indemnizatie de NASTERE?

indemnizatie de NASTERE? | Autor: RUXMAX

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am citit intr-o revista pt femei: "I...a" la rubrica de "Dialog cu cititorii" urmatoarea postare: "Pe 16 aug 2006 am nascut o fetita. Mai am un baiat de 3 ani si pina acum nu am primit indeminizatia de nastere.Trebuie sa depun o cerere la primarie sau trebuia sa primesc indeminzatia automat, din momentul inregistrarii nasterii?"
IAta ce i se raspUnde mamicii in aceasta revista: " Pentru primirea indemizatiei de nastere , trebuie sa depuneti , in teremn de 6 luni de la nasterea copilului, la primaria localitatii de domiciliu , o cerere tip insotita de copii dupa cartile de id ale dvs si sotului, de o copie dupa certificatul de casatorie si o copie dupa certificatul de nastere al celor 2 copii"

Acum, ce nu inteleg eu: ce inseamna indemnizatie de nastere, stiind ca ceea ce se acorda (banesc)cf legii este:
1. In timpul celor 126 de zile- cf legii 158 -de la serviciu 85% din media veniturilor, etc...( deci nici o legatura cu primaria;
2. Dupa nastere, indeminzatie pt cresterea copilului, adica CIC-ul, deci NU de nastere, si pt asta actele se depun doar in termen de 60 de zile, deci nu de 6 luni si, intr-adevar, banii vin prin intermediul primariei.

Deci: CE ESTE INDEMNIZATIA DE NASTERE?Am auzit intr-adevar de o suma -150RON, dar doar din 2007, iar femeia a nascut in 2006...

VOI ce stiti?
Ruxandra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinculet spune:

Buna,
Sunt proaspata mamica si in luna decembrie am ridicat indemnizatia de nastere de la primaria de unde am domiciliul.
Cuantumul indemnizatiei este de 190 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_lia spune:

Eu nu stiam de aceasta indemnizatie, dar se pare ca exista de ceva timp.
Uite ce am mai gasit eu:
indemnizatia de nastere se acorda, la cerere, o singura data, pentru fiecare dintre primii patru copii nou nascuti vii (prin nou nascut viu se intelege copilul pana la sase luni) Incepand cu 01. 01. 2005 cuantumul indemnizatiei este de 1 860 000 lei. Cuantumul se indexeaza periodic de catre guvern.


Lia 29+ Cand vine Iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da despre ea este vorba si aveti la dispozitie maxim 6 luni de la nastere dupa care o pierdeti.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_ls20 spune:

Am citit si eu acum despre aceasta indemnizatie DE NASTERE, si am o nelamurire: este diferita fata de acel program cos bebe de 150 ron? Si, daca da, cum se procedeaza? Unde trebuie sa ma duc si ce acte trebuie prezentate?

Mergi la inceput