Lege noua privind pensiile??

Lege noua privind pensiile?? | Autor: Roxali

Link direct la acest mesaj

Am fost anuntata de o ruda ca mama care e pensioanara, daca nu-si va ridica pensia in termen de 3 luni ramane fara.Adica,statul isi permite de un asa abuz...sa pape pensiile amaratilor??Pana acuma pensia era ridicata de o ruda a mamei, in baza unui act notarial(scazut termenu!),cu care platea toate chitantele casei(lumin, telefon etc)acuma nu ma interezeaza ca am chiriasi,deci ptr nevoi are de unde lua.
Care aveti cunostinte ma puteti lumina?? Va multumesc!

Ali

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Roxali, iubita, lucrez la Casa de Pensii asa ca sunt in tema.

Regula aceasta este dintotdeauna. O pensie neridicata timp de trei luni se sisteaza. Pentru ca trimiterea pensiei presupune niste comisioane si nu e rentabil sa o tot trimita si ea sa se reintoarca neridicata de la posta sau din cont curent.

Asasar dupa trei luni in care pensia nu s-a ridicat (pensionarul e plecat din tara, in spital, etc), ea nu se mai trimite. Dar asta nu inseamna ca o papa statul, pensionarul titular poate oricand sa ceara (dupa ce se intoarce din strainatate de exemplu, sau de unde o fi plecat) sa fie repus in plata printr-o cerere si un talon de pensie trimisa sau depusa la Casa de pensii de care apartine.

Atentie insa, aceasta cerere nu trebuie depusa mai tarziu de 3 ani de la data la care s-a facut sistarea pentru ca daca se depasesc cei trei ani, chiar ca banii raman la stat.
Sper ca ti-am fost de folos.

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Esti o dulce Angelique, stiam ca este asa, dar cucoana de la posta ia spus (rastit) veriosarei mele ca daca nu va ridica taloanele 3 luni nu mai poate lua pensia cica "lege noua "...gandindu-ma logic normal ca daca nu ridici taloanele 3 luni, pensia e transferata, deci nu mai poate fii ridicata pe baza talonului ci trebuie facuta cererea...multumesc.
Moderatoru poate inchide subiectu

Ali

Mergi la inceput