plata concediului medical pe timpul sarcini

plata concediului medical pe timpul sarcini | Autor: selut

Link direct la acest mesaj

Nu mai stiu pe cine sa intreb si sa fiu convinsa ca primesc un raspuns sigur si in cunostinta de cauza.Sper din tot sufletul ca voi sa ma lamuriti ca am ajuns la capatul rabdarii.
Problema mea suna cam asa: am 2 luni si jumatate vechime la ultimul loc de munca (vechime in campul munci ~4 ani cu continuitate), sunt insarcinata in 3 luni si jumatate (o sarcina cu mici probleme sangerari , etc.........inn concluzie exista un risc).Medicul m-a sfatuit sa intru in concediu de risc maternal dar am considerat ca locul meu de munca nu ma solicita fizic "prea mult", insa acum regret pt ca saptamana trecuta mi-a fost f rau si am luat 7 zile de concediu medical, dar socul cel mare a fost atunci cand am ajuns la munca si pe langa alte reprosuri din partea patronilor acum refuza sa-mi plateasca concediul medica pe motiv ca nu am 6 luni lucrate in unitatea lor.
Eu am tot cautat prin legislatie dar nu am gasit nimic clar, doar ceva de genul ca ar fi nevoie de 6 luni contributie in ultimile 12 luni ca sa poti beneficia de plata concediului(ceea ce am ).
Astept cat mai urgent o informatie de la voi va rog din suflet pt ca nu stiu cum sa mai procedez in continuare.