Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Am uitat.. azi facem vaccinul de 2 luni.
Brrrrrrrrrr.

am emotii..

2 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_bi spune:

Ruxandra iti tin pumnii pt vaccin,asa ream si eu de speriata cand i l-am facut dar a trecut cu bine si fara febra ceea ce-ti dorim si tie
Monique succes la ortoped ,cat tre sa stea cu gips?saracutu?
noi in rest suntem bine ieri nu stiu ce a avut de sa marait toata ziua dar mai sunt si zile din astea


DIA-mami de bianca-andreea(19.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Buna dimineata fetelor, am avut si noi o noapte cat de cat ok. Bebe s-a trezit la 2 si i-am dat san si completare cam 30 ml (i-am dat pana la urma cu biberonul ca inebuneam cu lingurita). Ia ziceti, voi ce faceti cu laptele care pana il termina bebe se mai raceste? Trebuie incalzit? Sau e ok asa?
Avem pb mari cu mucii, sforaie si respira cu gura deschisa, se ineaca. Off ... am sunat pediatra si ne-a zis sa luam batista bebelusului si marimer sau nazomer ca sa alternam cu serul.

Pb mare e ca tati stranuta intr-o veselie si imi e tare frica ca a racit. El a fost cu umblatura si imi e teama sa nu fi luat ceva de pe undeva. El e un mare sprijin pt noi si as inebuni sa trebuiasca sa ma izolez de el. Cei care ati mai racit, cum ati procedat, v-ati izolat complet, ati plecat din camera sau doar cu masca?

Sper sa le rezolvam pe toate si sa nu ma mai apuce iar starea de disperare.
Mai nasol este ca nu ma simt in largul meu cu dra pediatra, mi se pare ca o deranjez mereu si asta nu e bine, ar trebui sa ma simt ok sa o sun oricand nu?

Ca de obicei, orice sfaturi sunt mai mult decat binevenite, Gina, iti multumesc mult mult pt sfaturi.

Intrebare: daca bebe vomita dupa masa ce faceti, ii dati din nou mancare?

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana72 spune:

Buna fetelor, imi trimite si mie cineva pe PM parola la mami_nov_dec_06... ca am aruncat din greseala o agenduta pe care imi tot notasem doverse, printre care si parola si n-o mai stiu
Eu am grija de fetita mea singura (sotul e tot timpul plecat) si am si un baietel mai mare de 9 ani... si e asa greu... asa ma mai uit la copilasii vostri, va citesc si mai uit de ale mele.
Fetita mea are 2 luni jumatate si e o mancacioasa.. papam 120ml. dimineata si mai putin dupamasa. Noaptea se scoala o data pe la 4.00 iar ultimamasa de seara e la 22.00. Mai face ea figuri si ma mai scoala pe la 1 sau 2 dar ne luptam sa marim pasul si sa doarma mai mult..
ce frumosi sunt puiutii vostrii, toti sunt niste ingerasi.
Pa, fug la mitzulica mea
nana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

salutare,

doarme terorista mea, nu stiu cat o tine - asa ca fulfuiesc si eu putin.

Doamne fetelor - sunt atat de trista - imi pleaca sotul din tara pentru o saptamana, apoi sta acasa o saptamana si iar pleaca inca una. Mooorrrrr nu alta.
Cum o sa ma descurc eu singurica? Pana acum era cum era - aveam un sprijin, chiar si ala cat de mic, stiam ca la 5 vine acasa si mai o ia si el in brate - dar asa ....
Plus ca ma trezeam si gaseam papa la pachetel, ceaiurile facute, gunoiul dus ... etc plus pranzul facut din ziua precedenta. Ce ma fac? Ce ma fac?

A mea terorista ma termina - nu mai are colici - dar s-a invatat in brate. Mai am trei saptamani pana leaca sotul sa incerc s-o dezvatz de rasfat.
Am inceput deja - AM COBORAT MILITARIA DIN POD. Ia priviti aici.
Afara e singurul loc in care doarme neintoarsa - asa ca exploatam cat de mult aceasta faza. Zilele astea a fost atat de frumos afara incat am stat si cate 1 ora jumate - 2.

Vai fetelor - m-am facut de ras la pediatra. Luni facem si noi vaccinul de 2 luni - desi avem mai mult - la noi trebuia sa treaca ceva timp de la celalalt vaccin. Si ma apuc eu sa spun pediatrei ca am citit pe forum (nu mai stiu care ati scris asta) ca exista riscul sa vomeze fata si atunci am facut vaccinul degeaba - asa ca sa-mi spuna cand sa hranesc fata si cate ore dupa nu are voie sa pape.

FETELOR - asta era pe vremea lu PAZVANTI CHIORUL. Si era un vaccin pe baza de picaturi, ceea ce in ziua de azi nu se mai face.

Noi ne-am hotarat pe vaccinul cel scump - 2.400.000 lei vechi - eu zic ca bebelina mea merita asta.

Pupici pentru toti bebeii ce mai pun azi o in buchetel. si

Pupici speciali pentru Raluca - ne-a sedus si abandonat. Mi-e dor de tine - ne mai scrii ceva? Ce mai face Adinutza ta?


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III, - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Mirona, te compatimesc sincer ca-ti pleaca barbatul.
Nici eu nu stiu ce m-as face..
.. si mai ales cine i-ar face baitza lui Grigore .. ca singura nu-s in stare, nu m-as descurca cu clatitul, etc., etc.

Ce face Karina in poza?? I-ai pus cagula pe cap?
Vaz c-a acceptat suzeta, sau e numaia asa.. de poza???

Cat despre vaccinul sub forma de picaturi, se mai face si in ziua de azi, este vorba de cel impotriva poliomelitei, dar este parte din vaccinul oferit de stat.
Cel cumparat este injectabil integral.

Sau ma-nsel? Fetelor care ati ales vaccinul de la stat cum e?

2 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb
Ce face Karina in poza?? I-ai pus cagula pe cap?
Vaz c-a acceptat suzeta, sau e numaia asa.. de poza???



sunt cu ea in brate acum - cred eu ca-s smechera -dar ea ma intrece.

Chestia de pe ochi este un ochelar cu care dorm eu ziua. Suzeta o luat-o cu forta - vad ca azi o refuza din nou - cand sa ma bucur si eu ....

da - imi va fi greu fara sot - sper ca nu o voi tine nespalata o saptamana intreaga ...

cu vaccinul nu stiu ce sa zic - eu i-l fac clar pe cel injectabil.
- plec ca se zbate rau la mine in brate


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III, - filmuletze Karina www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061127&ctime=132700" target="_blank">1,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061201&ctime=005102" target="_blank">2,www.dropshots.com/day.php?userid=121067&cdate=20061204&ctime=132558" target="_blank">3,
am o nepotica talentata, o burtica in amintire, si o BB-lina zbenguita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Catalina, esti sigura ca vomita si nu regurgiteaza??

Vomita e cand ii iese din gura unul sau mai multe jeturi, ce "sar" cu putere la distanta.
Daca bb doreste poti incerca sa-i mai dai, dar mai bine astepti pana la masa urmatoare.
Se zice ca bb nu vomita asa mult cat li se pare parintilor sai, care au impresia ca a dat tot afara.

Da, pediatra ar tb sa fie rabdatoare si prietenoasa cu o mamica incepatoare. Poate ai prins-o intr-un moment mai prost.
Dar daca vezi ca nu merge si nu merge, si sentimentul ca ceva nu-i in regula persista => schimb-o cu cineva de care sti ca-i o.k., preferabil recomandat.

Laptele nu tb reincalzit.
Daca are multe mucozitati baga-i ser fiziologic.

Daca tati chiar a prins o viroza, incearca sa nu mai stai in nasul lui, cum se zice. Si tati sa foloseasca masca. Plus sa aerisiti bine, bine in casa.
Pana una alta, incerca sa te intaresti cu Echinaceea, vit C.

2 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Dia_bi multumim.

Nana72 am trimis PM.

.. astept sa se scoale.. sa papam, sa ne jucam si s-o asteptam pe dna doctor.

ah, aseara l-a dat tati cu prea multa crema la poponetz.. urmarea scutecul nu stiu ce-a facut, dar a dat mai mult pe-afara si de dimineata era uda o bucata buna de costumas. In schimb scutecul era destul de usurel..

2 luni

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Yagmur, ma bucur sa aud ca esti mai odihnita...si cu mancarea...vrei bataitza???? Ca acusi ma alatur si eu Dandusei si scot la tine! TREBUIE sa mananci ca altfel iti pierzi puterile...si Luca are nevoie de o mama puternica acuma...chiar...daca nu te descurci sa cari caruciorul, cumpara-ti un ham si du-te asa cu Luca p-afara...Daca te putem ajuta cu ceva, stiu eu poate ai nevoie sa-ti cumperi urgent ceva, doar da telefon si vine Cristi pe la tine...
Miro, ce m-am mai distrat cand am vazut-o pe Kara cu ochelarii de dormit!!!!...Nu dispera ca pleaca Dani...stiu ca e greu, ca nici eu nu stiu ce m-as face fara Cristi, dar sigur te descurci...uite la Yagmur ce viteaza e...
Catalina, odata a vomat si bb meu in jet si atunci, da, i-am dat din nou sa manance deoarece i s-a golit burtica, insa daca doar regurgiteaza nu-i mai dau...

Ma duc ca maraie de vreo 10 min si nu l-am bagat in seama...poate reusesc sa revin...Pupici la mamaici si bebici...

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)

Varsta Denis

Mergi la inceput