Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Miki, imi pare nespus de rau pentru Stefanutz cel mititel. Multa sanatate lui si mamicii curajoase!


poze David Mihai
De ce toti zic ca eu sunt mic? Doua luni am implinit!!
ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Atudor, Roxana_c, Cleo, ????

poze David Mihai
De ce toti zic ca eu sunt mic? Doua luni am implinit!!
ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by roxanica2006

Dianocica, hai, ma, cum nu-l vezi pe puiul meu! Mai incearca! Auzi, fata draga. voiam de multa vreme sa-ti trimit un pupic mai special, pentru ca recitind Odiseea, capitolul pe care l-am sarit (eram plecata cu treaba importanta: il aduceam pe lume pe David), am vazut ca tu tot intrebai, sarmana, disperata, de mine! Iti multumesc! Pup pe Dianocica, pe Dmic cu pleata si pe tati vostru, ca am vazut eu ca e cam sexi!

poze David Mihai
De ce toti zic ca eu sunt mic? Doua luni am implinit!!
ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)



uite asa il fac pe alex sa l intereseze forumul...i am citit si imediat...ia sa vad si eu cine zice ca sunt sexi... si eu am mai citit pe la odisee...cred ca doua luni doar am pus intrebari...eram asa debusolata...acuma sunt tatutz...am vazut si ozele, in sfarsit...doamne cat e de dulce...seamana leit cu tine...iar in poza cu urechiutze e soricel 100%...(la noi in familie asta e un lucru f bun...)


diana fericita de davidutz 03.12.06
david 1 2 diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Salutare mamici!

Le multumesc din suflet celor care mi-au trimis PM in legatura cu antibioticele date lui bb mic...sfaturile voastre mi-au fost de folos
Am incheiat seria de tratament al lui Rares cu augmentin pentru E Coli si in seara asta am recoltat proba de pishu ca sa verificam daca a fost eficient. Mai rau este ca si eu am E Coli (alta tulpina - ca are sensibilitate diferita la cu totul alte antibiotice) si acum si eu trebuie sa iau antibiotice. Treaba nu este insa cu totul roz pentru ca antibioticele la care este sensibil E Coli al meu nu sunt permise in alaptare, asha ca tot la augmentin am ajuns si eu.
Dermatita atopica s-a mai ameliorat, dar trebuie sa emoliez in permanenta pielea lui Rares, sa pastrez casa curata bec ... m-am cam saturat sa fac curatenie in fiecare zi dar daca trebuie asta este... ca sa nu mai zic de regim (ca nu se stie la ce anume este alergic Rares)
Cam astea sunt noutatile mele. Vad ca si voi v-ati apucat de facut exercitii, bravo voua va pregatiti sa aratati impecabil la vara. Si eu as face dar cred ca sunt cam comoda, recunosc.
va pupacesc cu drag pe toate

Ramona - mamica lui Rares (8 nov. 2006)
www.dropshots.com/ramsan" target="_blank">Rares in burtik - filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

cu intarziere , ca postasem la cap anterior :

dolores. te inteleg, dar important e cat tuseste si ce fel de tuse este. e foarte important. al tau cat tuseste, cand (cica dimineata e normal)si ce fel de tuse (seaca, in cascade, cu secretii)? sa ne spuna mamica aceea exact, adica sa descrie.





quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by dolores

roxanixa...o familie reusita,frumoasa,implinita.sa fiti mereu asa.pupici

ktrinel,una din fete,zicea ca si fetita ei tusea,i s-a parut normal..pana la urma a dus-o la dr,avea rosu in gat si diagnostic:pneumonie...fara alte simptome.
din cauza asta sunt si eu ingrijorata,nici al meu nu are simptome decat tusea asta...de care pediatra mi-a zis fff calma ca e normala.oare??



Ktrinel si Ana Julia 24.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

ramsan ce bine ca a terminat frumushelu' cu tratamentul...sper sa se fi rezolvat...si tin pumnii si pt tine...sa se termine repede...daca mai ai timp te asteptam... multi pt amandoi


diana fericita de davidutz 03.12.06
david 1 2 diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

lia_c: am vazut ca deja ti-au raspuns fetele, si bine au facut.. intr-adevar, vitamina D este esentiala in prevenirea si combaterea rahitismului.. si nu e vorba ca indopi fata cu vitamine, vitamina D este singura care nu poate fi "oferita" bebeului prin laptele matern. se dau bebeului cate doua picaturi (la noi se foloseste vigantol, este gratuit, eu am primit primul flacon din maternitate, urmatoarele mi le va prescrie pediatra)de la 14 zile pana la 2 ani IN FIECARE ZI!!!
cat despre iesitul la soare, foarte corect, insa amuzant este ca soarele ajuta tocmai la fixarea vitaminei D si a calciului, deci soarele nu poate compensa lipsa de vitamina D din organismul micutului :)
nu se intampla nimic daca nu i-ai dat pana acum, insa ar fi bine sa nu mai amani.
pupici si spor la "vitaminizat" :)

Deea, mami de Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

pt ca vad ca mai multe fete semnaleaza aspectul , sa va spun ce spune nea Spock despre asta :

"...)si mai neplacut este cazul anumitor copii care au crampe imediat ce incep sa se hraneasca
(fie la san, fie cu biberonul) si acest lucru dureaza atat cat au mamelonul in gura.acestia trebuie lasati cel putin 10-15 minute pt ca intestinele lor sa se linisteasca , urmand ca dupa aceea sa se incerce din nou hranirea lor."

si eu am patit asa si dadeam vina ba pe una, ba pe alta, dar am citit mai tarziu ...si a mea se frichinea la san si la biberon , si plangea inexplicabil...asa ca masa dura o ora...
dar iata ca nu e nimic grav, trebuie perseverenta si rabdare...


Ktrinel si Ana Julia 24.11.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

nu stiu daca mai e de actualitate, dar in capitolul trecut erau cateva fete care puneau intrebari despre intoleranta la lactoza. am gasit cateva info in Dr. Spock:

"Alergiile: multi parinti sunt ingrijorati in legatura cu alergiile pe care bebelusii le-ar putea face datorita proteinelor din laptele de vaca. Formele severe ale acestor alergii sunt dificil de trecut cu vederea. Simptomele sunt diaree, castig ponderal redus, precum si o eruptie uscata si iritanta. Formele mai usoare ar putea fi ceva mai dificil de depistat, deoarece foarte multi bebelusi sunt agitati (iar acest semn nu este specific) si eruptiile apar rareori, nesistematizat.
Antecendentele familiale de alergie la lapte pot fi un indiciu important. Cu toate acestea, majoritatea adultilor care nu pot sa digere laptele de vaca nu sunt in realitate alergici; ei pur si simplu produc cantitati prea mici din enzima lactaza care este necesara pentru scindarea principalului carbohidrat din lapte (lactoza). Majoritatea bebelusilor produc suficienta lactaza chiar daca parintii lor nu fac acest lucru. Pentru a complica si mai mult situatia, multi copii care sunt cu adevarat alergici la proteinele din lapele de vaca sunt de asemenea alergici si la proteinele din laptele de soia. Pentru acesti copii, exista preparate speciale care nu contin nici proteine din lapte de vaca, nici proteine din lapte de soia. Este cel mai bine sa folositi aceste preparate sub indrumarea medicului."

sper sa fie de folos :)

Deea, mami de Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Salutare fetelor!
Apropo de vigantol, voi folositi sticluta pana o terminati sau luati alta in fiecare luna? Va intreb pt ca la Di si dr si asistenta imi spusesera ca trebuie sa schimb lunar sticluta ca nu-si mai face efectul. Voi ati auzit de asa ceva? Acum nu mi-a mai spus nimeni nimic, dar eu totusi am schimbat-o.

Luly mamica de Maria Isabela (03.12.2006) si Diana Andreea (04.12.2003)
poze

Mergi la inceput