Clipe din trairile sufletelor noastre...(16)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

brenda, bravo tie... sa nu te lasi pe o ureche.. noi te sustinem; luca te pupa din bratzele mele
as scrie mai multe, dar luca ma zgaraie cu spor pe gat....da din manutze- karatistul lui mama....
si avem poze noi pe link

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Alex, bine spui... eu nu sunt atat de optimista ca Gabi. Nici eu nu-l caut pe Fat-Frumos, nu-l vreau, ca nici eu nu sunt Ileana Cosanzeana.

Nu mi-e teama ca ex-ul meu ar cere fata, nu are nici conditii si nici intentie sa faca asta. A vazut-o ultima data pe 7 ianuarie, de Sf.Ion. De-atunci, nici macar un telefon, dar are o alta copila de intretinut, care ii ocupa tot timpul.
Replica lui favorita:"copilul nu are nevoie de tata decat sa-i dea bani si mai ales atunci cand creste, ca sa stie cine-i da mai mult" . Si doar a crescut si el fara tata...
Mi-ar fi prins si mie bine s-o mai ia la el, chiar si peste noapte, insa nici gand. I-am zis odata ca trebuie sa plec intr-o delegatie si n-as vrea s-o las cu mama, ca ele doua nu se prea inteleg, dar ti-ai gasit! Mi-a zis: "de ce, vrei sa pleci cu iubitul pe undeva si n-ai loc de Diana?"

Brenda, succes! N-o fi un capat de tara, mobilizeaza-te un pic si-o sa vezi ca se termina cu bine!

Miha, pentru poezie!


_
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Am cam tras chiulul...
Dar dak va vad pe confe...nu mai apuc sa si postez.

Alma, exista cite un "Fat-Frumos" pt fiecare din noi, in sensul de "persoana potrivita" bineinteles.

Brenda, bafta multa!

Yagmur, am vazut pozele garsonierei tale. Arata f bine!

Pun si eu poze cu garso in care stau... ie-te link!(am pus comentariu explicativ sub poza)

www.dropshots.com/day.php?userid=216010&cdate=20070127" target="_blank">Garsoniera "mea"



Marce 36+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, Lara-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha68 spune:

Buna ziua!

Am facut o pauza si-mi zic "dom'le ia verifica DC-ul, ca n-ai semnat condicuta si o sa dai nota explicativa!". Asa ca prezent la apel!

Brenda, super!!! Cred ca puteai sa fi avut deja licenta da' parca am mai vb noi de-asta si te cam saturasei de invatat! E bine ca ai facut primul pas, ca te-ai hotarat! Si dap, suntem aici cand ai nevoie!

Alma, ma bucur ca ti-a placut poezioara!

Ioana, din pacate abandonul nu este considerat proba suficienta pentru a decade unul din parinti din drepturi. Asta e o proba pentru actionare in judecata conf. codului familiei. Situatie in care el poate ajunge la puscarie pt refuzul sau imposibilitatea platii pensiei alimentare.
Ca sa-l decazi din drepturi iti trebuiesc alte probe. Uite aici ce spune legea:
-------Potrivit art.109 alin l C.fam., daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a copilului este primejduita prin felul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtarea abuziva sau prin neglijenta grava īn īndeplinirea īndatoririlor de parinte, instanta judecatoreasca, la cererea autoritatii tutelare, va pronunta decaderea parintelui din drepturile parintesti.
Rezulta ca decaderea se poate lua īmpotriva parintelui numai pentru greseli de o anumita gravitate īn exercitarea drepturilor ori neīndeplinirea īndatoririlor parintesti cu privire la persoana copilului. ------
Deci... se folosesc cuvinte gen "sanatate primejduita", "neglijenta grava" (adica nu orice tip de neglijenta ci grava!), "purtare abuziva"... slabe sperante sa poti face un dosar pe care autoritatea tutelara sa-l sustina si judecatorii sa-l aprobe ca fiind fondat.
Tatal Denisei care dorea sa fie decazut din drepturi (da, ati citit corect!... asta ca sa nu plateasca pensia alimentara si sa nu mai aiba nimic de-a face cu ea) a mers cu mine la un avocat sa intrebe ce poate sa faca si cum probele erau destul de grave si martorii trebuiau sa minta, a renuntat cu un of asa... adica asta e, ce sa faca, plateste pensie alimentara... dar pana la urma a reusit s-o recupereze si p-aia cand am ajuns la mana lui sa-i pot face pasaport Denisei. Si asta e alta poveste pt ca legea nu-ti da dreptul sa renunti la pensie, ea fiind a copilului nu a parintelui care creste copilul!

O zi minunata s-aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Salutare! Trec si eu in fuga pe aici, Sara tocmai a adormit, la ea repriza de somn dureaza 30 de min fix, iar in astea 30 de min am de facut curatenie, de spalat vase, de strans hainele de spalat... Dar incep cu 5 minute de pauza

Brenda, e foarte bine ca te mobilizezi, tin pumnii sa fie totul ok. Ai dreptate, lipsa licentei este un handicap serios cand e vorba de promovare, chiar daca cei care au licenta nu sunt mai capabili decat tine.

Yagmur, am vazut pozele noi, Luca incepe parca sa semene mai bine cu tine... oricum tot frumusel foc este.

Marce, am facut turul garsonierei tale, imi place ca e vesela.

Vad ca multe dintre voi aveti probleme urate cu fostii soti... imi pare tare rau. Si simt asa o amara consolare cand ma gandesc ca cel putin de asta vom fi scutite, eu si Sara.
Gata, la smotru! Pupici!


Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Buna seara.:)
Am fost singura toata ziua, asa ca am lenevit.:D:D Si ce bineeee e !

Miha, nu e usor, dar probabil ca depinde si de avocat...
Articolul 67. Dec#259;derea din drepturile p#259;rinte#351;ti
P#259;rin#355;ii pot fi dec#259;zu#355;i din drepturile p#259;rinte#351;ti dac#259;:
a) se eschiveaz#259; de la exercitarea obliga#355;iilor p#259;rinte#351;ti, inclusiv de la plata pensiei de īntre#355;inere;
b) refuz#259; s#259; ia copilul din maternitate sau dintr-o alt#259; institu#355;ie curativ#259;, educativ#259;, dintr-o institu#355;ie de asisten#355;#259; social#259; sau alta similar#259;;
c) fac abuz de drepturile p#259;rinte#351;ti;
d) se comport#259; cu cruzime fa#355;#259; de copil, aplicīnd violen#355;a fizic#259; sau psihic#259;, atenteaz#259; la inviolabilitatea sexual#259; a copilului;
e) prin comportare amoral#259;, influen#355;eaz#259; negativ asupra copilului;
f) sufer#259; de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au s#259;vīr#351;it infrac#355;iuni premeditate contra vie#355;ii #351;i s#259;n#259;t#259;#355;ii copiilor sau a so#355;ului; precum #351;i
h) īn alte cazuri cīnd aceasta o cer interesele copilului.
Presupun ca punctele a si h sunt foarte bune pentru un avocat...
Oricum, la mine nu e cazul, nu are nici un fel de pretentie. Sau are una singura: sa nu-l deranjam cu nimic. Decat o pensie de intretinere, mi-ar placea ca legea sa-i constranga efectiv sa petreaca timp cu copilul, pentru ca acesta sa nu sufere... Si oricum, tot legea zice...
Articolul 58. Drepturile #351;i obliga#355;iile p#259;rin#355;ilor
(1) P#259;rin#355;ii au drepturi #351;i obliga#355;ii egale fa#355;#259; de copii, indiferent de faptul dac#259; copiii sīnt n#259;scu#355;i īn c#259;s#259;torie sau īn afara ei, dac#259; locuiesc īmpreun#259; cu p#259;rin#355;ii sau separat.
Deci daca el e ca si inexistent in viata copilului si impolicit nu isi indeplineste obligatiile... de ce s-ar numi legal parintele copilului si de ce ar putea vreodata sa aiba vreun drept ? De exemplu cateva luni, un an, doi, trei... nu isi vede copilul si brusc sa apara ca vrea si el sa ia copilul nu stiu unde sau ca vrea musai in ziua de cutare, la ora cutare sa-si vada copilul sau ca vrea ca... copilul sa mearga sau sa nu mearga la o anumita scoala ? Intr-o vreme, il informam cu privire la ce face copilul, cu privire la evolutia lui... Cand am dat-o pe Cata la cresa, brusc avea pretentii si acuze ca el nu a fost consultat. "Ce, nu mai vrea ma-ta(!!!) sa stea cu ea ? O da afara ? Ce, nu esti in stare sa ai grija de copil ?" I-am scos chestiile astea din cap spunandu-i sa vina cu vreo pretentie cand macar o data pe saptamana va petrece cateva ore cu copilul. Nu pot fi de acord si din cate am citit se mai lucreaza la lege...
Poate ar trebui sa ma impac cu ideea ca e mai bine ca nu ne streseaza deloc, ca nu apare la usa cand i se pune pata ca vrea sa-si vada copilul, ca nu imi strica vreun eventual plan de vacanta... Insa nu pot trece peste cat a suferit Cata in vara ca nu vine si tati al ei s-o iubeasca si sa-l iubesca... Slava Domnului ca e intr-o perioada in care il pomeneste rar...


O seara cat mai frumoasa... De maine, inapoi la munca.:D:D




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Marce, am facut si eu turul garsonierei.. tare dragutza si vesela este. Si abia astept sa beau o cafea, facuta de tine, la filtru. Si bravo... ai bagajul de spital deja facut.. eu l-am facut cu vreo 2 zile inainte de a naste...
Miha, super alegere.. Sorescu
Ameera, m-a lasat si pe mine Luca sa dorm vreo 30 de minute. Si, da, sper sa imi semene desi e clar ca seamana mult si cu tatal lui. Care, cred, nu ne va face probleme in viitor, pentru ca nu a mai dat semn de viatza de saptamani bune.
Pupici trupei.. fug si eu sa ma relaxez langa Luca... ca e tare cuminte acum.

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Buna seara!
Brenda, succes!
Marce, mi-a fost dor de tine. Mi-ai lipstit si mi-am facut griji. Frumoasa casuta, si ordonata. Mi-a placut mult asta.
Eu m-am trezit azi taziu, ceea ce nu-mi sta in obicei, am mai lenevit cu fi-miu in pat la desene animate. Pe la pranz cand m-am decis sa ne imbracam sa iesim (ninge si am zis sa ne bulgarim un pic) m-a luat un junghi intercostal (spate pe drapte) ca nu am mai putut nici sa-mi pun sosetele. Am renuntat la iesire, Claudiu s-a suparat si a miorlait, imi tot arata geaca si spunea el ceva, indicand spre geam. M-a durut atat de tare spatele ca nu puteam respira, si nici sa ma ridic din pat sa ajung la telefon sau la sertarul cu pastile. Am mai patit o singura data asa si dr mi-a dat Rupan (desi evit sa iau Ibuprofen). Am stat cateva minute timp in care Bubu miorlaia, in cele din urma am luat pasilele, l-am dezbracat cu greu si ne-am intins amandoi in pat la tv, pana am adormit. O experienta care m-a facut sa ma gandesc la cat de slabi suntem totusi, oricat de neinvins ma cred, si mai ales ca daca as pati ceva nu stiu ce se va intampla cu fiul meu.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Neatza!
Iaca,daca ne tinem de conferinte,nu mai are cin' sa scrie pe aici.
Desi era aproape 1 cind m-am despartit de voi azi-noapte,totusi de la 6 ma tot foiesc,nu ma lasa gindurile sa dorm.....
La secretariatul facultatii deschide la 12,pina atunci tre sa vad ce mai pot face pe aici si sa dau telefoanele de rigoare pt.bani,eu oricum o sa ma duc mai devreme.....

Ioana,iti inteleg inversunarea.Imi aduc aminte cit am suferit si cit am plins si cit m-am consumat cind la scurta vreme dupa despartire de tatal Dianei,am asistat la o scena dureroasa.
Diana era in fata blocului cu un baietel si o fetita de la bloc.La un moment dat a venit tatal fetitei si a luat-o sa-i cumpere "ceva bun." N-au trecut 10 minute si apara tatal baiatului de la serviciu.In acel moment,baiatul a alergat spre el strigind bucuros "tataaa,tataaa!",i-a sarit in brate si dupa multe pupaturi si dragoste l-a bagat repede in chioscul de linga bloc sa-i cumpere "ceva bun".
Nu voi uita niciodata cum copilul meu a ramas privind trist la toata scena si rupind cu inversunare frunze in minutele micute,probabil un gest involntar.Nu voi uita privirea ei si cum statea acolo parasita,privind cu jind cum un copil isi imbratiseaza tatal.Ii simteai tristetea in aer.
Nu voi uita nici ce am simtit eu,in momentele alea.

Toate suferintele astea atirna in defavoarea tatilor.Copiii nu uita usor,si toate astea se string,se acumuleaza.Cred ca tocmai de asta a ajuns Diana sa spuna acum ca "n-o intereseaza tati" si ca nu vrea sa stie de el.
Eu nu am influentat-o cu absolut nimic,am lasat totul sa decurga,timpul sa treaca si odata cu acest timp ea a vazut si a inteles.


Hai,sa avem o zi buna!





BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Neatza!
Nu-i nimeni la cafea? Hmmmm.... se pare ca ati mai stat mult azi noapte de vorba.
Eu raportez o zi si noapte fara colici.... URA!! A dormit Luchitza al meu de la 22 la 4.30 si apoi mi-a dat trezirea la 7.30. Acum intram in programul de 3 ore.
Azi am multa treaba de facut, o tona de rufe de spalat; afara nu vom iesi ptr ca bate vantul tare.
Alex, sper ca te simti mai bine cu spatele... vezi, asa patesti dupa o sarcina
Va urez o zi cat mai frumoasa...
Pupici

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput