Rezultate analize

Rezultate analize | Autor: laura_ls20

Link direct la acest mesaj

Buna ziua. Sunt in 37 saptamani si am facut un set de analize, din care totul se incadreaza in limitele normale, in afara de uree (59 mg/dl cu valori normale 15-45) si glucoza serica (130 mg/dl cu valori normale 60-120). Va rog sa-mi spuneti si mie ce inseamna acest lucru. Pana acum toate analizele mi-au iesit foarte bune, insa acum...
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Le-ai facut pe nemancate sau nu?
E nevoie de detalii plus intreg buletinul de analize pentru a putea afirma ceva!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_ls20 spune:

Sheannamp, ideea este ca restul analizelor (TGO,TGP, acid uric si creatinina ca si altele din lista) mi-au iesit in valori normale.
Si bineinteles k le-am facut pe namancate, dimineata. Asa ca... numai alea doua sunt depasite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Glucoza aceea este mult peste limita normala si semnifica suspiciune mare de Diabet gestational. Pentru confirmarea acestui diagnostic ar trebui repetata dupa 12 ore de nemancare.
Insa te sfatuiesc sa elimini total zaharul din alimentatie pana nasti. Sunt interzise de asemenea mierea, fructele foarte dulci (banane, struguri, fructele confiate, smochine) sucurile ce contin zahar sa sunt foarte dulci.
Dupa ce nasti trebuie sa fii urmarita in privinta glicemiei 6 luni. Evolutia poate fi spre disparitia diabetului, persistenta lui (diabet de tip 2) sau normalizarea glicemiei acum si instalarea unui diabet de tip 2 mai tarziu in viatza.
Nu vreau sa te sperii dar mai bine previi decat sa tratezi complicatiile potentiale! daca ai nelamuriri suplimentare poti sa-mi dai un PM!
Sanatate si nastere usoara si bebe sanatos si mancacios!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_ls20 spune:

Ms pt raspuns. Dar nu are nici o importanta faptul k pana akum , toate mi-au iesit in limitele normale?
Se poate sa fie din cauza k am mancat ceva mai multe dulciuri in seara dinaintea analizelor? Ca acum cu sarbatorile astea..
Daca mai fac inca o data analizele astea se poate sa iasa bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Diagnosticul actual de diabet se face atunci cand valoarea unei glicemii recoltate dupa 8 ore de nemancare este egala sau mai mare cu 126 mg/dl indiferent de valorile normale ale laboratorului sau de cate dulciuri ai consumat cu 12 ore inainte.
Evident ca ar fi bine sa mai recoltezi odata glicemia dar conform definitiei actuale tu ai indeplinit criteriile de diagnostic pentru diabet zaharat.
Dupa cum spuneam, sfatul meu este sa incepi imediat dieta alimentara fara zaharuri si sa mergi la ginecolog cat mai repede pentru control si indrumare catre un diabetolog.
Atentie dupa o zi doua de dieta hipoglucidica glicemia se poate si chiar ar trebui sa se normalizeze asa ca daca ti-o vei recolta atunci si va fi normala acest lucru nu exclude diagnosticul.
Concluzie: fie maninci normal astazi (inclusiv dulciuri) si recoltezi maine glicemia dupa minim 8 ore de post fie mergi cu rezultatul acesta la doctor si faci ce iti recomanda acesta. Atentia criteriile de diagnostic ale diabetului scrise mai sus sunt cele actuale si difera putin de ce se stia acum 20 de ani asa ca daca nimeresti un medic ce nu a mai deschis o carte noua s-ar putea sa te induca in eroare.
Nu are importanta ca analizele tale au iesit bun pana acum. Pur si simplu, mecanismele care controleaza glicemia au reusit sa tina glicemia in limite normale.
Sunt multe de spus despre conduita actuala si ulterioara pe care trebuie sa o iei, ca si riscurile pe care le presupune acest diagnostic pentru tine si pentru copil.
Sanatate!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_ls20 spune:

Mi-am refacut analizele si glicemia mi-a iesit in valorile normale (67 mg/dl), asa ca... se pare ca totul e ok

Mergi la inceput