FIV 97

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Fetelor, nu stiti nici una care e legatura intre insulinemie si FIV? Nu ati auzit?
Oricum eu am "donat" astazi sange si diseara am rezultatele. Cred ca asta mai imi lipseste sa-mi zica diabet . Eu ma gandesc ca daca tot are ceva legatura poate sunt la limita cu glicemia si insulinemia . Sau poate dr. vrea sa mai elimine o varianta. Of, Doamne.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiramy spune:

Kora Pop si LachiTrompele nu le scot ca m-am plictisit de ele ci pentru ca dupa mai multe histero s-a constatat ca sunt f subtiri si infundate de la o anexita netratata la timp.Dupa o laparoscopic care nu a reusit si m-a taiat ca la cezariana sa mi le desfunde tot nu s-a reusit punerea lor in functiune, mi s-a spus ca la Fiv ele ma chiar incurca pentru ca lichidul care le infunda imi omoara embrionii la ET.(asta e posibil, nu 100% sigur).Dar dupa ultimul Fiv cu pierderea sarcinii m-am gandit ca asta ar fi cauza intreruperii de sarcina.Lui Andicu in Ungaria medicul i-a dat mai multe sanse pt ca nu avea trompele.Nu stiu de aceea ma consult si cu voi ca sunteti cel mai bun medic pt mine.Orice parere m-ar ajuta sa iau decizia cea mai buna.Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Lachi multumesc mult pt raspuns...ai trecut prin multe "incercari',dar important e ca ai avut doi sprinteni si vigurosi,foliculi de calitate si ca uterul tau desi fibromatos reuseste sa tina doi puiuti!!!Esti un exemplu si o speranta pentru noi toate,tocmai de aceea o rog pe dana_p sa treaca si la tine sub forma de link povestea pe care ai spus-o mai sus.
Eu urmeaza sa fac hormonalele, in rest ma bazez pe ce am bun uter si ovare,ovulatie naturala ok...ramane de vazut cum vor raspunde ele la tratamentul hormonal si tot restul etapelor dupa aceea...

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Moniland prea multe nu stiu sa-ti spun despre problema ta ,dar ce stiu este ca la primul fiv in Dubai,dupa ce m-a vazut doctorul primul lucru pe care mi l-a dat de facut inainte de orice alta analiza a fost testul rezistentei la insulina.Eu l-am trecut cu brio,asa ca totul s-a derulat conform planului.care e legatura nu as putea sa-ti spun.Dar probabil ca una exista.
Puiramy eu am avut o trompa cu hidrosalpinx,si dupa 2 incercari de fiv nereusite 4 medici mi-au recomandat sa scot acea trompa.Doi medici din Dubai,Protopopescu de la Medsana(care a si efectuat operatia) si Marinescu mi-a zis ca exact acelasi lucru l-ar fi facut si el daca nu era deja rezolvata.Asta in schimb nu iti garanteaza succesul fertilizarii.Toti mi-au zis acelasi lucru,in schimb am luat-o ca pe una din cauzele insuccesului.Macar acum nu ma mai gandesc ca n-am reusit din cauza trompei.Hotararea iti apartine!
Lachi,Aniast va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

moniland nu stiu care e legatura intre diabet si reproducere, dar stiu ca exista, nu vreau sa te sperii, mai bine astepti rezultatele si vezi atunci ce e de facut si nu te stesa. Mi-e mi-a iesit glicemia super mare inainte de FIV cred ca 115 - dar s-a dovedit a fi gresala de laborator, am plans toata ziua pana am primit rezultatul corect. Nu fa ca mina, asteapta rezultaul si o sa vezi ce e de facut dupa

Kittanu stiu ce sa-ti spun, fa cum crezi tu ca e mai bine pentru tine, eu zic sa nu renunti!! Trebuie sa fie o explicatie clara si logica la tot ce ti se intampla, asta ar trebui sa descoperi, apio tratata problema si dupa UN FIV NOROCOS!!!

lachi voi trei vad ca sunteti bine si voiosi!!! Ma bucur

puiramy sa sti ca si eu am auzit ca la trompe infundate si cu hidrosalpinx mai bine le scoti, ca sunt mari sansele de extrauterina. Dar mie desi am aceasta problema nu mi-a recomandat nimeni, cred, daca nu ma insel ca Adelia Alin si-a scos trompele( Adelia sper sa nu incurc ceva si sa te superi pe mine) Sa-mi zici si mie cum de ai ajuns la decizia asta ca ma intereseaza

Sheriazi nu ne ridici moralul???

Betty, teodoran, Thea-m, Aniastvrem povesti despre burtici sa stim si noi cum e

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

puiramy imi pare rau ca te-a taiat ca si la cezariana la laparo....conteaza enorm unde si cu cine faci o astfel de interventie...eu am avut 3 incizii minuscule care nu se mai vad aproape deloc( laparo am facut acum 1,5 luni).Despre faptul lichidul care iti infunda trompele pot omori embrionii eu nu ma pronunt, nu am auzit de asa ceva,dar poate fetele de pe aici care au multa experienta in ale FIV-ului iti pot da sfaturi.Cunosc fete care s-au operat laparo si dupa aceea li s-a dat sansa doar prin FIV, unele dintre ele au repetat aceasta procedura in alta parte... dupa care au aflat ca au toate sansele sa ramane gravide natural, deci au fost "reparate', unele au si ramas ulterior gravidute...Decizia e grea ,dar iti apartine in totalitate.Mult succes!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Si eu am facut glicemia inainte de a face laparoscopia. Imi era la limita inferioara. Am vb atunci cu medicul de familie si primul lucru m-a intrebat daca eram la dieta. Atunci eram si acesta era motivul ca aveam glicemia mai mica.
pusii , din cate am citit pe alte forumuri din strainatae spuneau ceva de sindromul hiperstimularii si probabil cele 3 luni petrecute de dr. meu l-a specializare l-au facut sa afle daca si la mine ar fi aceeasi problema. Presupun eu.

Kitta, eu nu am decat 32 ani (aproape ) si imi pare rau ca nu am inceput cu FIV-ul decand am aflat ca exista probleme. Eram ,cred, naiva care credea ca fac FIV = copil.

puiramy, ce-i din TM mi-au zis ca prin laparoscopie se vede daca nu am lichid in trompe care ar putea afecta embrionul. Cei din CJ mi-au spus sa fac laparoscopie pentru ca se vede daca nu am ceva aderenta care ar putea impiedeca fixarea embrionului. Eu i-am crezut pe amandoi si am facut laparoscopia. Ideea era ca si mie mi-a zis dr. de lichid in trompe.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Buna fetelor.

Vreau sa rectific ceva spus de Puiramy, pt ca n-as vrea sa se interpreteze gresit: mie nu mi-a dat medicul din Ungaria mai multe sanse pt ca n-aveam trompe! mi-a dat mai multe sanse pt ca asta era singura cauza care ne-a adus la FIV, respectiv ovulatie, hormonale si gigei erau toate in buna stare! singura mentiune legata de trompe si FIV a fost ca lipsa trompelor imi reduce drastic risul de a face extrauterina prin FIV!

Va urez multa bafta tuturor celor care sunt in focuri si ma rog pt voi toate sa reusiti!
Noi suntem bine, crestem, joi mergem la eco si cu putin noroc poate adaug un carucior bleu sau roz la semnatura.




Andicu 13+

Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiramy spune:

AndicuScuze, eu asa am inteles...Pup burticuta.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, oricum mai am vreo saptamana sau doua pana sa iau o decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Puiramysi eu am auzit de Dr. Ron-el de la MNL ca recomanda taierea trompelor din radacina :-) in anumit cazuri extreme. Deci FIV este chiar mai bine (pentru riscul de extrauterina la asta ma refer) fara trompe. Dac sunt probleme majore, decide! Dar nu sta in dilema ca in bancul ala cu blonde, daca sa le tai sau sa le lasi sa creasca.
Dupa cum vedeti, astazi sunt mai vesela, poate din cauza ca m-am luat cu munca la servici, dar cand o sa merg acasa iar pot sa bocesc, ca aici nu pot.
Fetelor, am aflat ca ieri au mai iesit din cursa inca 3 fete din aceleasi motive ca mine. Nu stiu ce s-o fi intamplat, o fi fost ceva in atmosfera.
KoraPopma mai repet o data, cum i-am repetat si sotului de n ori aseara. Dr. a zis sa intrerup tratamentul, fara menajamente, fara iluzii desarte. Astazi, zic si eu ca poate e mai bine ca sa nu mai bag in mine degeaba si sa nu influenteze un nou tratament. O sa vad la cat timp zice ca pot sa incep altul si cum. Nu cred ca era nebun sa ma opreasca el, chiar daca voia chiar si numai sa imi ia banii. Mi s-a mai spus chiar ca atunci cand nu este cazul de FIV la anumite cupluri fara probleme le trimite acasa la sex, deci cred ca este de apreciat.
Voi, ce stiti, cu estradiolul asta se poate remedia problema. Ca iar mi-am luat analizele la puricat si in trecutul nu prea indepartat nu era asa dezastruos cum a fost chiar ieri dupa stimulare, dar poate cine stoie erau alte chituri cu alte valori....
Acu, nu oi muri o saptamanapana ma intalnesc luni cu Dr. si in plus mai sper la o IAS si o sa ii trag tare pe astia 2 natural. desi, eu zic ca trebuie sa fiu realista. Poate dr. stie din start ca sunt goi pe dinauntru.
Joi mai fac un estradiol, macar asa sa vaz cum evolueaza fara tartament si iau numai MACA acum. Inca nu ma las pe ultima varianta cu ovocite donate. daca e sa fie asa, asta pot sa o fac si dupa 60 ani, nu?

Mergi la inceput