Diagnostic: Polip endometrial

Diagnostic: Polip endometrial | Autor: danisdoc2005

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Am aproape 30 de ani, casatorita de 1 an de zile si impreuna cu sotul am hotarat sa facem un copil.Dupa 3 luni de incercari nereusite, am decis sa mergem la ecograf.(am uitat sa mentionez ca sunt din Braila).Am fost la Dl.Dr Mihai Berechet, in orasul nostru este renumit prin profesionalism.
La ecograf mi-a fost gasit: polip endometrial de 6 mm.Vestea a picat ca un traznet pe noi, avand in vedere dorinta noastra de a avea copii.
Am decis sa mergem la Bucuresti, la Spitalul Giulesti la Dl.Dr Niculescu Mihail, dr. ne-a fost recomandat de o buna prietena.In Braila avem o problema in materie de dr. ginecologi.In general cand se vad in situatii dificile "scot tot sau taie tot, li se mai spune si macelari."Foarte multe fete au fost distruse de catre acestia.Asa se aude...si nu dorim sa experimentam pe pielea noastra eventuala nereusita a lor.Intr-adevar dam crezare vorbelor.
Intrebarile mele ar fi si va rog mult sa ma ajutati:

1. Poate fi confundata o sarcina cu un polip endometrial?(sotul meu m-a rugat sa scriu asta, el spera ca dr. sa se fi inselat)
2. Cand de periculos este acest tip de polip?; poate fi el o cauza a infertilitatii?

Va multumesc din suflet si speram ca totul sa fie bine.Am decis ca in Bucuresti sa mergem la cabinetul privat al acestui Prof.Dr Niculescu Mihail am auzit ca este foarte bun.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Danis, la ecograf nu are cum sa fie confundat un polip endometrial cu o sarcina, doar daca ecografia o face un necunoscator poate.
Periculos nu este, doar ca poate cauza de infertilitate pentru ca este localizat in uter si poate impiedica fixarea embrionului. Se extirpa foarte simplu printr-o procedura numita histeroscopie, la Giulesti se poate face aceasta interventie.
Eu ti-as recomanda sa faci totusi o analiza HPV inainte si un papanicolau si apoi sa te programezi la histeroscopie pentru inlaturarea polipului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

danisdoc2005 am avut aceeasi problema. Este tare bine ca ai ajuns la dr. Niculescu pentru ca e intr-adevar un profesionist! Si mie tot el mi-a facut histero pentru a-mi extirpa polipii (am avut 4!) insa nu inainte de a face histero exploratorie pentru a vedea exact cum stau lucrurile.
Polipii sunt pana la urma un fel de sterilet...
Bafta multa!


orchis
11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihavasoi spune:

Buna, danisdoc2005! si eu sunt din Braila si am aceeasi parere despre dr de aici, mai ales ca am batut drumurile o vara intreaga pe la ei. Nu intra in panica cu acel polip.Eu am fost la Galati la vestitul dr Botezatu si mi-a spus exact acelasi lucru- ca am un polip care se extrage foarte usor.Dar deocamdata nu am facut nimic in privinta asta pentru ca prefer sa merg la Bucuresti( de altfel o si fac din primavara)si vreau sa fac aici o laparoscopie care ofera mult mai multe informatii despre cum stai decat histeroscopia.Din intamplare, am ajuns si la dr Niculescu la cabinetul sau particular, dar nu prea mi-a lasat o impresie buna asa ca nu m-am mai dus. M-ar interesa si pe mine sa-mi spui daca dr Berechet ti-a facut eco vaginal(cu sonda) sau abdominal?
te pup si-ti doresc numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danisdoc2005 spune:

Nu stiu cum o sa fie deoarece azi m-am programat si urmeaza ca vineri sa ajung in bucuresti la el.M-a intrebat la telefon ce am si i-am spus si a zis sa ajung la el.Acum sa vedem ce va hotara dansul.Eu sincer nu ma pricep, sunt incepatoare :) .
La Dl. Berechet mi-a facut-o abdominal nu stiu daca are posibilitatea sa o faca si vaginal...sau probabil nu sunt bine informata.
Acum mai nou am si greturi de aceea intrebam daca nu poate fi altceva...ciclul mi-ar veni in data de 15 deci mai dureaza...pana sa aflu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danisdoc2005 spune:

Nu am mai scris de mult timp deoarece o buna perioada am fost plecata.Deja drumurile Braila-Bucuresti si invers au devenit ceva ce cred ca va intra intr-un normal nefiresc.De ce spun asta.....
Am ajuns la Bucuresti, la Dr.Niculescu Mihail care mi-a facut un ecograf vaginal unde nu a descoperit nici un polip endometrial, ba din contra a fost suparat ca un incompetent a putut sa vada la un ecograf abdominal un polip de numai 6mm.Oricum mi-a recomandat sa fac HSG iar sotul meu sa faca o spermograma.
La o saptamana de la vizita, sotul meu a facut examenul si i-a iesit ok cam 58 mil/ml si 85% baietii lui sunt activi..:).
Am ajuns iar la Bucuresti , la Giulesti m-am internat.In prima zi am facut colposcopie unde mi-s gasit o rana intinsa pe uter ce va treb. cicatrizata, test papanicolau unde peste 2 sapt obtin rezultatul, nu cred ca mi-a facut HPV si apoi am intrat la HSG unde mi-a fost dat urmatorul rezultat:

uter laterodeviat dreapta,limite normale,spasme la nivelul colului uterin,trompa dreapta slab permeabila,trompa stanga se opacifiaza incomplet, parca asta scrie, oricum nu se vedea.
Urmeaza sa ma prezint la ei pt cauterizare apoi in anumite zile sa fac examen de recoltare de hormoni, apoi infiltratii pt trompe.

Intr-adevar urmeaza o perioada groaznica pt mine.Vreau sa am copii si nu stiu daca voi putea...din cate cunoasteti, privind din prisma rezultatului de mai sus...ce sfaturi imi dati?Cat de grav este, rana si partea cu trompele.E posibil ca odata cu testul papanicolau sa-mi fi facut si HPV?

Va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nu stiu ce s-a intamplat intre timp, sper ca toate aspirantele de aici au devenit mamici.
Astazi am aflat ca as putea fi "posesoarea" unui astfel de polip, drept care va trebui sa fac biopsie ptr a vedea daca este asta sau nu. La voi s-a vazut la ecograf? Cele care v-ati operat, cum a fost?

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Eu am avut un astfel de polip anul trecut in iunie. Incercam de 3 luni sa raman si nu reuseam. Am descoperit la ecograf, avea 2 cm. M-am operat si mi s-a spus ca imediat dupa operatie pot incerca sa raman. Ceea ce am si facut, dar am pierdut sarcina la 5 saptamani si apoi o alta la 9 saptamani. Ceea ce va sugerez eu este sa asteptati putin dupa operatie inainte sa ramaneti, ca sa nu patiti ca mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

Ica, si eu am avut un polip endometrial de care m-am operat la inceputul lunii iulie 2007. A fost diagnosticat la echo transvaginal. La echo abdominal nu iti poti da seama de dimensiuni si alte caracteristici. Mi-a facut histero DAR mi-a luat si din mucoasa uterina (chiuretaj) DEOARECE EXISTA RISCUL CA EI SA REVINA SAU SA FIE MAIM MULTI IN FORMARE PE CARE SA NU-I POTI DEPISTA DECAT DUPA CE CRESC. Astfel medicul meu s-a asigurat ca a curatat bine peretele uterin. Dupa interventie am luat mai multe progesteron (Duphaston) deaoarece acesta contracareaza efectele negative ale estrogenilor. DIN CAUZA ESTROGENILOR PREA MULTI SE FORMEAZA ACESTI POLIPI. Nenorocirea e ca pot sa revina. De atunci in fiecare luna sau la 2 luni ma verific. Salava Domnului, in curand am 1 an de la depistarea lor, si nu au mai reaparut.
Sa mai stii ca eu am plecat acasa imediat dupa interventie. M-a durut f putin burta, cam la CM, dar mai usor. Am luat No Spa si gata. Iti tin pumnii si sa nu iti fie frica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Multumesc mult de raspunsuri , sper sa rezolv cat mai repede si sa fie bine. Am sa incerc sa astept un pic inainte de a ramane insarcinata. Multumesc din nou

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Dani, nu fi foarte ingrijorata. E o problema care se rezolva. Adevarata problema, in cazul meu, e ca se reformeaza in 6 luni. I-am extirpat de 2 ori si fara niciun folos.

Sanatate si bafta multa!



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Mergi la inceput