Mamici de septembrie-octombrie 2007 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Irina te rog spune-mi si mie cum se numesc picaturile pt stres ca starea mea nasoala se continua si noaptea si nu pot dormi. Multumesc anticipat. (Si daca iei prenatal gratuit ca mie mi-a zis medicul ca nu mai e gratuit din ianuarie)Mandarinutza multumesc si tie am cautat ceai de ghimbir si nu am gasit in cartier desi am vreo 3 farmacii, 2 plafare mai departe nu am putut merge azi dar sigur mai caut maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Fetelor sunteti la capitolul 2...sa va fie de bine.....si sa ne primiti si pe noi .
Pup burtoasele

anca
poze nunta
asteptam gemenii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by myral

Irina te rog spune-mi si mie cum se numesc picaturile pt stres ca starea mea nasoala se continua si noaptea si nu pot dormi. Multumesc anticipat. (Si daca iei prenatal gratuit ca mie mi-a zis medicul ca nu mai e gratuit din ianuarie)
Mandarinutza multumesc si tie am cautat ceai de ghimbir si nu am gasit in cartier desi am vreo 3 farmacii, 2 plafare mai departe nu am putut merge azi dar sigur mai caut maine.

picaturile se numesc "picaturi antistress",produse de laboratoarele medica.Contin extract ginseng,passiflora si prunus cerasifera.Prenatalul e gratuit,ca am fost la farmacie sa ridic reteta,farmacista s-a uitat pe ea si mi-a zis sa vin s-o ridic saptamana asta,cand le vin fondurile pentru gratuite.Daca era vreo problema presupun ca mi-ar fi zis.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Bibyrox ma bucur ca esti mai bine si ca stai cumintica in pat.

Eu fetelor sunt varza,am vomat toata dupamasa pana in seara asta,sa vad cum va fi maine si daca tot asa este tre sa merg la medic din nou,mie sa nu fac dizgravidie.
in seara asta nu am mancat decat paine prajita cu unt si ar trebui sa merg in tara pt sesiune,dar cred ca sau dus examenele mele.

Va pup LAVINIA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

Felicitari tuturor gravidutelor, sarcini usoare si bebici sanatosi si voinici.
As vrea sa va intreb cate pastilute sunt intr-o cutie de No-Spa si cat costa? Oare se gasesc si in De? Ce contin de fapt pastilutele de No-Spa?
Sper din inima sa ma alatur si eu voua in minunata odisee, maine merg la dr si-mi doresc sa-mi confirme sarcina - am cateva teste destul de pozitive si azi ziua 28 cm din fericire n-a venit (la mine fiind de 26 max 28 zile). Imi e efectiv teama sa nu fiu dezamagita, caci dupa 3,5 ani s-au pozitivat testele, dar poate sunt fals pozitive si dr....nici nu ma mai gandesc ca nu mai pot dormi. Chiar sufera careva de insomnie de cand e gravi? Eu am cam mereu pr cu somnul, dar acum tot nu ma apasa oboseala. Ca semne: tziti destul de durerosi (parca ustura pe dinauntru), cateva intepaturi prin burtik si prin zona rinichilor si o tensiune - ca altfel nu stiu cum as putea-o descrie - tot prin uter /cred).
Este cumva ceaiul verde contraindicat in sarcina?
Scuze ca m-am lungit, dar cum spunea si biby ce bine-i cu laptop in patut si cu DC care te asculta/raspunde/ajuta.
Sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

salutare tuturor,

am aterizat si eu la voi
ma primiti si pe mine ?

va rog sa ma treceti si pe mine pe listuta, datele mele sunt: UM - 05.12.2006 si DNP - 15.09.2007

v-am pupacit

TOMITZA

Nunta-11 iunie 2005
http://community.webshots.com/album/555481321kpzxPj

Vine barza
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20722;120/st/20070915/dt/-17/k/9753/preg.png


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Buna dimineata,

Ma pregatesc de munca,insa inspita m-a atras catre calculator sa va citesc.
Multumesc de urari fetelor.De cand am aflat sunt intr-o visare totala.
Eu ma lupt cu somnul,dupa masa ma i-a o somnolenta nush ce ma fac.
Greturi inca nu am,poate nici nu o sa am,ma mint singura
De cateva zile insa,am observat un apetit continuu.Ceea ce e grav,incerc totusi sa nu exagerez.
Acid folic i-au 400 micrograme pe zi.
Ceaiul verde trebuie baut cu grija in timpul sarcinii,contine cofeina.
Listuta arata excelent,cine se ocupa de listuta,poate sa scrie la mine in paranteza Sabina,ca e scris dya. :)
Revin pe dupa-amiaza ca deja e tarziu.
Va pup.

Sabina Y.

japonia prin ochii unui amator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

M-am lamurit cu ceaiul verde, se pare ca e interzis in sarcina (asa am gasit pe undeva pe net). Insa daca aveti alte info...astept cu placere.
Am gasit pe un site cum se poate calcula data pp a nasterii:
1 zi a ultimului cm - 3 luni + 7 zile + 1 an.Dupa cum se vede iar sufar de insomnie si bantui singurica pe aici la ora asta, dar nesiguranta (sunt sau nu ) ma agita si mai tare.
In cel tarziu 8 ore sunt la dr si avand in vedere ca nu am programare si ca miercurea la noi nu au decat program pana la 12 cred ca o sa am ceva de asteptat, important e sa-mi dea vestea cea mare.
Sa auzim numai de burtici fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

buna fetelor . ma primiti si pe mine?
UM 10.12.2006, data nasterii 07.01.1978.
am facut azi un sure chek care a iesit slab pozitiv. dar a doua liniuta se vede destul de bine. in plus avand in vedere greturile si sensibilitatea sanilor cam banuiam eu ceva.
vroiam sa va intreb care este primul drum acum la medicul de familie sau la ginecolog? cine iti da trimiterea pt analize?
fetele din bucuresti voi la ce medici sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by MarunzikaAs vrea sa va intreb cate pastilute sunt intr-o cutie de No-Spa si cat costa? Oare se gasesc si in De? Ce contin de fapt pastilutele de No-Spa?
Sper din inima sa ma alatur si eu voua in minunata odisee, maine merg la dr si-mi doresc sa-mi confirme sarcina - am cateva teste destul de pozitive si azi ziua 28 cm din fericire n-a venit (la mine fiind de 26 max 28 zile). Imi e efectiv teama sa nu fiu dezamagita, caci dupa 3,5 ani s-au pozitivat testele, dar poate sunt fals pozitive si dr....nici nu ma mai gandesc ca nu mai pot dormi. Chiar sufera careva de insomnie de cand e gravi? Eu am cam mereu pr cu somnul, dar acum tot nu ma apasa oboseala. Ca semne: tziti destul de durerosi (parca ustura pe dinauntru), cateva intepaturi prin burtik si prin zona rinichilor si o tensiune - ca altfel nu stiu cum as putea-o descrie - tot prin uter /cred).
Este cumva ceaiul verde contraindicat in sarcina?
Scuze ca m-am lungit, dar cum spunea si biby ce bine-i cu laptop in patut si cu DC care te asculta/raspunde/ajuta.
Sa auzim numai de bine!

Daca nu ma insel o cutie de no-spa are cam 24 de pastile.E un antispastic,nu stiu ce contine.
Despre insomnie-eu nu puteam sa dorm la inceput,inca nu stiam ca sunt insarcinata,acum vad ca m-am reglat un pic cu somnul.Devylla,eu yic sa mananci daca ti-e foame,ca indata o sa incepi cu greturile si n-o sa mai poti manca nimic.Lavinia,cum te mai simti?eu sunt binisor azi,am ore de la 10 si am dormit pe saturate,acum beau cafea cu lapte,sper sa nu-mi fie rau azi.Irina,bine ai venit!sarcina usoara si bebe sanatos!
Eu am fost intai la medicul de familie,care mi-a dat trimitere la analize si m-a luat in evidenta.La ginecolog n-am fost inca,nu m-am hotarat daca merg luna asta sau luna viitoare,ma mai gandesc.La prima sarcina am fost la dr. Suciu de la Polizu,cu el am si nascut.Am fost foarte multumita si tot la el o sa merg.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput