sa-i spun ca o inseala?

sa-i spun ca o inseala? | Autor: crisalida

Link direct la acest mesaj

dati-mi un sfat!
mai tin legatura cu o fosta colega de serviviu; nu cine stie ce, dar telefoane de aniversari si sarbatori.
cunosc povestea ei, cum l-a cunoscut pe actualul ei sot, cum s-au casatorit etc. au un copil de aproape 5 ani.
ceva mai demult mi-a impartasit temerile ei cum ca e posibil ca sotul ei sa o cam insele.
acum, printr-o pura intamplare, am aflat cu certitudine.
sa ating oarecum, delicat, subiectul si s-o pun in garda? nu stiu ce sa fac.
acasa e cam sluga tuturor; ii duce pana si mancarea pe tavita, in sufragerie, la televizor;ea spala, ea calca, ea aduce o multime de bani, ea e o intelectuala si el un sofer, ce se considera suveranul tuturor.
ce sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

parca nu m-as baga in viatalor, dar uneori ma revolta o asemenea nesimtire si mi-e mila de ea.
pe de alta parte, ce nu stii nu te poate afecta.
m-am pus in locul ei:sa stie toata lumea, iar eu sa fiu nevasta inocenta, iar el sa-si faca de cap, nu prea mi-ar conveni.
ma tot gandesc de ceva vreme si oscilez pro si contra.
m-am gandit sa-l abordez chiar pe el .............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

E evident ca te preocupa chestia asta, pe undeva e clar ca simti nevoia sa reactionezi cumva, altfel ai fi reusit sa "uiti" ce stii. Dar nu e asa usor sa traiesti cu asta, nu?

Ce crezi ca obtii abordandu-l pe el? Va nega sau te va aburi cumva si ... va fi prevenit, sa-si aranjeze cumva alibiurile pentru a o aburi pe ea in caz de nevoie. Rezultat pozitiv = zero. Rezultat negativ = el va fi mai precaut si va continua, ea va fi la fel de nefericita si de oarba in sclavia ei.

Multi iti vor spune "vai, nu ai dreptul sa te amesteci" sau "nu te baga, ca faci rau si distrugi o casnicie" (!!??), dar tu ce simti cu adevarat? Tu ce ti-ai dori daca ai fi in locul ei?

Si inca ceva: nu simti ca ai face ceea ce este normal sa faci, si anume sa spui adevarul unei femei care are dreptul sa stie ca sotul isi bate joc de viata ei?

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

pai cand ii pui toata lumea la picioare, cand el e cel mai, cand tu ca femeie faci si munca de femeie si de barbat, cand ii dai TOTUL, atunci domnul crede ca asa i se cuvine..totul...
eu as prefera sa stiu daca "regele" sunteaza si in alte parti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

A fost mult discutat subiectul asta in trecut. Majoritatea zic nu. Eu zic da.

Anvand in vedere ca nu iti este prietena in cel mai rau caz in care ea nu vroia sa stie pierzi o cunostinta cu care vorbesti de sarbatori. Nu e prea mare pierderea.


Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

sunt convinsa ca s-a discutat mult pe tema asta.dar, din pacate, n-am citit atunci. si banuiesc ca acel subiect nu mai e activ. al meu este foarte activ.

m-ati surprins. ma asteptam ca lumea sa raspunda cu nu categoric. sa nu ma bag in viata lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

nu cred ca stiu ce as dori in locul ei.
dar daca ea e fericita asa cum este.
banuiala te macina, certitudinea te omoara.
daca nu vrea sa fie ajutata?
suntem firi opuse, de aceea nu prea stiu cum sa procedez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cand ti-a impartasit temerile ei ca ar putea fi inselata, ti-a zis si ca ar prefera sa stie adevarul? Daca-i asa, reia discutia de atunci si spune-i.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Cristina zice bine. unele femei prefera sa nu stie adevarul. prefera sa nuse stie, pt ca o data ce se sti, lumea se asteapta de la ele sa actioneze cumva si ele nu au puterea sa faca acest lucru.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

banuielile ei sunau cam asa:a plecat intr-o excursie cu clasa ei (e profa) si a gasit patul facut exact asa cum l-a lasat. concluzia: ca nu a dormit acasa. si sigur se excludeau si parintii lui, nu erau din localitate.
a spus-o asa de senina, poate neutru, incat parca nu vorbea de sotul ei ci de al altcuiva, si nu prea am stiut cum sa interpretez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Daca as fi in locul ei mi- ar placea sa stiu. Dar pe de alta parte, eu personal nu m- as duce sa o pun in garda pe o prietena sau pe o cunostinta de- a mea pentru ca poate ca m- ar considera o persoana indiscreta sau bagacioasa. Si chiar nu- mi place sa creada cineva asta despre mine pentru ca nu sunt genul.
Asta cred eu.

Dar daca tu vrei sa- i spui si esti sigura ca gestul tau nu este prost inteles, poate ca-i deschizi ochii...

Mergi la inceput