Visatul urat noaptea poate fi un semnal de boala?

Visatul urat noaptea poate fi un semnal de boala? | Autor: doroty

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de 4 ani se plange de aproximativ o luna ca viseaza urat noaptea.
De fiecare data inainte de culcare imi spune ca nu vrea sa viseze si ii e frica sa adoarma.
Si chiar se scoala de cateva ori pe noapte plangand ingrozit si strigandu-ma. Din fericire adoarme imediat la loc.
El adoarme singur de la nastere cu lumina stinsa si fara sa stau cu el.
Nu s-au intamplat evenimente deosebite in viata noastra si se uita la aceleasi tipuri de filme.
De aceea nu stiu care sa fie cauza.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caminik spune:

Draga Doroty sa stii ca si fetita mea ,care are 10 ani,se plange de acelasi lucru.SEtrezeste noaptea si imi spune ca a visat urat si pana nu o culc cu mine nu poate sa adoarma.Sa stii ca la noi se intampla de foarte mult timp acest lucru iar eu cred ca am sa ma duc la o baba sa o descante.Stiu,ai sa-mi spui,ca sa merg la preot,dar sa stii ca am puse rugaciuni la manastire de aproape 7 luni.Chiar am postat si eu un titlu.dar cu leacuri babesti.Sper ca peste doua saptamani sa va pot da un mes cu o stire imbucuratoare,dupa ce merg la tara.Nu il forta sa doarma singur.Te pup si ai grija de micut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Doroty, visele comunica ce exista in inconstient. Visul nu este un semn de boala ci un indicator al conflictelor inconstiente. Incurajeaza-l sa povesteasca ce a visat imediat cum se trezeste pentru a da sens realitatii. Varsta de 3-4 ani este specifica cosmarurilor deoarece corespunde stadiului oedipian, foarte conflictual.

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Eu visam urat cand eram mica, pe la 4-5 ani si ma trezeam plangand aproape in fiecare noapte. Tin minte doar o frantura dintr-un vis, ma urmarea cineva cu cutitul. Nu stiu de unde oi fi vazut eu asa ceva. Bunica-mea m-a dus la o "baba" (de fapt era un mosh ) care "mi-a descantat de frica" si, sustinea ea, de atunci nu am am mai visat urat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Inainte sa l duci pe la babe si pe la mosi te ai gandit ca seara inainte de nani sa i citesti o poveste frumoasa? Si sa mai renunte la filmele cu pricina? Nu stiu ce canal priveste dar eu cand am fost in tara m am ingrozit ce transmit pe canalele de desene animate si ce limbaj violent este folosit!

A inceput anul asta gradi? Are cumva acolo probleme care i macina sufletelul? Gandeste te la astea intai si lasa babele. Vorbeste cu el. Afla i framantarile.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Mey, tu cui ii raspunzi despre babe? Fata nu il duce la babe, pe mine m-a dus bunica-mea la babe, acu vreo treizeci si ceva de ani :))
Disclaimer: nu recomand. Eu n-as duce copilul meu la babe.

Cred ca trebuie limitat televizorul, eu stiu, inlaturate motivele pentru care copilul ar putea sa fie speriat. Eu nu mai tin minte dar sigur ceva ma speriase pe mine ca si copil. De exemplu, tin minte ca pe mine ma lasa bunica singura in casa dimineata si pleca la servici, iar strabunicul venea la mine dupa o ora-doua. Poate asta ma speriase? Sau stiu eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KSorana spune:

SI la noi se manifesta de citeva zile frica somnului.Iar aseara ,am zis impreuna Tatal nostru si s-a linistit.Nu a mai visat si nici nu -s-a mai gindit ca o sa viseze urit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

quote:
Originally posted by caminik

Draga Doroty sa stii ca si fetita mea ,care are 10 ani,se plange de acelasi lucru.SEtrezeste noaptea si imi spune ca a visat urat si pana nu o culc cu mine nu poate sa adoarma.Sa stii ca la noi se intampla de foarte mult timp acest lucru iar eu cred ca am sa ma duc la o baba sa o descante.Stiu,ai sa-mi spui,ca sa merg la preot,dar sa stii ca am puse rugaciuni la manastire de aproape 7 luni.Chiar am postat si eu un titlu.dar cu leacuri babesti.Sper ca peste doua saptamani sa va pot da un mes cu o stire imbucuratoare,dupa ce merg la tara.Nu il forta sa doarma singur.Te pup si ai grija de micut.



"Mey" citeste mai sus! M am gandit sa nu ia ex de la Caminik.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

quote:
Originally posted by corinadana

quote:
Originally posted by caminik

Draga Doroty sa stii ca si fetita mea ,care are 10 ani,se plange de acelasi lucru.SEtrezeste noaptea si imi spune ca a visat urat si pana nu o culc cu mine nu poate sa adoarma.Sa stii ca la noi se intampla de foarte mult timp acest lucru iar eu cred ca am sa ma duc la o baba sa o descante.Stiu,ai sa-mi spui,ca sa merg la preot,dar sa stii ca am puse rugaciuni la manastire de aproape 7 luni.Chiar am postat si eu un titlu.dar cu leacuri babesti.Sper ca peste doua saptamani sa va pot da un mes cu o stire imbucuratoare,dupa ce merg la tara.Nu il forta sa doarma singur.Te pup si ai grija de micut.



"Mey" citeste mai sus! M am gandit sa nu ia ex de la Caminik.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca




Ah, OK, sorry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroty spune:

Multumesc pt sfaturi.
Da, anul acesta a inceput gradinita dar ii place foarte mult.E f suparat cand nu-l duc.
Se uita la tot felul de filme de desene dar nu-l las sa se uite pe cartoon ca am observat de cand era mai mic ca devenea mai rautacios dupa vizionare.
Mi_au trecut si mie prin cap chestii din astea cu descantece dar sunt totusi o persoana moderna, care traiesc intr-un oras mare si sunt f departe de ezoterism.
Sincera sa fiu m-am indepartat f mult si de D-zeu, de fapt mai mult de biserica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caminik spune:

Degeaba da-ti cu pietre,poate voi nu stiti sau nu ati avutproblememai grave la care sa nu stiti ce sa faceti si din disperare ajungi sa faci tot felul de lucruri.Tind sa cred ca nu exista intelegere din partea voastra,ce dumnezeu nu sunteti mamici?Oare nu ati face orice pt sanatatea copiilor?

Mergi la inceput