URGENT

URGENT | Autor: dana_28

Link direct la acest mesaj

Buna! Stie cineva in ce conditii se acorda indemnizatia ptr cresterea copilului? Sunt insarcinata in 1 luna si nu lucrez. In prezent beneficiez de somaj( am terminat facultatea in vara an.2006), dar februarie este ultima luna in care mai iau somaj. Ce pot sa fac ptr a beneficia de aceasta indemnizatie , de 600Ron? Pot sa platesc in continuare la CAS? Se ia in considerare contributia mea la asig. de sanatate din somaj? Astept raspuns cat mai repede. Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa te angajezi de la 01.03.2007

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

dana eu stiam ca ultimul an de facultate este considerat stagiu platitor asa ca poti primi CIC.

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din calculul meu elementar iti trebuie 12 luni anterior nasterii asigurate. Au mai ramas 8 fiind in prima luna, somajul expira luna viitoare deci au mai ramas 7 sau 6 cel mult care trebuie asigurate cumva. Nu are nimic comun faptul ca ai fost studenta in acest caz pt ca nu intra in intervalul celor 12 luni necesare. Din 1.03.2006 va trebui sa faci ceva neaparat daca vei dori CIC.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Marius imi explicic si mie de ce in cazul ei nu se aplica prevederea legala conform careia ultimul an de facultatea este considerat stagiu platitor? ca eu am si sunat la primarie in momentul in care am aflat si cei de acolo mi-au spus ca trebuia sa se nasca copilul dupa ce am terminat anul 4 de facultate si beneficiam de CIC.

Dana oricum ideea esre ca poti tu plati la CAS fara sa muncesti pt luni care nu sunt acoperite de indemnizatia de somaj,asta in cazul in care nu este suficient anul 4 de facultatea.mai bine suni la primarie sau mergi acolo sa te interesezi.

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca este o confuzie mare la mijloc. Hai sa lamurim. Deci pt CIC trebuie 12 luni asigurate in ultimul an fata de data nasterii copilului. Ok. Acum e in luna 1 deci mai are 8 luni pana va naste. Suntem in ianuarie deci DPN este este septembrie 2007.
Perioada obligatorie pt CIC va fi septembrie 2006->septembrie 2007.
Perioada asigurata pana in prezent este septembrie 2006 - februarie 2007 (somaj)
Perioada ce va trebui asigurata ramasa va fi martie 2007-> septembrie 2007.
E Ok? Facultatea nu are nici o legatura pt ca nu este cuprinsa in intervalul sept. 2006->sept. 2007


Ahh si inca ceva important: CAS nu are nici cea mai mica legatura cu CIC. Nici primaria. Aveti legislatia in vigoare pe pagina legislativa. Si nu va grabiti cu afirmatii daca nu aveti raspunsuri corecte.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput