in termen de 1 an nu platesti taxe.Nu am inteles la ce fel de taxe se referea.
Stie cineva?

Taxele notariale is uriase pt un om de rand.
Mama are o pensie de 3 mil si inca un copil acasa.
Unii oameni in Romania tb sa vanda din lucruri ca sa dezbata mostenirea, pt care mostenire au muncit o viata :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Da, din pacate asa e. Eu din cate stiu e vorba de 6 luni de la deces, nu 1 an, termenul in care nu platesti acele taxe (care nu stiu pt ce sunt).

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi

Mergi la inceput