Spiridusi de ianuarie - februarie 2006 (144)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

HELLO ,BEE ACUM SI ANUTZA BOLNAVA???
DE GROAZA!
Dar Diana ce virus o fi avut,ca la ea nici urma de tuse,muci etc.doar febra aia tembela ???
DEEA nu te supara din cate am citit eu sunt mai multe pro homeopatie p-aci,doar Ingrid si cu mine am zis ca nu prea avem incredere in ea (la fratelo n-au avut nici un efect sau lui mami i-a fost rau de al bilutze),si pediatra Biancai a comentat ceva negativ parca
Dar de ce sa ne suparam? E normal sa fie pareri diferite in legatura cu absolut orice!

MONI de DIANA (01.01.2006)DIANA ALBUME ,www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> FILMULETZE 1 ,www.dropshots.com/monica70" target="_blank"> 2 ,www.dropshots.com/moni3" target="_blank"> 3 ,www.dropshots.com/moni4" target="_blank"> 4


"MAI BINE SA TE CONSUMI,DECAT SA RUGINESTI"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Am gasit o reteta pentru pici (dar mai maricei, asa, dupa 2 ani) care tare ma tenteaza:

"Pancake faces"
Ingrediente
-1 cescuta lapte
-1/4 cescuta lapte praf
-2 linguri suc de mere
-1 lingura unt topit
-1 ou
-2 albusuri
-3/4 cescute faina griu
-1/3 cescuta germeni de griu(optional)
-1/2 lingurita praf de copt
-stafide taiate
-caise uscate feliate


Mod de preparare
Se amesteca (cu blender sau mixer)ingredientele(inafara de stafide si caise) bine si se lasa sa stea 15';se pune o tigaita mica(de teflon-sa nu se prinda)unsa foarte putin pe foc si se infierbinta bine,se reduce focul la mediu si se pune in tigaie aluat(ca la clatita dar in strat gros de cca 1 cm);in timp ce se coace decoreaza clatita cu stafide si caise imitand o figura(nas, ochi, gura).Cand suprafata incepe sa faca bule si s-a rumenit putin se intoarce si se lasa sa se coaca pe partea cealalta.

Mod de servire
Se serveste calda.
Optional puteti continua decorarea cu felii de fructe,frisca sau inghetata (pentru par si urechi).

Ioana si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1bb14a37cece1022bc3177&skin_id=0" target="_blank">Razvan (03.12.2005) (montaj)

www.dropshots.com/T_Ioana" target="_blank">1
www.dropshots.com/T_Ioana2" target="_blank">2


"E important sa ai in viata un scop precis
Scopul meu este sa fac... shopping la Paris"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Deea, subscriu la ce ai spus tu! Si cu toate astea eu una ii dau Anei acum remediu homeopat doar pentru fixarea calciului. Cand era micuta i-am dat si oscilococinum cand deja era bolnava si a facut o raceala usoara, fara probleme. Pentru somn noaptea si linistirea copilului, nu prea vreau sa-i dau ca n-am sperante s-o ajute. Eu cred ca asa e fata mea, mai agitata putin, mai sensibila. In schimb eu sunt inversunata rau impotriva antibioticelor! Am asa o boala pe ele. Eu una o sa le dau numai cand o sa fiu sigura ca nu am de ales. Cat despre fier si pe ala m-am ferit muuult pana sa i-l dau. Dar n-am prea avut de ales. Nici vitaminele de sinteza nu prea ma conving. Acum ii dau Imunorezistam (de o saptamana, ca racise mama si tot sper sa nu ia o forma la fel de urata), pe baza de echinacheea, coacaze negre, macese, catina, etc.
Ce mai face Daria? Cum e cu somnul de noapte? LA fel de sensibila?

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

BEE,si voi mai?multa sanatate si sa treaca repede.dani e asa din decmbrie(pe la sf lunii).in ultimul timp tuseam mai rar si mai mult de la muci care nu l-au parasit deloc.dar aseara a inceput cu tuse seaca iritativa care ma zgarie pe creier si-mi face gaura in stomac.va jur ca toata noaptea am stat sa-l ascult si am terminat cu o durere crancena de stomac si cu o stare de kko.

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210
http://www.dropshots.com/mirela10
mirelutza si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Apropo de homeopatie,daca ma duc si cer ceva bilutze sa ma ingrase ,credeti ca va functiona?
Eu Dianei pe cat posibil nu vreau sa ii dau nimic,doar de musai ... am facut-o mai ii dau vigantol si cam atat.Am cam uitat si de calciu si de fir si de multivitaminele alea ,desi mai am din ele

MONI de DIANA (01.01.2006)DIANA ALBUME ,www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> FILMULETZE 1 ,www.dropshots.com/monica70" target="_blank"> 2 ,www.dropshots.com/moni3" target="_blank"> 3 ,www.dropshots.com/moni4" target="_blank"> 4


"MAI BINE SA TE CONSUMI,DECAT SA RUGINESTI"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Gio, nici eu nu i-am dat Dariei Fier. Mi-era frica sa nu se faca cuie in stomac si sa o racaie cand face kk Hehe. Parca Silvi ne-a invatat ca daca sunt palmele si urechile roz atunci nu e nevoie. Daria le-a avut mereu roz, si atunci nu mi-am facut pbl.

DeeaDesign webshots www.dropshots.com/LunaNoua" target="_blank">dropshots www.dropshots.com/LunaNoua1" target="_blank">dropshots1 www.dropshots.com/LunaNoua2" target="_blank">dropshots2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

si ca sa fie ziua completa,ma suna medicul firmei unde lucrez,sa vada de ce stau atat in concediu medical,daca chiar am dureri...si marti pe 30 am programare cu ei ,sa vada daca sigur nu mint si mananc banii firmei.urasc chestiile astea,mai ales ca tre sa umblu cu dani dupa mine si sa se holbeze toti la meu.la cat de rusinoasa sunt eu...
am voie sa ma impusc?

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210
http://www.dropshots.com/mirela10
mirelutza si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Vai, Deea, poi ce m-ai facut sa rad!!!
M-am mirat ca n-ai scos o vorba pana acum , stiindu-te pro-homeopatie.
Ti-a venit muza?
Ce nazbatii mai face frumusetea mica?
Hai, spune-ne...

Deh, cate bordeie, atatea obiceie.

Lasa ca-i mai bine cu medicina alopata. Ce daca avem reactii adverse nedorite? Ce daca facem candida de la antibiotice? Ce daca terminam ficatul/splina/stomacul? Ce daca creierul face "jocuri de lumini"? Ce daca......?

Eu sunt pt. amandoua (homeopata si alopata), in limita bunului simt.



Cristina, mami de Razvan Nazdravan (31.01.2006)

www.dropshots.com/astery
www.dropshots.com/astery2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Mirela vai ce nesimtiti. Ar face orice sa nu stai acasa.
Deea pai si a lui Marco sunt roz...cred ca eu am lipsit cand s-a discutat.
El e palidut, dar cica asa sunt toti blonzii. de aceea mi-a dat Calcareea ca nici carnita de pe el nu e tare, ci pufoasa.
Si eu am luat remedii homeopate, pt. frica de anestezie, cand m-a taiat a 2-a oara, si pt. a se vindeca taietura mai repede.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze Marco, filmulete Marco (1),www.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova2" target="_blank">(3), www.dropshots.com/new.php?userid=230209&cdate=20070111&cimg=0" target="_blank"> filmulete Craciun, Marco la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

si ca sa nu mai aberez atat...azi dani a papat SPANAC facut cu praz,morcovel si un catelus de usturoi si cu carnita de vita ,plus un iaurt.la ce ora papa ai vostrii.noi ne-am dat dupa orarul de la cresa:la 8.30 micul dejun,la 11.45-12.00 pranzul,la 16.oo gustrae si la 19.30 cina.intre mancam biscuiti pufuleti,suc de fructe...
diseara am sa ma pun cu remedii babesti:sare sau malai fierbinte pe piept,ceai de ceapa care o sa mi-l scuipe in ochi,ceapa in camera,picaturi de eucalipt...,a si laptele facut cu ceai de tei...

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210
http://www.dropshots.com/mirela10
mirelutza si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput