sa-i spun ca o inseala?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns innaa spune:

Subscriu!

Mami si Buburuza lui mami



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Din pacate am vazut aceeasi situatie la mine in familie.Tata a inselat-o pe mama nici ea nu cred ca a stiut vreodata cu cate femei...Si stia tot orasul si numai mama nu.Desi orasul este mic iar ea era o persoana cunoscuta.

Si a aflat dupa mult timp, desi poate banuieli avea. Nu stiu de unde si cand si cum dar nu voi afla niciodata si nu cred ca mai conteaza acum.Esentialul este ca l-a crezut de multe ori pe el iar cand a inceput sa isi dea seama de realitate era putin cam tarziu pentru a isi mai reface viata alaturi de altcineva.

In momentul asta cel mai bun argument pentru a ii spune este faptul ca isi poate reface viata.Adica e tanara si nu mai srange ani si ani de frustrari...Nu zic ca este o limita de varsta la care sa te mai poti indragosti sau sa mai poti avea incredere in cineva, dar mie mi se pare poate mai acceptabil sa zic 'am trait ultimele 6 luni in minciuna' decat sa zic peste 10 ani ca toata viata mea din acesti ultimi 10 ani a fost o minciuna.

Imi pare rau sa spun, dar dupa ce dupa multi ani mama s-a despartit cu totul de el, i-a fost imposibil sa isi mai refaca viata alaturi de cineva. Pentru ca acumulase mult prea multe minciuni si pentru ca increderea ei era la cote minime.Si pentru ca la o anumita varsta devenim mult mai pretentiosi si ni se pare cateodata ca aveam alte preocupari cum ar fi copii in fata propriei persoane.

Si mama era tot o intelectuala. Si totusi nu a realizat singura adevarul sau ca orice femeie care iubeste a preferat sa nege adevarul o buna bucata de timp.

Deci spune-i...poate peste un timp iti va multumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by crisalida

nu cred ca stiu ce as dori in locul ei.
dar daca ea e fericita asa cum este.
banuiala te macina, certitudinea te omoara.
daca nu vrea sa fie ajutata?
suntem firi opuse, de aceea nu prea stiu cum sa procedez.



Eu zic ca intuiesti deja ce ti-ai dori daca ai fi intr-o astfel de situatie, altfel nu te-ar macina subiectul... Cred ca ai dori sa stii, nu sa traiesti in minciuna si ignoranta...

Dupa parerea mea banuiala o poate macina ca un cancer, dar certitudinea nu numai ca n-o s-o omoare (nu se moare din asa ceva!), dar ii va oferi posibilitatea unei alegeri. Alegere pe care acum nu o are. Chiar daca e casnica si il "slugareste" pe sot, daca e intelectuala va fi suficient de puternica pentru a suporta adevarul. O va durea, dar va fi o rana constientizata, care se va putea vindeca in timp, spre deosebire de banuiala care o va ucide ca picatura chinezeasca.

Nu trebuie sa-i spui la modul "draga, desparte-te de porcul ala, uite ce-ti face", deoarece comportamentul ei ulterior nu-l vei putea influenta nicicum. S-ar putea ca ea sa nu se desparta, ci sa ramana cu el. E alegerea ei. Nu asta trebuie sa-ti fie motivatia de a-i spune, fiindca nu poti fi sigura dinainte cum reactioneaza nimeni pe pamantul asta, nici macar tu insati. Decizia ei dupa ce va afla adevarul (dupa ce i se va confirma ceea ce ea simte deja!) va fi a ei si numai a ei, tu fa ce-ti dicteaza TIE constiinta, independent de relatia ta cu ea, de ceea ce stii despre relatia lor, independent de toti factorii exteriori. Acolo gasesti numai pretexte sau motive rationale. Fa ceea ce simti ca trebuie sa faci.

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by meg67

prefer o incizie adanca, aseptica, in plina zi - cu asta vreau sa zic ca DA!, i-as spune!

am fost in ambele situatii; in prima situatie, de femeie inselata, nici acum nu am scapat de gustul amar pe care l-am simtit cand am aflat ca cei care stiau asta, nu mi-au spus din diferite motive: ba ca nu vroiau sa se bage, ba ca vroiau sa "ma protejeze"
in a doua situatie, afland ca cineva apropiat este inselat, am reactionat spontan si i-am spus

meg




meg67,

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:


Eu una i-as spune. Nu e o handicapata, ce pretext e ala ca trebuie "menajata"? Menajata ca sa ramana in rahat pana-n gat, pana cand se va sufoca de tot? De simtit TOTI oamenii simt cand ceva nu e in regula, de ce sa nu stie adevarul si sa aiba dovezile, ca sa poata lua masuri?

Do the right thing.



"Adevarul este un lucru in mod absolut necamuflabil. De sub toate contrafacerile, de sub toate minciunile, de sub toate aberatiile, oricat de adanc l-ar ascunde, oricat de groaznic l-ar mutila - inca razbate, inca sclipeste, inca respira..."
(Mihail Sebastian - Jurnal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

CRISALIDAeu zic NUeu am patito si a iesit si mai rauuu..asta sa intamplat chiar inainte de sarbatorii
cuscra mea..am fost ff apropiate....mereu ne vedeam cu familia mergeamm in turneie ..bla bla bla..
ea mereu imi zicea cal banuie pe barbatasu de ceva si ca tare si-ar dori sa afle ce e cu sotul ei ..si nu ascundem....
cu putin timp in urma ma duceam cu niste prietene in oras si eram in taxi ..la un semafor il vazusi pe barbatasu cu una in masina am incremenit...nu stiam nr de la masina insa lam notat sa o intreb pe fata daca era sau nu intradevar barbatasu...
ma durea sufletul nu stiam ce sa fac..si ma hotarasem sai spun..iam zis la fata si chiar acel nr era de la masina sotului sau...nu ia spus de la inceput sotului ca eu am fost aia..a iesit scandal mare si pana la urma ma zis la barbatasu si barbatasu ia zis la sotul meu
ma chemat ala sa-mi cer eu scuze de la el....ca asai stilul japonez(de parca eu asi fi fost amanta lui)iooiii
si pana la urma si ea mi-a zis ca eu am facut acest lucru cu intentie
din toata povestea eu am iesit cel mai rau si tot eu a trebuit sa-mi cer scuze de la el si de la ea
eu te sfatuies sa nui spui nimic ca apoi o sa ai tu deaface cu ei..si tot tu o sa iesi rau....eu no sa mai fac asta niciodata ..poate sa-mi fie si cea mai buna prietena,sora,mama ce o fi dar nu mai deschid gura


POZE malaysia
malaysia2006


irinaEMILY2005.01.06
POZICI NOIEMILY sufletelul nostru poze
cine se trezeste de dimineata departe ajunge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


nu poti sa faci in asa fel ca ea sa afle sigur, dar sa nu stie ca tu esti sursa? pentru ca pe de o parte ea merita sa stie (eu nu m-as abtine sa nu-i spun), pe de alta parte daca o sa accepte situatia, o sa te urasca amindoi....

sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

hanako2004,

zau ca ma dor okii daca incerc sa citesc ce-ai scris.
Si cre' ca era interesant, totushi... daca nu avea roshul ala turbat.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:

quote:
Originally posted by Elise

hanako2004,

zau ca ma dor okii daca incerc sa citesc ce-ai scris.
Si cre' ca era interesant, totushi... daca nu avea roshul ala turbat.

Elise



Sa folosim mai multe cratime, fetelor

"Adevarul este un lucru in mod absolut necamuflabil. De sub toate contrafacerile, de sub toate minciunile, de sub toate aberatiile, oricat de adanc l-ar ascunde, oricat de groaznic l-ar mutila - inca razbate, inca sclipeste, inca respira..."
(Mihail Sebastian - Jurnal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Trimite-i domle o ANONIMA! Serios!

Laura cu LARA si
Surpriza

Mergi la inceput