Piticlonti de iulie-august 2004 (210)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Raspuns si pentru Eli,
-trezirea la 7-7.30,mic dejun,o felie de paine cu unt si miere sau pastramioara si un iaurt mic danonino
-ora 10.30 o banana,
-iesit afara 11-12.30,
-pranz:supa de pui mai groasa,somnic 13-15
papare felul 2:piure cu branza/outz cu pastramioara/gratar de pui cu cartofi/ficatzel de pui,desert juma de portocala sau mar
-iesit afara 17-18,papat o banana,
-cina la 19.30 gen bocatzele:legume,pastrama,cascaval,etc,
-somnic de la 21.30-22, dupa ce adoarme un bibe de lapte de 250 ml si frichineli non-stop noaptea!!!
O poza cu un nou sistem de comunicare,"se aude ceva, heeellouu, heellouu"
http://new.photos.yahoo.com/gorodeii/album/576460762383339828/photo/294928804171079975/19
pupici

www.dropshots.com/day.php?userid=225059&cdate=20061230" target="_blank">filmuletz,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna dimineata!
noi am batut toate recordurile de somn! ne-am trezit la 8! nu pot sa va spun ce bine a fost... s-a trezit la 4, dar i-am spus ca trebuie sa mai dormim, i-am dat un bibe de lapte si gata, somn de voie! cand am deschis ochii si am simtit ca e lumina, primul gand a fost ca a aprins cineva lumina in dormitor
altfel suntem la fel... muci, aseara febra. in continuare nu mananca nimic, traieste cu lapte si apa.
dana si adela - multa sanatate!

cele mai frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Gata, am scapat si de vaccinul asta - Stefan nu a plins decit foarte putin, la intepare si dupa aia parca a uitat complet. Dr. mi-a spus ca nu e nevoie sa fac nimic special ca vaccinul (Infanrix TM parca ii zice) nu da nicio reactie - deci pot sa-i fac baie, dar o lingurita de Nurofen la culcare tot ii dau...

Ne-a si cintarit si masurat - are tot 12 kg iar inaltime 91 cm (in picioare) - s-a lungit asa ca de asta cred ca pare si mai suplu decit inainte...

Ca tot intreba Eli de program - Stefan se trezeste intre 7:30 si 8, maninca biberonul de lapte (vreo 250-270 ml), uneori mai trage un somn de juma' de ora dimineata, apoi iese afara cu bunicele, maninca de prinz la ora 13 (supa si felul doi) si api somn de prinz de pe la 14 la 17. La 18 maninca un iaurt (sau brinzica sau orez cu lapte, etc), iar seara mai ciuguleste cu noi cind luam cina. De culcat se culca in jur de 22.30 - 23, dupa ce stingem TV-ul si ne culcam si noi

Pampersi avem non-stop, treaba mare face la oala (daca il prindem ca se screme si suntem mai rapide), dar in ultima vreme a inceput sa-mi care oala si sa vina la mine tinindu-se de pampersi - l-am pus pe oala, dar evident nu a facut nimic...eu zic totusi ca e un semn bun, poate ajungem si noi in vara asta sa scapam de ei!

Si in final - ma bucur ca v-au placut pozele - intr-adevar ne-am simtit bine! De schiat s-a putut schia (noi am fost linga Kitzbuhel, care e cam la 40 km de Kaprun - acolo am fost insa anul trecut - Ina sper ca nu le-ai vazut pe alea din Ianuarie 2006, nu?) in toate zilele (mai putin una cind a plouat).

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004)
Poze nou-noutze cu Stefanutz
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

'Neatza! Va vine sa credeti ca a dormit copilul meu pana la 8.45? Si eu m-am trezit la 8.20 pentru ca a sunat telefonul?? Doamne, ce rasfat!
Sanatate multa la toti copiii bolnaviori!
Am vazut poze cu Stefanutz in Austria,mi-au placut toate dar cel mai mult cele de la piscina (asta pentru ca-s eu ratza, probabil ).
IOANA, am vazut si vecinica inventiva, daca la 2 ani jumate are deja doua inventii la activ (super-aspiratorul si sistemul de comunicatii) eu cred ca sariti peste camin si mergeti direct la colegiu, nu?
Eu ma gandesc sa-l dau pe Matei la caminul din curtea bisericii de la Minerva, am auzit ca e bun, voi merge cat de curand sa vorbesc, daca fac alea fitze, avem gradinitza cu program prelungit in spatele blocului nostru.
Faza cu reducerile e de doi lei, am auzit ca se mai practica chestia asta...
OLIVIA, si eu ii pun lui Matei ciorapi, cred ca se lipesc cel mai bine de picior si nu se simte frigul.
LILIANA, tu ce faci, ca-i cam scurt mesajul?!
Mai revin acusi cu programul de masa al lui Matei...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!
Fusei la ecografie. Dupa ce m-a trezit Maria non-stop az'noapte (nu a avut febra da' s-a frichinit "mamiii, mamiii, m-a muscat" "unde" "la dinti!!!") am lasat-o cu taica-su urland "mamiii, mamiii".
Si la telefon consortul a recunoscut ca a incercat sa o consoleze numa' 2-3 secunde dupa ce am iesit pe usa, pe urma a lasat-o sa se crizeze de voie. Statea in fund si jelea. Cica nu e de la masele, e de la rasfat!
A ramas cu o galma de toata frumusetea pe picior, dam cu voltaren din cand in cand sa mai scada.

Samburica e bine, nu e asa grasana ca Maria, care era mereu mai mare cu 1 saptamana conform ecografiei (ceea ce nu-mi place, ca doar d;aia mananc, sa se vaza si la ea nu numa' la mine!). La analize mi-a iesit streptococ hemolitic de grup B asa ca trebe sa dau telefon la doftor sa vad cum ii dam la cap.
Placenta arata ciudat, ecografista isi dadea cu parerea ca e de la toxoplasmoza...

Maria de la Ieshi e tare cu inventiile.Pupam bolnavorii. O zi frumoasa la toata lumea!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Neatzaa !!
Facui o pauza de munci sa citesc ce ati scris ... am vazut si poze de Gorodica mica, mey, Ioana, fetita ta e o dulcica, si e haioasa tare !!
Gabi, am vazut si pozele voastre, cel mai mult mi-a placut aceea in care Stefanel doarme ghemuit pe pat !! Ma bucur tare ca a fost OK la vaccin, abia astept sa trecem si noi de povestea asta, ca ma ia cu friguri sa ma gindesc !!
Olivia, multam de sfat, sigur o sa ii spun pediatrei, doar ca ma oftichez ca nu stiu de unde naiba au aparut bubitzele alea, eu tot inclin sa cred ca de la saltelele alea de cauciuc pe care se juca gizmoul la mare, ca veneau tot felul de copilasi pacolo ! Eczema ca eczema, dar asta nu mai trece niciodata ???
Eli, !! Intrebai de program - uite cum este cel al lui Andrei : se trezeste la 10 - micul dejun este un bol de cereale nesquik cu cheerios si cu lapte, apoi iese afara in jur de 12, masa de prinz este pe la 13.30-14 - supa/ciorba de pui/vaca, felul II variaza dar prefera "dino" (astea sint niste snitzele din carne de curcan in forma de dinozauri !!), de doua ori pe saptamina maninca ou ochi cu cascaval si cu castravete si rosii plus desert uneori o juma de baton kinder penguin sau un iaurt mic, somn la prinz intre 15-17, la trezire maninca fructe cu brinza de vaci sua cu cereale hero cu miere, iar seara la 20.30-21 cina - alt fel de mincare mai usor, eventual doi crenvusti de pui sau feliute de piine cu unt si pateu si 200-250 ml lapte inainte de culcare (22-22.30).
Marcela, sanatate multa puiului mic , stiu ca e frustrant sa iti vezi copilul ca nu maninca, dar crede-ma ca o sa se remedieze, si noi facusem o criza cind a fost Andrei racit, ca nu vroia nik !!
Sanatate si voua, Dana-emma !! E bine ca Ricu bea sucul acela, Andrei refuza si acum sucul facut din fructe, doar granini vrea !!
Ina, succes cu bona si cu gradinita !!
La noi, capitolul gradinita mai asteapta, ca primaria ne construieste una exact in spatele blocului, la o aruncatura de bat, asa ca abia astept sa o termine, cred pe undeva pe la finele anului !! O sa ma uit pe geam si o sa imi vad copilul jucindu-se in curtea gradinitei, heheh !!
In rest sintem ok, ieri a fost cumnata-mea cu cea mica pe la noi, fetita e o dulceata, grasuna - are deja 5 kile o suta, maninca exclusiv humana si face o galagie mama-mama daca biberonul nu aterizeaza in gurita ei cind ii este foame !! Era si nepoata-mea cea mare la noi si amindoi copiii au fost fascinati de cea mica, mai ca nu s-au dezlipit de ea, tot veneau si o mingiiau pe picior (ca le-am explicat ca nu au voie sa o atinga pe minutze sau pe fata !!), iar azi dimineata, prima chestie pe care a spus-o Andrei a fost "Unde este bebe??", dupa care a pus mina pe telefon ca el vrea sa sune sa vorbeasca cu bebe !! Florin i-a explicat ca bebe este mik si nu poate veni la noi si i-a zis ca poate mergem noi la el cit de curind, iar Andrei a concluzionat "Bine, mergem miine !!"
Gata, ca m-am intins cit o zi de post !!
Va doresc o zi minunata tuturor cu sanatate la maxim !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Programul nostru (avem cam 17kg si 1m, trebuia sa o cantaresc si masor dar s-a pus pe urlat):

8:00 300ml lapte cu 2 masuri cereale
10:00 1 banana +1 mar + suc de la 2 portocale
11-13 plimbare
13:30 250ml piure de legume cu carnita/ou , 100ml supica
15:00-17:00 somn
18:00 1 cremoso+1 danonino
18:30-19:30 plimbare
22:00 200ml lapte cu 4 masuri cereale
22:30-7:30 somn
Evident, orele nu sunt batute in cuie dar cam asta e programul...zilnic!
(Maria mananca numai dat prin blender!)

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Robi si io am auzit de caminul ala,merg si io in inspectie.Eu am o gradinitza exact in spatele blocului(in spatele cinematografului Dacia)complet renovata cu termopane si alte alea dar am inteles ca-s grupe de 36 de cupii!!Am sa merg si acolo sa vaz care-i treaba si-ti spun si tie!
Meii, a mea este intr-o faza maxima de maimutza,adica face tot ce facem noi,daca eu merg sa fac pp se duce si ea sa faca la olitza,daca fac mancare ii face si ea cenusaresei,s.a.m.d,ii zic aseara"maimutza ce esti","nu-s maimutzaaa!","da' ce esti,draga","is copil!"Si are un nou joc,eu-s lesinata de ras,ea este bunica geta si tacsu este maria,asa ca-l striga pe tacsu"Malia hai sa te imblac sa melgem afala!",se aseaza tacsu linistit la stirile sportie,ea incepe"Malia hai sa mananci,inghhhitee din gulitzaa!"
Cristalina pupam samburica!!!
Btw, mandra are 13kg si aproape 91 de cm,categoria tzantzar ca Stefanutz!

www.dropshots.com/day.php?userid=225059&cdate=20061230" target="_blank">filmuletz,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Intrebare intrebatoare.
Stiti un medic pediatru internist bun, parca asa le zice alora de se ocupa de detoate, la spitalul Grigore Alexandrescu ?!
(vara-mea ma intreba si io in nemernicia mea raspundeam in dude, credeam ca asta e acelasi cu spitalul Budimex...sper sa nu fie nevoie sa ajungem la niciunul ca sa aflu pe pielea mea mai in detaliu....)

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Buna, fetele!
In sfarsit am ajuns acasa, a fost suuuper in vacanta!
Gabi (leeloo), vad ca ai fost prin zona si tu, noi am fost la Zell am See, dar am schiat si la Kaprun. Imi pare rau ca nu am luat si piticul, dar n-am avut curaj anul asta. Noi am doarmit la Viena, dar am plecat din Timisoara, deci am mers mult mai putin. In rest, am luat magazinele cu asalt prin Parndorf si prin Salzburg, am prin s toate reducerile...La anul vreau s-o iau si pe Ianca sa o pun pe schiuri!



Inca n-am avut timp de poze, de-abia am citit din urma, pe sarite...imi pare rau ca sunt atatia pitici bolnaviori...si Ianca a facut febra si a vomitat vineri, dar la noi e alceva. Mama a tras o sperietura zdravana cu piticul, a ajuns la urgente cu ea sambata pt ca avea febra 39.5. Insa nu e vorba de viroza, ci de problema ei cu burtica. Am descoperit in dec. ca are intoleranta la lactoza severa, acum e pe regim sase luni, nu are voie nici branza, nici iaurt...Dr. mi-a spus ca in 6 luni are sanse mari sa scape de intoleranta asta, dar, din pacate, am descoperit-o destul de tarziu. In fine...bine macar ca stiu ce era cu diareeile astea care mi-au mancat zece ani din viata, ca sa ma exprim poetic!


Ma duc sa ma uit la poze si sa mai citesc. va pup!
Multa sanatate piticilor bolnaviori!!!!

Ianca Printesica si Super Mamica

Ianca Nasturica
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Dialoguri strumfesti



Mergi la inceput