Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Ingeras si Maya Maria.... !!!
Si puiutilor care azi mai adauga o luna...
Matei de Biabaus
Alexandra Maria de Carla
Andrei de m_monique


Nici n-apuc sa scriu ceva ca face Luca armata cu mine.
Vroiam sa va spun ca aseara a fost bine. Dupa fiecare masa il tin in bratze pana ragaie de cel putin 5 ori. Am dansat pe Beatles si The Cure cu el, de nu imi simt spatele.. dar nu am avut probleme cu colici. Deci, miscare multa dupa fiecare masa de dupa ora 17.00, plus Sab Simplex si Bonnisan. Cel putin, aseara a tinut figura.
Asiza, bafta azi la doctor.
Chris, lasa ca trece si perioada asta. Acum, daca de 2 zile sint in mood pozitiv, incurajez pe toata lumea.
Va pupicesc

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

ruxandra, pana acum o jumatate de ora am rezistat... desi nici noaptea trecuta n-am dormit prea mult. Dar acum imi e chiar somn, insa Cristi inca nu doarme. Si daca nu are suzeta in gura se agita si face scandal, asa ca sunt la datorie. Parca sper sa isi gaseasca degetele mai repede si sa renunte la suzeta...

asiza, mergi la control pentru seromul de care scriai zilele trecute? Nu-ti fa probleme ca nu bati pe nimeni la cap!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Donia, inteleg ca scapa suzeta??

Ca si Grigore face asa si apoi urla.
Am gasit modalitatea sa-l pun pe burta cu suzeta in gura, asa n-o mai scapa.

Stiu ca tu esti total impotriva, da poate poti sa-l lasi pe burta pana adoarme si apoi sa-l intorci??

Oricum ai face, iti doresc cat mai rapid un somnic bun.

2 luni


Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb
Infanrix hexa are in plus vaccinul pt Haemophilus influenzae tip b, care da o forma de meningita.

deci e bun ori ba acest vaccin??? Noi asta l-am facut fetei. Acesta fara hepatita B se face si la 4 luni, iar la 6 lyuni se repeta acesta infanrix hexa. Deci?

Ingerasa si pentru Maya Maria!
Alexandra Maria de Carla
Andrei de Monique.
Matei de Biabaus

Asiza bafta la dr.

Cu groaza ma gandesc la bietul copil ars. Dar ma-sa ce o fi facut in acest timp? Clatite????

A fost o noapte linistita - Kara a papat seara de la 7 pana pe la 8.30 - ba tzatza, ba lapte muls de la frigi - incalzit in prealabil - tot nu era satula - am mai facut si formula - si a mai papat si de acolo 40 ml. Mi-a dormit pana dimineata la 4. Vad ca si-a scos si masa de 1-2. Deci ... in curand vom dormi toata noaptea.

you all


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III, - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

mai are si varicela(?) in plus, am impresia, care e optional

chris + alexandra 07.12.2006
bebe alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ruxandra, tot mi-e teama. Si am impresia ca nici nu se simte prea bine pe burta, il pun doar o data sau de doua ori in timpul zilei ca sa-si exerseze muschii cefei si probabil ca nu e obisnuit.
Dar acum e liniste de vreo 10 minute... sper ca in vreo jumatate de ora sa ma culc, astept sa imi pup sotul inainte de plecare si ma bag in pat.
O zi buna va doresc!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sraluca spune:

AELITA dar tu esti responsabila cu deschis capitole noi peste tot? Si la fulguleti si la mamici.

Pai la acelasi lucru ma gandeam si eu cu ceaiul. Ieri am luat de la HUMANA fenicul si chimen si sa vezi ce se stramba cand i-l dau. Nu e vorba ca si la musetel se stramba.Numai baby drinkul i-a placut la nebunie.Mai fac incercari sa vedem daca il conving.

sraluca Mihai Alexandru 25.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by Mirona

quote:
Originally posted by ruxandra_sb
Infanrix hexa are in plus vaccinul pt Haemophilus influenzae tip b, care da o forma de meningita.

deci e bun ori ba acest vaccin???



Mirona, este f bun vaccinul, protejeaza bb in plus si fatza de HIB. Si noi tot pe asta l-am facut.
Exact, la 4 luni il face pe Infanrix penta (fara hepatita B) iar la 6 luni iar Infanrix hexa.

Componenta asta in plus pt HIB (Haemophilus inluentae tip B) nu este inclusa in vaccinul oferit de stat, adica vaccinul pt HIB nu este obligatoriu in Romania si nu este cuprins in schema de vaccinare oficiala.

Chris, Infanrix nu are inclus si vaccinul anti-varicela.
Vaccinul pt varicela este separat si se face mai tarziu.
Este optional, adica nu este obligatoriu in Romania.

Infanrix hexa are 6 componente = DTP (anti-difterie, anti-tetanos, anti-pertussis) + anti-hepatita B + anti-poliomelita + anti-HIB
Infanrix penta are 5 componente = toate de mai sus, mai putin anti-hepatita B

Donia aud sforr, sforr?
Noapte buna.

2 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

dupa o naopte si o zi nedormite am avut shi eu o revelatzie: bblisa nu se foieste pentru ca ii vine sa vomite, cu vomita pt. ca se foieste - si se foieste pt. ca are kupilul prea multe energie!
Deh, scorpiutza....

Asa ca, daca 48 de ore m-am straduit sa n-o clintesc ca sa nu dea pe afara, acu' am luat-o la juma de ora de dans prin casa - si doarme puiul meu neintors!!!



Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meko spune:

Madaluta, sa stii ca ti-am urmarit povestea la asteptand un ingeras si m-am bucurat f. tare de minunea voastra, mai ales dupa atata vreme.Aveti un bebelus f.f.f. frumos.Se pare ca avem botezurle in aceeasi zi. Nici noi nu am vrut sa il facem in post, ca se ne manance lumea mancarea.am si eu emotii cu vremea, pt ca am si eu rude din alte judete, dar mai ales sora mea care e din Buc.Noi il facem la Zorile. Voi unde il faceti?

Dandusa, am vazut ca fetita ta - care este o scumpa - e cu o zi mai mica decat Matei.Cat a luat in greutate pana acum? E mancacioasa?Eu nu mai alaptez, i-am dat numai o luna si chiar si atunci combinat cu supliment nan 1, pt ca plangea dupa 1/2 de ora de supt, eu credeam ca nu se satura si imediat ii bagam biberonul.La un moment dat nu a mai vrut deloc sa suga si m-am chinuit cateva zile cu pompa, dar imi iesea cantitatea record de max. 30 ml. p zi si am renuntat. Acum am ceva mustrari de constiinta, ma gandesc ca puteam sa insist mai mult, poate lua si el mai bine in greutate. A luat in primele doua luni numai 1.500 grame.Noi il cantarim saptamanal, si se pare ca nici luna sata nu e mai fericita....

A_deju, eu cred ca osa merg astazi in parc, dar asta dupa ora unu, acum Matei e la plimbare cu soacra-mea pe malul marii. Noi stam in zona Delfinariu si de cand e vremea sata il scoatem in fiecare dimineata la aerosoli.ieri a stat afara 7 ore, a dormit aproape non stop.Afara doarme, iar in casa plange de trezeste tot blocul.Ce sa inteleg eu din asta?
eu daca te vad oricum o sa te recunosc,v-am vazut pozele si v-am admirat "motanul".

Mergi la inceput