Un barbat de care-ti place mult iti face avansuri.

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

Draga paraluta nu stiu ce raspunsuri credeai ca poti primi!?Treaba e simpla dupa mine.Tinand cont ca nu e primul tau topic eu ti-as zice sa iesi mai intai din casnicia asta care te face nefericita si apoi sa-ti vezi de viata ta.Oricare dintre noi avem dreptul la fericire iar doar din obligatie sau mila nu poti sa traiesti cu cineva.Nu e vina ta ca sotul tau s-a imbolnavit,si chiar daca tu ramai langa el si te privezi de sansa ta la fericire nu cred ca ii va face lui prea mult bine.In timp isi va da seama de nefericirea ta,de faptul ca ai ramas cu el doar din obligatie.Unii oameni sunt capabili de sacrificii,de renuntarea la sine ptr ceilalti si aceast lucru ii face sa se simta bine,altii nu pot sa reziste si parasesc barca atunci cand se scufunda.Asta e!!!Nu poti sa te prefaci ca esti altcineva asa ca fi tu insati!Nimeni nu trebuie sa arunce cu piatra ptr ca situatia ta este una extrem de sensibila si este foarte greu sa treci prin asa ceva.Aaaa,inca ceva!Nu stiu daca e bine sa destrami casnicia altcuiva,mai bine cauta in alta parte si sunt convinsa ca vei gasi ceea ce cauti!iti doresc sa gasesti calea spre fericire!!!!!

dya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Eu chiar nu pot sa inteleg astfel de atitudini pe bune.Adika chiar asha hormonii sa iti joace feste sa te inebuneasca in halul asta?Toata viata mea am urat efectiv oamenii care insheala.Nu suport ideea nici de a inshela si nici de a fii inshelata.Mi se pare atat de urat.Mai dar atat de urat.Bleahhhh.Daca iti place altcineva nu inteleg de ce mai stai cu sotul tau?Mie mi s-ar parea corect sa stie si omul ala saracu ca numai reprezinta un interes.
Cunosc pe cineva casatorita,cu 2 copii,un sot minunat,si....CU AMANT DE 12 ANI......Casatorit si el la rrandul lui cu 2 copii.Nu fac parte din inchizitie si nici intr-o alta viata nu cred ca am avut vreo legatura.Dar vreti sa stiti ce ash face?Nu cred....Sau ma abtin!!!!URATTTTTT

35+ Roberta Anne-Marie http://new.photos.yahoo.com/naomi_creamy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by cpdee

Daca toate si toti sunteti fericiti in casnicie si nu va mai trebuie nimeni altcineva, niciodata pana acum si de acum incolo, va invidiez din tot sufletul. V-as si felicita, daca as putea crede ca e adevarat.

Eu nu as judeca pe nimeni "daca simte fluturi in stomac". Starea asta nu tine cont de starea civila, si daca o simti e deja prea tarziu sa i te mai impotrivesti. Poti sa comiti sau nu un act fizic, depinde de stapanirea de sine, de educatie, de pararerile personale. Relatiile se erodeaza si cel de langa tine nu te mai poate face sa te simti 100% din timp persoana ideala, perfecta, minunata, langa care orice zi este o minune. Uneori nu-ti mai poate ridica moralul, asa cum o poate face de exemplu admiratia neobosita si discreta a unui coleg/amic/cunostinta.

In cazul casniciilor reusite, nu iubirea sau "indragosteala" ne imping catre altul/alta, ci cautarea emotiilor, a unor noi inceputuri imposibil de trait. Caci numai o data e primul sarut...
Si recunoastem sau nu, eu cred ca toti cautam "fiorul dintai", disperati ca viata trece si nu intinerim...

Celor care au dileme, le urez mult noroc, pentru ca nimeni nu stie raspunsul. Uneori merita, alteori nu. Important este sa nu regreti.





Mare varza in mesajul asta. Deci toti sintem nefericiti si cautam fluturi, fiori... din astea, nu?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

statistic 70% dintre divorturi sunt incepute de femei

datorita si celuilalt thread al tau o sa fiu directa
cu o cauti, tu te simti nefericita cu sotul tau....asata reiese, tu singura lai numit "ratat si bolnav cu nervi"..ai inceput sa vezi in fiecare individ un potential fat frumos care vine calare pe cal alb sa te salveze
asa ca nu conteaza parerile noastre de nu e bine ce faci, nu e moral, nu e etic, ai famile, copii, vor suferi, el poate n-o sa fie cel mult asteptat si poate peste ceva timp o sa incepi sa cauti un altul....
fi sincera cu tine, fa-o dak asta vrei, dar nu fa pa alti sa sufere din cauza asta

all the best!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

Eu zic sa ne mai spuna si Paraluta ceva...a primit destul de multe raspunsuri, critici, sfaturi...
Eu nu o critic...lucruri astea, care apar in viata, te motiveaza, ai mai multa grija de tine, de cum arati, ce vorbesti si cate si mai cate...ASA ESTE VIATA ASTA!!!
daca ne place cineva si este si reciproc...pentru moment nu s-a intamplat nimic si poate nu se va intampla...este o atractie...

ce parere are Paraluta?

Bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Asa este , lucrurile astea mai apar in viata , si conform legilor lui Murphy , ni se pot intampla si noua , celor care gandim ca "eu, niciodata..."* Haideti sa nu incepem sa o judecam si sa o condamnam pe Paraluta , ea a avut curajul sa expuna o problema delicata , inca nu a ajuns sa-si insele sotul , chiar daca , se pare , in momentul de fata il desconsidera . E greu , si nedrept sa judeci un om , pana nu esti in situatia lui . Ea a cerut aici un sfat , sau parerea personala a fiecaruia , va rog sa pastram manierele elegante si sa nu incepem sa o atacam sau sa o etichetam , ci sa ne spunem parerea fara sa jignim .Sunt sigura ca poate sa inteleaga ca nu e o idee buna ceea ce vrea sa faca , si fara sa ne exprimam ironic. * Si eu astept concluziile ei...Cu drag , magnolia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by cpdee

Daca toate si toti sunteti fericiti in casnicie si nu va mai trebuie nimeni altcineva, niciodata pana acum si de acum incolo, va invidiez din tot sufletul. V-as si felicita, daca as putea crede ca e adevarat.

Eu nu as judeca pe nimeni "daca simte fluturi in stomac". Starea asta nu tine cont de starea civila, si daca o simti e deja prea tarziu sa i te mai impotrivesti. Poti sa comiti sau nu un act fizic, depinde de stapanirea de sine, de educatie, de pararerile personale. Relatiile se erodeaza si cel de langa tine nu te mai poate face sa te simti 100% din timp persoana ideala, perfecta, minunata, langa care orice zi este o minune. Uneori nu-ti mai poate ridica moralul, asa cum o poate face de exemplu admiratia neobosita si discreta a unui coleg/amic/cunostinta.

In cazul casniciilor reusite, nu iubirea sau "indragosteala" ne imping catre altul/alta, ci cautarea emotiilor, a unor noi inceputuri imposibil de trait. Caci numai o data e primul sarut...
Si recunoastem sau nu, eu cred ca toti cautam "fiorul dintai", disperati ca viata trece si nu intinerim...

Celor care au dileme, le urez mult noroc, pentru ca nimeni nu stie raspunsul. Uneori merita, alteori nu. Important este sa nu regreti.






Daca inteleg eu bine la un moment dat cand nu te mai "flutureste" jumatatea legala esti indreptatit sa cauti fluturii altundeva. De acord cu tine.

Dar de ce nu o rupi cu jumatatea? Nu e mai corect fata de toata lumea? Sau gasim o explicatie savanta prin care reusim sa stam cu posteriorul in doua luntrii si constiinta curata ca lacrima?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by ellej

Dar de ce nu o rupi cu jumatatea? Nu e mai corect fata de toata lumea? Sau gasim o explicatie savanta prin care reusim sa stam cu posteriorul in doua luntrii si constiinta curata ca lacrima?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.



Pentru ca, pe langa corectitudine, mai sunt si alte lucruri importante in viata. Uneori mai importante decat corectitudinea ad literam.


My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by ymcar

quote:
Originally posted by ellej

Dar de ce nu o rupi cu jumatatea? Nu e mai corect fata de toata lumea? Sau gasim o explicatie savanta prin care reusim sa stam cu posteriorul in doua luntrii si constiinta curata ca lacrima?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.



Pentru ca, pe langa corectitudine, mai sunt si alte lucruri importante in viata. Uneori mai importante decat corectitudinea ad literam.


My life stinks



O scuza foarte convenabila...

Eu astept corectitudine din partea celorlalti si inteleg s-o acord la randul meu. Nu mi-ar conveni sa aflu ca sotul are o aventura dar nu mi-a zis ca sa ma menajeze sau "sa aiba copilu' tata" sau alta bazaconie de genul asta. Tie cum ti-ar fi sa stie toata lumea ca ai coarne (asta se afla rapid) doar tu sa convietuiesti fericit cu jumatatea care "te menajeaza"?





Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Mi-ar placea sa nu mai aruncati cu pietre asa usor!

Si eu sunt complet impotriva adulterului si totusi acum ceva vreme am fost la un pas sa cad in ispita. N-am facut-o si am avut motivele mele sa nu o fac si am avut si taria sa ma controlez, dar si conjunctura m-a ajutat. Daca n-ar fi fost un complex de imprejurari cine stie ce s-ar fi intamplat. Si eu imi iubesc si imi iubeam si atunci sotul si totusi - apropos de cine il mentiona mai devreme pe Murphy uite ca mi s-a intamplat si mie. Paralutza in schimb mai mult decat mine are probleme in relatia ei cu sotul deci e supusa tentatiei si mai abitir.

Eu doar atat va spun - nu trebuie sa fiti neaparat de acord cu ea sau sa-i aprobati comportamentul, dar nici nu o judecati fratilor - pana una alta se face vinovata doar de faptul ca a avut curajul sa-si expuna gandurile - cati/cate dintre voi pot spune cu mana pe inima ca nu au fost si nu vor fi niciodata atrase de altcineva decat de propriul partener!?

Mergi la inceput