Cli, cli, cli, doamna gli...

Cli, cli, cli, doamna gli... | Autor: Elena

Link direct la acest mesaj

Cam asa recita Laura poezia "Balada unui greier mic":

"Cli,cli, cli, doamna gli,
Nu cledeam c-ai sa mai vii inainte de Claciun,
Ca puteam si eu s-adun o glaunta cat de mica (cat de mica, cat de mica- repetat de 2-3 ori si aratat si cu mina cam cat de mica),
Ca sa nu cel implumut la vecina mea, fulnica,
Ca ea nu-mi da niciodata si-apoi... lumea toata (il uita tot timpul pe "umple"),
Ca m-am dus si ti-am celut,

Cli, cli, cli, doamna gli,
....................
lidicand un piciolus, (aici ridica si ea un piciorus)
...................
Dal acus s-a isplavit."

Ultimele versuri le spune din doi-in-doi sau mai bine zis din-doi-in-patru, nu poa' sa spuna "colect" decat cu ajutor..

Elena si Laula

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Tze tititza dlagalasa si desteapta ale mama!!!Sa fisi sanatoase si felisite![:x][:x][:x]

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna spune:

Ce-mi placeee...
De abia astept sa vorbeasca si Nicolas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

E taaale dlagutz modul in cale lecita!Imi place!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Poezia a fost recitata la telefon la ambele seturi de bunici (+ cantat "Bubulinaaa, Gospodinaaa"),ce sa spun - le-a rupt sufletul la toti, convorbirile s-au terminat in lacrimi si suspine, offfff

Lia, baietelul tau vorbeste ? Il inveti si romana si japoneza ? Laura o rupe binisor pe japoneza, din ce-a mai prins pe la tv si de la copilasii din parc.
Iti urez mult succes cu limba japoneza !!! Gambatte ne!!

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Draga Elena,
Noi nu rostim propozitii inca.Doar cuvinte de genul"mama,mama,..key,key"-asta a fost azi, cand mi-a adus cheile pe care le cautam disperati-ca mereu le pune dumnealui "bine"
De cand s-a nascut,eu ii vorbesc DOAR in limba romana,tatal lui i se adreseaza in engleza,iar noi(eu si sotul meu) comunicam in engleza in proportie de 90%.Si povestea dinaintea somnului este tot in engleza/respectiv romana(mai rar ii citesc eu seara-ca citim in timpul zilei).Cand merge la bunici-ei ii vorbesc si ii citesc in japoneza.In momentul de fata intelege ce i se spune in cele trei limbi si rosteste si oarece cuvinte(mai multe in limba romana,dar in ultima vreme se pare ca si vocabularul in engleza a inceput sa se dezvolte).De ceva vreme a inceput sa si "creeze" cuvinte(pune impreuna cuvantul care numeste acelasi obiect in doua limbi...),drept pentru care am inceput si noi sa invatam limba lui.Acum cateva luni eram tare speriata vis-a vis de limbi "straine"...dar m-am mai linistit.
Ne spui si noua versurile de la "Bubulinaa, Gospodinaa"?Te rugam "flumos,flumos".E prima data cand aud de cantecelul asta si titlul suna "promitator".Nu conteaza ca nu stim melodia,pentru ca vom improviza
Multumesc pentru urari!Grele lupte cu limba asta muzicala!


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Draga Lia,

Trebuie sa te dezamagesc in privinta lu' "Bubulina, Gospodina"...nici eu nu stiu decat aceste doua cuvinte din titlul cantecului, si le tot repet sau improvizez "Tzutzulina, gospodina", etc.. Asta e un cantec mai vechi al lui Stefan Banica Jr., l-am auzit doar de vreo 2-3 ori prin '98 cand am fost in tzara...
Dar, ia ca mi-ai dat o idee! sa pun un mesaj pe tema asta, poate stie vreo fata versurile, pentru ca mi-aduc aminte ca erau haioase..

Cat priveste amestecul de limbi- daaa, si Laura le amesteca, inclusiv ceva engleza; de ex. spune cateodata "Mama WA, Laula WA, Bunny WA", sau pe noi ne striga in toate felurile: mama, tata, papa, okaa-san, otoo-san; si prin parc ma mai striga cateodata: "Okaaaa-san, miiteee !"
Tu in ce oras locuiesti ?

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alehandra spune:

Ai o fetita super sa-ti traiasca parca o si vad recitand poezia

Mergi la inceput