Retete internationale

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Fetelor, ca sa nu lungim subiectul doar cu adresele de mail, va rog sa mi le trimiteti pe PM.

Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Stefu are 1 anisor chiar azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Guguluff ,foarte interesanta reteta ta ,dar unde gasesc eu ingredientele aici in Ro?Otet de orez,foi de alge uscate si mai e si pasta aia.Daca exista asa ceva la noi spuneti-mi si mie ca pare ff interesanta reteta.

Miki si Luca-Andrei(4 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica spune:

quote:
Originally posted by bolgiumiki

Guguluff ,foarte interesanta reteta ta ,dar unde gasesc eu ingredientele aici in Ro?Otet de orez,foi de alge uscate si mai e si pasta aia.Daca exista asa ceva la noi spuneti-mi si mie ca pare ff interesanta reteta.

Miki si Luca-Andrei(4 mai 2005)



Foi de alge si wasabi am vazut in Cora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_81 spune:

Super initiativa! - Alina, in sfarsit m-am luminat cata apa si orez se pune la Sushi (reteta ta cu orez, wasabi si alge :); noi faceam cu prea putina apa si nu iesea ok; Daca imi permiti, as adauga ca este super sanatoasa (japonezii au foarte putini bolnavi de cancer pt ca mananca sanatos soya, orez, peste proaspat); alta observatie: e ff bun daca dizolvati intr'o cescuta mica aprox. o lingura de sos soia, un varf de cutit de wasabi = hrean japonez; dk nu aveti alge, puteti face un cubulet de orez si ii puneti in cap un cubulet de somon crud; inmuiati putin chestia asta in soia sos si gata.

Reteta de la noi - am vazut-o la televizor, in UK, am testat si e GROZAVA!!!

Turkey / Pork roast (Friptura la cuptor cu legume hranicioase)
Ingrediente (pentru 3-4 persoane)
2-3 morcovi
2-3 radacini de pastarnac
1 praz (optional)
2-3 cepe medii
1-2 ardei grasi
3-4 cartofi
1-2 lamai
800-1000g pulpa de curcan (sau cotlete de miel sau porc sau miel, ce vreti voi, really!)
2 linguri de ulei
sare, piper & alte mirodenii preferate pentru carne

Reteta
Se taie toate legumele in bucati medii si se aseaza intr-o tava (cu exceptia lamailor). Se stropesc cu ulei bucatile de legume si se amesteca bine astfel (noi cu mana ne descurcam) incat un strat foarte subtire de ulei sa acopere suprafata bucatilor de legume. Se taie apoi lamaia si se storc individual peste legume. Daca doriti, puteti sa puneti si bucatile de lamaie pe deasupra in tava, dar nu va recomand sa le mancati. Adaugati putina sare si piper. Puneti tava la un cuptor incins (200-220 grade) pana se rumenesc legumele (30-45 minute, depinde ce fel de cuptor aveti).

In timp ce se rumenesc legumele, se pregateste carnea. Pulpa de curcan / carne / se taie in felii de 1.5-2 cm grosime (sau folositi cotlete gata taiate). Adaugati peste carne mirodeniile preferate (sare, piper, patrunjel, rozmarin, marar, paprika, etc). Dupa ce s-au rumenit legumele, se aseaza bucatile de carne in tava peste legume si se lasa la cuptor pana se gateste si carnea pe ambele fete (dupa 15 min puteti intoarce carnea, ca sa se rumeneasca frumos).

Tava aleasa pentru acest fel de mancare trebuie sa fie suficient de adanca pentru a acomoda toate legumele, dar si suficient de lata pentru a acomoda toate bucatile de carne - as zice o tava normala de prajituri sau o cratita cu diametrul de 30 de cm aprox.

Observatie: este mai sanatoasa decat carnea prajita si are un gust nemaipomenit; ma gandesc ca ar aduce la masa copiii care nu papa legume !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

strumfito, i-ai taiat tot elanul la guguluf cu cartea ta. si ce daca ai cartea



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

strumfito, i-ai taiat tot elanul la guguluf cu cartea ta. si ce daca ai cartea

de-ale gurii

Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni




nu i-am taiat deloc elanul, pt ca subiectul a continuat - FELICITARI, FETELOR! - si pt. ca nu asta mi-a fost intentia, ci dimpotriva, sa le ofer fetelor care doresc astfel de retete o carte pe care eu o am in calculator (care si mie mi-a fost oferita de alta membra a forumului ), ceea ce pe unele dintre ele le-a bucurat, daca ai citit cu atentie...

Eu consider ca Alina (Guguluff) e aceea care ar fi trebuit sa-mi atraga atentia, in cazul in care acest lucru ar fi deranjat-o, ceea ce as ruga-o sa si exprime, cand mai intra la sub.

iar tu daca nu ai nimic de-a face cu subiectul, de mine de ce te iei???

si nu in ultimul rand, eu nu mi-am permis sa-ti spun tie: "si ce daca faci prajituri si AI MULTE RETETE"


Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"

Mergi la inceput