invitatie la ziua de nastere?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Nici un copil nu are nevoie de prezenta tatalui cand ea ar fi dictata de sentimente de vinovatie. Ce-i trebuie copilului este doar iubirea de parinte, ori pe aceea i-o poti da tu ca mama, concentreaza-te mai bine pe sentimentele tale de iubire fata de copil, in felul asta veti avea mai multa liniste sufleteasca. Nici un copil nu are nevoie de un tata "obtinut" prin santaj emotional si culpabilitate. Decat daca vrei sa ajunga chiar sa-si urasca propriul copil.

Incearca sa iei distanta si sa-ti traiesti viata cu copilul tau, poate ai noroc si intalnesti un barbat mai de calitate, care ii va putea deveni copilului un tata cu inima si nu doar din cauza de si

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

daca se simte ar trebui sa se invite singur, e copilul lui si ar trebui sa stie cand e ziua lui de nastere asa ca nu are nevoie de invitatie

oricum nu-ti fa mari sperante ca o sa vina....n-are rost

La multi ani pt puiul tau, sa creasca mare si sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Claujro, toti taticii care sunt divortati de mamici sunt tati de weekend pentru copiii lor, in contextul in care se intalnesc cu acestia doar in weekend-uri sau mai rar de atat. Asta nu inseamna ca nu isi iubesc copiii sau ca nu contribuie intr-un fel sau altul la cresterea si educarea lor. Desigur, conteaza si frecventa prezentei lor in viata copiilor, dar conteaza parca mai mult iubirea pe care un parinte i-o poate transmite copilului lui. Si cum spunea si MissParker, prezenta tatalui nu trebuie dictata de sentimente de vinovatie ci de dorinta reala de a-si petrece timpul cu copilul lui.
Si sa-ti mai spun ceva: cunosc un tatic de weekend care se implica ceva mai mult in cresterea copilului sau decat mama lui.
Asa ca atunci cand am facut afirmatia asta am stiut de ce o zic.
Kara, nu am facut nici o aluzie la tine si la situatia ta, este doar explicatia mea pentru Claujro.
Iar in ceea ce priveste decizia de a avea un copil, mi se pare normal sa se tina cont si de parerea lui, asa cum femeia este libera sa aleaga daca tine copilul sau nu, tot asa mi se pare normal ca si barbatul sa-si poata exprima dorinta de a nu avea copii.
V-ati gandit ca sunt atatea femei care, desi stiu clar ca partenerii lor nu-si doresc copil, "uita" sa-si ia pastila? Eu una, nu mi-as dori sa fac un copil cu un barbat care-mi spune clar ca el nu-si doreste copil, mai bine caut altul care sa-si doreasca asta din tot sufletul. Lucrurile nu sunt niciodata in alb si negru: stau cu el/ea pentru ca il/o iubesc, nu-l mai iubesc, plec. Sunt si foarte nuante de gri, si acestea fac diferenta.
Un barbat care-mi spune ca nu vrea copil, imi spune de fapt ca nu vrea copil CU MINE. Este o mare diferenta.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

mda..
eu nu am "uitat" pastila.
din pacate organismul meu nu mai suporta anticonceptionale. el stia, ca incercam cu pilule. dar doctorul a zis stop.. ca o lua razna ficatu. era nevoie de o pauza.
luasem si pilula de a doua zi cu cateva luni in urma si nu mai aveam voie sa iau o alta.. decat peste juma de an.
el stia asta.
cand am facut sex, ---ca dragoste clar nu era.. din partea lui, (zic eu acum)---, l-am avertizat
si a continuat ca si cand nu ar fi fost nimic. a ignorat.
ultima data a fost fatal.. pt cine, nu stiu
avortul nu l-am luat in calcul. il iubeam prea mult pe individ la ora aceea si era primul meu copil. pt sufletelul ala mic din burtica eram in stare de orice.
si acum daca as fi pusa in aceeasi situatie, in aceleasi circumstante as face la fel.
mai rau e cu reactia lui de dupa..
ma rog..
end of story oricum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Iarta-ma, Kara, departe de mine dorinta de a te ataca sau de a te judeca. Acum, cum a fost sau cum nu a fost, conteaza mai putin. Din toata relatarea ta mie imi face impresia ca el este cam imatur. Insa exista posibilitatea ca peste un timp sa se mai coaca un pic la minte si sa vrea sa-si cunoasca copilul. Pana atunci ofera-i copilului tau in continuare dragostea ta neconditionata de mama, pentru ca el are nevoie de tine. Pastreaza puntile comunicarii deschise cu tatal copilului, fara insa sa insisti foarte mult, asa incat, atunci cand acesta se va simti pregatit sau va dori, sa poata inchega o relatie cu copilul. Multa sanatate va doresc si cine stie, mai devreme sau mai tarziu o sa cunosti un barbat care sa va iubeasca si pe tine si pe copilul tau deopotriva.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

cand am facut sex, ---ca dragoste clar nu era.. din partea lui, (zic eu acum)---, l-am avertizat
si a continuat ca si cand nu ar fi fost nimic. a ignorat.
ultima data a fost fatal.. pt cine, nu stiu



Nu vreau sa te judec, dar nu trebuie sa astepti ca ei sa aiba grija de tine! Daca eram in situatia ta fara prezervativ nici macar nu o vedea la culoare ,doar nu ai 14 ani sa nu sti consecintele.
Iar daca el s-a casatorit asa de repede inseamna ca era deja in relatie cu altcineva.Sa nu deviez de la subiect , daca vrea sa vina sa vada copilul foarte bine daca nu cum spunea cineva mai sus este pierdera lui nu a ta.
La nulti ani sa iti traiasca bebeul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

"Iar daca el s-a casatorit asa de repede inseamna ca era deja in relatie cu altcineva"
nu stiu. probabil. cert e ca la scurt timp a cunoscut o tipa mai mare ca el. au rezistat cateva luni. apoi a intalnit-o pe mireasa lui si s-au luat dupa 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

La multi ani! am vrut sa zic , dar graba stica treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Eu din cate am inteles, 26-kara si-a dorit copilul. Ea nu se mai proteja, el era la curent si s-a comportat cum a vrut. A rezultat un copil pe care mama il iubeste f tare si pe care tata nu-l asuma.
Dragoste cu sila nu se poate.
Sfatul meu ar fii sa-l inviti la ziua copilului si la toate evenimentele importante din viata lui. Dupa aceea este alegerea lui sa vina sau nu, sa raspunda sau nu. Tu ti-ai facut datoria si ai lasat portita deschisa pt ca tatal sa-si cunosca copilul cu adevarat.


Cat despre cine este responsabil cand se naste un copil, parerea mea este ca amandoi sunt responsabili. Un barbat care chiar nu vrea copii se protejeaza in consecinta (nu e chiar atat de complicat sa pui un prezervativ) asa cum si o femeie care nu vrea, ia toate masurile ca sa nu ramana insarcinata. Cand chiar nu vrei ceva nu astepti de la celalt sa se gandeasca la tine, mai ales ca fiecare se poate proteja foarte usor fara ajutorul partenerului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Felicitari, Kara, pt ca ai pastrat bblushul.
Lasa-l in pace pe nemernic, saracu', ca sufera, mai.
Serios, daca nu vrea sa faca parte din viata copilului, pierderea lui.


Mergi la inceput