Nu vorbeste sa imi fac griji?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

A vorbi nu inseamna a spune mai multe cuvinte, fie ele si cu adresa (ex. arata spre cana si spune "cana". Eu consider ca un copil vorbeste atunci cand face propozitii de cel putin 2 cuvinte - subiect si predicat. Poti sa spui ca vorbeste bine cand ajunge sa faca fraze si cand chiar poti purta o conversatie cu el. Asta la noi s-a intamplat intre 2 ani si 2 ani si jumatate. La 1 an si 10 luni a facut primele propozitii simple, pana atunci a acumulat vocabular. Al meu e genul "explorator", dupa clasificarea flaviutei si, totusi, n-a vorbit prea tarziu.
Fiecare copil are ritmul lui, la 1 an si 4 luni nici nu mi-am pus problema vorbitului.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Cristina, exploratorul tau (sa-ti traiasca) se incadreaza exact in graficele ce reprezinta evolutia medie(prop din doua cuvinte la doi ani)

eu cand vorbeam de categoria "copii mai linistiti care vorbesc mai repede" ma refeream la aia care vorbesc fluent la doi anisori.ca sunt si asa copilasi,cum sunt si altii care au legat propozitii de-abia la 3 jumate!



ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu la 2 ani ci la 1 an si 10 luni facea propozitii simple, din 2 cuvinte. La 1 an si 11 luni din mai multe cuvinte, dar tot nu erau fraze. La 2 ani insa facea fraze, de ex: "aprinde lumina ca e intuneric!" asta imi vine acum in minte. Apoi, intre 2 ani si 2 ani si jumatate a facut fraze din ce in ce mai complexe, cu toate elementele de legatura - asa cum am invatat noi la gramatica. Gata, stia limba - prinsese structurile de baza. Si niciodata n-a pronuntat gresit.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Vorbit la mine inseamna facut propozitii din doua cuvinte. Asta se intampla in jurul varstei de 2 ani, nu la un an si patru luni. Nu e vorba, ca si noi caraghiosi, cand a implinit copilul 1 an fix, ne-am dus la doctor si i-am zis ca nu vorbeste copilul, oare are ceva? hahahaha
Al nostru a facut propozitii de 2 cuvinte la 1 an si 8 luni, mai devreme decat ne asteptam. Dar intr-adevar am vazut si eu copii mai mici ca el care vorbeau pe vremea cand el doar alerga, dar acesti copii au fost unul singur: o fetita chinezoaica.:)) Deci in nici un caz nu e cazul sa te ingrijorezi ca nu "vorbeste" la un an si 4 luni. Asteapta varsta de doi ani plus sau minus cateva luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Kenta spunea cuvinte,cateva de pe la 1 an si ceva,dar in propozitii simple a vorbit mult mai tarziu.Poate pt.ca e baiat si baietii-s mai inceti.La 2 ani si vro 10 luni a spus si el akolo o propozitie.Acum are 4 ani,merge la gradi de 1 an si as vrea un buton ON/OFF ca ma doare capul cateodata cat turuieeeee.
Ai rabdare o sa inceapa sa turuiasca cat de curand.

Samurai-lady 10 weeks si bb Ken 4 ani

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Samurai-lady" target="_blank">Pagina personala DC

Web-poze Kenutz

www.desprecopii.com/info.asp?id=486" target="_blank">Cum a venit pe lume Samurash bebe




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Fetita mea la doi ani nu spunea decat pa-pa, ba, bao (bravo) si mama. Deja era tinta ironiilor "prietenilor" care observasera ca exprimarea de baza era <a> si aratatul cu degetul. Nici macar da si nu nu le folosea.
Acum are 2 ani si 5 luni si vorbeste in propozitii complexe, canta cantece cu toate strofele, spune poezii. A avut o evolutie fulminanta in 3-4 luni. Asadar, aveti rabdare. Daca pronunta cateva cuvinte si intelege, daca auzul e ok si psihic se incadreaza in normal, atunci o sa si vorbeasca de o sa va doara capul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

Apanda!nici al meu copil nu vorbeste(chiar saptamina trecuta am cerut parerea mamicilor pe forum)dar al meu are 2 ani si o luna.avem in vocabular cuvintele:mama,tata,buni,NU,si de 2 zile:da-mi.la 1 an si 4 luni nu imi faceam probleme,dar acum uneori ma ingrijoreaza,alteori imi spun ca trebuie sa am rabdare.Flaviutza:imi regasesc copiii in rindurile tale:Robert-2ani si o luna la 4 luni statea in fundulet, la 6 s-a ridicat in patut,la 10 alerga prin parc,dar de vorbit ioc,iar Kristian are 4 luni si e foarte linistit,dar toata ziua gingure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

kover am primit si eu explicatia aia si mi se pare logica..acum eu nu spun(si asa mi s-a spus si mie de la sursa considerata de mine buna) cum ca TOTI copii care vb mai tarziu sunt si mai cumintei...si fi-mea se incadreaza in acelasi tipar..cat nu a mers in picioare,prindea cate ceva..apoi singura sa preocupare era sa alerge!

stati cuminti ca vorbesc ei!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Fetitza mea de 1an si 6 luni spune mama, tata(tati), a mai incercat carte sau floare(fara sa pronuntze r-ul). Mai stie cum face pisica(miau-miau), catelul(ham-ham), vaca(muuuu). Si a avut o incercare de propozitie din 2 cuvinte(tati nana = tati doarme). In rest vb in limba ei.
Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme. Este timp sa si vorbeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Vladut al meu nu spune multe cuvinte nici acum, vorbeste numai in limba lui.

Daca vorbeste in limba ei nu trebuie sa iti faci griji.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput