Bebei cu alergii (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

si eu copii cei cunosc cu virste mici alergici sint toti baieti!

noi n-am facut testele de singe de IgE, la noi a fost mai simplu (daca pot sa zic asa), prima data cind a consumat cereale cu lapte la 6 luni am ajuns la urgente in mare tam tam, diagnosticul a fost rapid alergic la proteina bovina, apoi la 9 luni s-a confirmat acest diagnostic cu testele de singe, si de atunci din 6 in 6 luni faceam teste cutanate!

ramona, vad ca baietelul tau a avut alergie la proteina bovina, ma poti lamuri putin si pe mine cum ai introdus laptele si produsele lui?merci!

Flavia 19+, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eryteea spune:

Ramona , eu am zis doar in gluma ,nu ma gindeam la procentuale,dar tu mi-ai deschis ochii (probabil este o coincidenta)dar sa stii ca acum gindindu-ma ,aparte voi chiar si prin cunostintele mele cu copii alergici toti sint baieti.

Ingrid amore di mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Asa se pare ca e cu baietii - sint niste gingasi!
Pepsi - eu de cite ori am incercat sa introduc lapte si a avut cea mai mica reactie am renuntat complet pentru o vreme.
Atunci cind l-am introdus ii iesise bine testul si nu a mai avut nici un fel de reactie. Acum nu mai are restrictii deloc, dar in primul an cred ca nu i-am dat lapte propriu-zis sau produse lactate mai mult de doua ori pe saptamina. Poate ca ar fi fost ok, dar eu tot m-am temut.
Asta a fost chestia, la cea mai mica reactie am batut in retragere si am mai stat cuminti cel putin citeva luni.
Ca sa iti dai seama daca mai e alergie cel mai bine e sa-i dai direct lapte. Poate fi riscant daca e in continuare alergic. Eu am procedat in felul asta pentru ca stiam ca Alexandru n-a avut reactii dure, gen soc anafilactic.
Apoi daca e bine da-i o vreme doar produse care contin lapte. Daca ii dai direct lapte, iaurturi, brinza - sa fie in cantitati mici si nu in fiecare zi.
Asta e teorie proprie, ca de la medici am auzit diverse. Pina la urma citind atitea am capatat incredere in ceea ce faceam noi si nu ma mai luam dupa ei 100%.
Medicii de aici exagereaza intr-un fel, iar in Romania sint unii care ii copiaza pe cei de aici si altii care nu stiu ce vorbesc (gen cei care recomanda lactate "sa obisnuiesti organismul").

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheba spune:

Buna fetelor,

Apelez la experienta voastra si va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi si raspunsuri la citeva intrebari pe care mi le tot pun de vreo 2 sapt:am un baietel de 11 luni care are o eczema, alergie,nici nu stiu cum sa o numesc corect.Initial a inceput pe spate,intre umeri, am fost cu el la doctor pt analiza direct din leziune(era un grup compact de bubite si formau crusta);a iesit chipurile o ciuperca, l-am tratat o luna cu un antimicotic, s-a mai estompat putin dar la citeva zile de la intreruperea tratamentului, eczema a revenit ca la inceput.Am fost din nou la analize si n-a iesit nici o ciuperca!!! Acum incepuse sa il manince destul de tare,probabil si ca urmare a faptului ca ii luase cu penseta din leziune(pt microscop).La indicatiile dermatologului am aplicat Advantan timp de 5 zile si evident ca eczema a disparut.
La aprox 10 zile dupa Advantan, aceeasi eczema apare pe fata si incepe sa se contureze din nou pe spate.A trecut aproape o luna de cind nu reusim sa scapam de ea.Am banuit o alergie la proteina de vaca din lapte si de 10 zile bem Humana SL de soia,am exclus toate lactatele, inclusiv biscuitii Nestle care contin lapte praf degresat.Am eliminat si cerealele, rosiile(oricum nu contineau seminte la gatit),banana, citrice oricum nu-i dadeam. Il ung mereu cu creme emoliente,Atoderm, pe corp cu Trixera.Se amelioreaza cind iese afara la aer.Ieri incepuse sa-i arate mai bine fata, azi mai rosie.Din fericire nu-l maninca...deocamdata.
Am evitat sa merg cu el la un alergolog pentru ca stiu ca voi fi nevoita sa il supun pe baiat la o analiza de singe.De aceea am incercat sa elimin ma intii cauzele alimentare(inainte de laptele de soia bea NAN2).Cu toate acestea nici o imbunatatire.
Referitor la analizele de singe, spuneti-mi va rog:se poate depista exact alergenul care declanseaza eczema sau acel IGe indica doar prezenta unei alergii la modul general si atit?
Cum i se recolteaza singe?Este dureros?As vrea sa stiu daca pt copii exista vreo metoda mai "soft".
Baiatul meu primeste Ketoff 2.5 ml seara de vreo 3 sapt.Ce stiti, cu cit timp inainte de a i se recolta singe trebuie intrerupta administrarea de histaminice?
Intentionez sa fac o programare la dna Jeana Radu, am inteles ca este f priceputa.A fost cineva la ea, ati rezolvat alergiile in urma sfaturilor dumneaei?
Trebuie sa va spun ca in afara acestei eczeme incapatinate, baiatul meu n-a avut nici o problema in acest prim an de viata, nici o raceala, nu nas infundat, scaune ok, e mincacios, vesel.E insa inestetica si vreau sa depistez neaparat cauza.
Imi cer scuze pentru acest mesaj lung dar am mare nevoie de sfatul vostru.

Multumesc tare mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

Buna ziua fetelor, Natasika imi pare tare rau ca sunteti iar cu probleme respiratorii.
Eu ma intreb oare cand vor fi doctori buni in acest domeniu, in Ro???Cand citesti pe aici, si suntem putine, iti dai seama ca fiecare primeste un alt sfat, ca sa nu mai zic de diagnostice!
La MAtei s-a exclus de mic intoleranta la lactoza, explicatia dr????- trebuie sa fie insotita de scaune moi si/sau varsaturi.....el fiind f constipat pe atunci.Exact cum spune si Ramona, iti faci singur un plan pe care usor,usor incepi sa-l aplici si nu mai apleci 100% urechea la ce spun doctorii, asa a fost si in cazul meu, dar bineinteles am avut un atu, si anume reactiile copilului nu mergeau la extrema.

si Matei(2.aug2004)
foto Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Buna ziua! Intru si eu in clubul vostru pentru ca tocmai am aflat de curand ca fetita mea de 2 ani si 5 luni are intoleranta la lactoza. Problema mea e ca nu stiu ce sa-i dau in loc de branzica si de telemea pentru ca ei ii placeau f. mult. Dr. a zis ca trebuie sa exclud lactatele cel putin 6 luni. Sunt putin suparata pentru ca eu am avut probleme cu ea cu scaunele de pe la trei luni si nu m-am gandit mai devreme sa-i fac testele. Puneam mereu episoadele diareice pe seama maselelor, de vreo trei ori i s-a pus diagnosticul de enteroviroza...asa canu m-am gandit la asta. In ultimul timp a luat f putin in greutate, darper total e binisoar. Are 12 kg, s-a nascut cu 2.600 si am alaptat-o doar doua luni. de pe la trei luni au inceput problemele.
Daca mai sunt maimici cu pb asta, as vrea sa imi spuna si mie cate ceva ca nu stiu mare lucru despre ce trebuie sa pape de acum incolo. Dr. a zis ca e suficient laptele fara lactoza, dar parca mi se pare prea drastic. Sa incerc tofu??? Nu i-am dat niciodata nimic pe baza de soia.
Pupici de la pitici!


Ianca Printesica si Super Mamica

Ianca Nasturica
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Dialoguri strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

ramona, merci mult de raspuns, asa m-am gindit si eu sa fac, observ la ce are reactie si nu-i voi mai da produsul resprectiv o vreme. si eu i-am dat danonino iaurt ce se bea, ca sa vad care e cea mai mare reactie ce mi-o face, ajung la soc sau nu? daca ma vedeai cum stateam cu siropul linga el.....reactia a fost stranutul, asa ca i-am spus sotului ca e prea mult ptr el, si nu-i voi mai da o vreme, nu-i dau produse cu lapte in fiecare zi(asta cum spui tu tot asa de capul meu, ca medicul a zis testul e ok introduceti incet alimentele, mai intii cele cu pudra de lapte, apoi incet restul), iti dai seama ca primul impuls al meu era sa-i dau sa guste tot, dar mi-a trecut , am remarcat ca daca are substante lactate modificate nu face nici o reactie, nici daca e fiert in mincare, deci am zis merg asa usor si vad la ce face reactie(vad ca stranuta si cite o pata mica pe fata) nu-i mai dau, exact cum spui si tu. voi astepta o perioada si apoi incerc din nou, cascaval am vrut sa-i dau, dar mi-e frica avind in vedere ca a stranutat mult la brinza topita! merci mult ca mi-ai impartasit din experienta ta, oricum viata noastra s-a schimbat in mult bine, nu mai sint asa stresata cind vad lapte linga el!sanatate multa.

sheba, cred ca e vorba de o alergie, sint atitea feluri ca e greu s-o depistezi singur, Dominic facea eczema pina cind am eliminat eu laptele din alimentatie, din cauza ca-l alaptam, abia la 2 luni dupa ce am eliminat toate produsele lactate din alimentatia mea, lui, i-a trecut eczema, bineinteles ca a avut si tratament local cu hidrocortizon, si-l ung tot timpul cu o crema, glaxal ii zice, e ff buna ca e hidratanta, nu are medicament. cu testele, noi i-am facut pe piele testele ca sint mai putin invazive si vezi la ce e alergic, la cele de singe stiu ce se fac la adulti, tatal meu a facut si au descoperit cam la tot ce e alergic!deci e bine sa faci testele, ca sint cutanate sau de singe.e bine ca ai eliminat produsele alergogene(lapte, rosii, arahide, etc)dupa 10 zile nu se vad inca efectele pozitive, trebuie mai mult ca sa vezi efecte(1-2 luni). cu medicii nu te pot ajuta ca nu sint din Romania. sanatate multa!

diana21, din cite inteleg problemele au aparut cind ai itrodus formula de lapte vaca. nu e chiar atit de drastic sa nu manince produse lactate, fiul meu a trait asa pina acuma la 2 ani si 7 luni, numa cu produse de soia, tu, macar ii poti da lapte fara lactoza, si din el poti face tu brinza, nu stiu daca acolo se gasesc iaurturi de soia(soyasun le zice sint facute in Franta f gustoase). e drept ca e greu sa eviti dar daca e in interesul copilului nu ai de ales!Dominic avea probleme cu greutatea inainte de 1 an, desi s-a nascut mare, 4.145kg, la 1 an avea tot cit la 6 luni, pusese 200g, atunci am mers la nutritionista si i-a schimbat portiile, si acuma maninca in parti egale carne si legume.multa sanatate!


Flavia 19+, mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Sheba sigur ca este bine sa incerci mai intai cu eliminarea produselor din meniu si reintroducerea pt a vedea la ce anume ar avea reactie alergica.IgE general arata faptul ca ar fi o alergie;dar ca sa vezi la ce ar trebui fie sa ii faci teste de IgE special pt factorul alergen respectiv,fie teste combinate pt mai multi factori o data.In cazul nostru a fost usor pt ca i-am dat iaurt si hop am ajuns la spital,i-au facut igE pt proteina bovina si gata.Noi nu am fost niciodata la alergolog,ci mereu la pediatru si acesta ne-a recomandat teste pe care sa le facem.

Diana trebuie sa ii elimini toate produsele lactate,ba mai mult trebuie sa ai grija ca multe alte produse contin lapte sau lapte praf.Poti incerca daca vrei cu produsele de soia daca le vrea si ii plac.

Multa sanatate tuturor.

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bine ati venit fetele noi. Cum au spus si fetele, cred ca si la copiii vostri tot laptele este problema.
Trebuie eliminat complet. Starea lor se va imbunatati, dar treptat.
Cum spuneam, cind problemele apar la bebelusi nu poate fi de vina altceva decit laptele. Ulterior poate dezvolta alergii la alte cele, in primul rind in special la alimente. La copilasii care au probleme cu laptele e bine sa intirziati introducerea altor alimente cu potential alergen. Pentru ca acesti copii vor fi in general predispusi la alte alergii.
Cu cit interveniti mai repede si mai hotarite, cu atit mai bine vor fi copiii. Alergia la lapte se rezolva aproape la toti copiii, la fel si la oua. Se gasesc si alte alimente pentru substitutie. E greu, dar se obisnuiesc.
Fiul meu bea cite 2l de lapte in 24 de ore, chiar si cind a trecut pe solide. Ulterior am aflat ca e si asta o manifestare a alergiei, isi doreste sa consume alimentul care de fapt ii face rau.
Ideea e ca a fost cu atit mai greu sa scoatem laptele complet din alimentatie. Dar daca a trebuit am facut-o.
Multa sanatate bebeilor.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sheba, ma gindeam ca daca nu ai avut nici nu fel de probleme cu copilul pina acum ar putea fi vorba de o problema cu detergenul de rufe pe care-l folosesti.
Cit era mai mic copilul a decurs totul normal? Ma gindesc daca a avut colici, s-a trezit de multe ori noaptea, orice chestie care iese putin din tiparele obisnuite. Avea obrajorii mai rosii, luciosi citeodata? Scaunele cum sint/erau pina acum?
Daca totul a fost in ordine pina acum ma gindeam ca exista si posibilitatea asta, sa fie o alergie de contact - poate din cauza detergentului.
Diana am vazut postarea legata de intoleranta. Daca pina la urma e vorba de alergie - si din cite spui tu eu asa cred - cred ca nici Almette sau ciocolata n-ar fi bine sa-i dai fetitei. Am vazut ca primeste asta dimineata. Poate ca au efect cumulativ, de asta e acum mai rau.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput