Nu accepta recompensele!

Nu accepta recompensele! | Autor: silvana_salajan

Link direct la acest mesaj

Buna, am si eu o problema si m-am gandit ca poate ma aude cineva: Saptamana trecuta am fost oprita de educatoarea fiului meu (care e grupa mare) sa-mi spuna ca deja de 2 ori i s-a intamplat sa doreasca sa-l recompenseze cu buline rosii puse in piept, sau stelute si el sa refuze cu lacrimi in ochi. Ea cica nu-si explica asta, deoarece copii sunt dornici in general de laude si nu a mai intalnit cazul asta. El a mai fost recompensat cu buline la inot si eu nu am vazut sa nu le doreasca. Ed aceea nici eu nu-mi explic. L-am intrebat ce si cum, si mi-a zis ca nu vrea sa fie intepat cu acul. Credeti l-o fi intepat vreodata? Bulinele pe care eu am vazut ca le-a acceptat erau decupate din autocolant.Si inca ceva: el nu vrea sa duca niciodata la camin bomboane de ziua lui, deoarece nu vrea sa fie urcat pe scaunel sa i se cante La multi ani!!!Oare am crescut un copil fricos? Credeti ca am stat prea mult langa el si prea l-am cocolosit?? Ce sa fac mai departe? Cum sa procedez pentru ai da mai multa incredere in el insusi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

eu cred ca este foarte timid.

poate ca la innot, unde zici ca primeste bulinele respective fara probleme, se simte mai in largul lui, nu sunt asa multi copii, stiu eu?

intreaba-l poate copiii rad de cei care au bulina rosie, nu se stie ce reactii sunt, copiii se comporta de multe ori ciudat!

despre cum sa-l faci sa aiba mai multa incredere in el, nu stiu...

convinge-l ca bulina asta e un lucru bun, de ex: este un premiu pt el, pt ca a fost cuminte si pt ca a invatat bine, a raspuns corect...

si vorbeste cu educatoarea, poate chiar folosesc un ac sa fixeze bulina?!

cand e ziua lui, invita copiii acasa, sa vada ca e bine sa fie ziua ta, esti in centrul atentiei, primesti cadouri. si la gradinitza roaga doamna sa nu il mai urce pe scaun, dar sa duca totusi bombonelele...

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DE CE SA REPETI VECHILE GRESELI, CAND EXISTA MULTE ALTELE NOI PE CARE POTI SA LE FACI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

eu eram deranjata de aceste laude cand eram mica...
laudele ma deranjau, ma obligau parca si nu-mi placea sa fiu constransa
daca eram buna la ceva eram buna ca-mi chiar placea acel ceva si cand intervenea cineva cu lauda imi pierea tot cheful sa-mi continui activitatea, n-o mai faceam din placere, stiam ca cineva se asteapta de la mine sa fiu la fel de buna, intervenea tensiunea si abandonam nu rareori....
daca nu-i plac recompensele, laudele, bulinutele eu n-as insista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Ce e culmea e ca doreste stelute pe caiet, daca a scris bine vrea sa fie recompensat. Si ce m-a socat e ca acum intr-o zi mia zis: Mami, cand am sa umplu caietul cu liniute (caiet pe care singur din proprie initiativa si l-a inceput), imi pui o bulina in piept? Am ramas cu gura cascata. Nu mai stiu ce sa cred. Sunt in ceata.De timid, este timid, insa mi se pare ca de cand e la camin a facut mari progrese. Ce ma fac?O fi o problema mare? Tre sa vb cu educatoarea, sa vad cum le prinde bulinele. El a facut multe injectii cand a fost mic, si poate are o retinere vizavi de ac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Silvana, nu am copii de aceea nu pot sa spun ca vorbesc din psihologia copiilor.
Dar....cand eram mica si chiar si acum, nu mi-a placut niciodata sa fiu in centrul atentiei.Ma simteam total stinghera.Imi placea sa ma urc pe scena sa imi iau premiul cu coronita, dar ma dadeam repede jos ca ma vedea o sala intreaga plina de parinti si de bunici care mi se parea ca se uita numai si numai la mine.
Poate asta e si explicatia lui...cand il lauzi tu iti cere tie bulina pentru ca tu esti mama lui si atentia ta normal ca nu il stinghereste. Dar sa fie in centrul atentiei la gradi (si sa ii puna educatoarea bulina in fata copiilor sau sa il urce pe scaunel si sa aiba zeci de ochi atintiti asupra lui si copii care sa ii cante LUI), poate i se pare...mai 'nelalocul lui' si ii da o senzatie de ...fastacire...

Mergi la inceput